Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lepszy dźwięk to więcej radości

31 stycznia 2017

Coraz więcej pieniędzy wydajemy na sprzęt audiowizualny. Na szczęście nie jest to informacja ani alarmująca, ani nastawiona na wywołanie sensacji, jak mogłoby być na przykład w kontekście słodkich napojów. Wygląda na to, że bardziej doceniamy inne sposoby osładzania sobie życia. Z zaangażowaniem śledzimy losy bohaterów ulubionych seriali lub w spokoju, choć także nie bez emocji, zatapiamy się w wygodnym fotelu, słuchając muzyki z najlepszych płyt. Czasem jednak nie wykorzystujemy w pełni możliwości posiadanych przez nas urządzeń. Ale bez obaw - można to łatwo naprawić.

Jak poprawić jakość dźwięku?

By poprawić jakość dźwięku i dostosować ją do naszych oczekiwań, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na doskonałym, krystalicznie czystym odwzorowaniu całego spektrum dźwięku, w tym pełnego pasma wysokich i niskich tonów, powinniśmy wybrać klasyczny, składający się z dwóch kolumn zestaw (choć nie jest to regułą, gdyż istnieją ścieżki nagrywane przestrzennie). Jeśli z kolei chcemy poczuć się jak w kinie, najlepszą decyzją będzie odpowiednie rozłożenie w pomieszczeniu głośników surround. W pierwszym przypadku wiele zależy również od tego, jak spisuje się posiadany przez nas sprzęt hi-fi. Ale już wstępnie założyliśmy, że spełnia on wszystkie standardy.

Teraz czas na niełatwe zadanie, którym jest adaptacja akustyczna. Wiele wchodzących w jej zakres czynności możemy na szczęście wykonać samodzielnie. Jeśli jednak efekty nie będą satysfakcjonujące, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Zacznijmy od melomanów. Chcąc zwiększyć intensywność doznań płynących z odsłuchiwania ukochanych płyt, powinni oni przede wszystkim zadbać o odpowiednie wytłumienie. Stara i bardzo często powtarzana zasada mówi o tym, aby w pokoju przeznaczonym na taką formę aktywności było jam najmniej twardych i płaskich powierzchni. Dywany, zasłony i obicia sprawdzą się więc doskonale. Gdyby dźwięk był jednak zbyt dudniący, można zakupić absorbery basowe. Te akcesoria, które w specjalistycznym żargonie określane są mianem pułapek basowych, idealnie poradzą sobie z tą niedogodnością. A jak rozstawić głośniki? Prawa i lewa kolumna muszą znajdować się w równej odległości od słuchacza (przestrzeń na podłodze między nimi dobrze jest wypełnić dywanem), najlepiej w sposób symetryczny względem prawej i lewej ściany pomieszczenia. Nie należy też dosuwać ich do ścian, ani umieszczać w kątach.

sprzęt audio

Pokój – sala kinowa

A jak powinna wyglądać adaptacja akustyczna, której efektem będzie stworzenie domowej sali kinowej? Wszystko zależy, rzecz jasna, od posiadanego rodzaju głośników przestrzennych. W przypadku zestawu 2.1 satelity należy ustawić tak jak kolumny stereo. Subwoofer powinien zaś znaleźć się w rejonach przedniej ściany. Jako że niskie tony nie są kierunkowe, miłośnicy solidnego basu mogą dosunąć go do ściany (3 dB wzmocnienia) lub do narożnika pomieszczenia (kolejne +3 dB). Nieco bardziej wymagający jest zestaw 5.1. Przede wszystkim trzeba uwzględnić położenie kanapy lub sofy. Naprzeciwko niej, najlepiej pod lub nad telewizorem / ekranem, umieszczamy głośnik centralny (to z niego dobiegają do nas dialogi). Głośniki frontowe umieszczamy symetrycznie (podobnie jak w przypadku stereo lub 2.1), a 2 satelitarne (surround) z tyłu, najlepiej również symetrycznie, podobnie jak przednie. Niemal identycznie wygląda to w przypadku zestawów bardziej złożonych, np. 7.1.: satelitami otaczamy kanapę, umieszczając 2 z nich (surround) po bokach, a pozostałe 2 (surround back) z tyłu. Jeśli chodzi zaś o pomieszczenie, to warto zadbać o większe wytłumienie niż w przypadku systemu stereo, a w niektórych przypadkach także o absorbery basowe.

Redakcja poleca: Systemy kina domowego w Nautilus.pl >> 

Odpowiednia adaptacja akustyczna może znacznie poprawić jakość dźwięku, pozwalając odkrywać nowe linie melodyczne i smaczki lub przeżywać niezapomniane emocje w czasie oglądania filmów lub koncertów.

Multiroom

Na koniec krótka porada. Dobrze zaaranżowany pokój filmowo-muzyczny jest zawsze oblegany. Czasem może więc dochodzić do sytuacji, w których pojawi się konflikt interesów. W znalezieniu kompromisu mogą pomóc różnego rodzaju rozdzielacze sygnału, jak np. doskonale wszystkim znany multiroom. Dzięki nim możliwe będzie przesłanie sygnału do innego urządzenia (np. telewizora), które znajduje się w osobnym pomieszczeniu. I chociaż warunki oglądania lub słuchania mogą nie być tak komfortowe jak w specjalnie do tego zaadaptowanym pomieszczeniu, przynajmniej będzie ono możliwe.