Trwa ładowanie proszę czekać ...

Skuteczne sposoby leczenia nietrzymania moczu

3 października 2017 0

Nietrzymanie moczu, czyli mimowolny wyciek moczu z pęcherza, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej doskwiera przedstawicielkom płci pięknej. W każdym przypadku wymaga konsultacji z lekarzem oraz leczenia - jakie metody umożliwiają uporanie się z problemem lub przynajmniej jego ograniczenie?

Dlaczego leczenie nietrzymania moczu jest tak ważne? 

 

Nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna nietrzymania moczu. Dolegliwość ta dzieli się na różne typy (np. kropelkowe, wysiłkowe, z przepełnienia), a jej podłożem mogą być czynniki genetyczne, niektóre choroby czy starzenie się organizmu. Opowiadanie o tego typu problemach rodzinie lub lekarzowi budzi w wielu osobach zakłopotanie, dlatego próbują radzić sobie same. To błąd, ponieważ objaw ten może świadczyć o schorzeniu lub pogłębiać się wraz z upływem czasu, powodując coraz większy dyskomfort. Mimowolny wyciek moczu wymaga wyższej troski o higienę, budzi obawy związane z nieprzyjemnym zapachem lub nieplanowanym oddaniem moczu w sytuacji towarzyskiej. To sprawia, że osoba dotknięta problemem może izolować się od ludzi i rezygnuje z aktywności, które dawniej sprawiały jej radość. 

 

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu

 

Dobór odpowiedniej terapii zależy od stopnia nasilenia nietrzymania moczu, jego przyczyny, masy ciała, ogólnego stanu zdrowia. Rolę odgrywa tutaj też płeć pacjenta. W niektórych przypadkach wskazany jest zabieg chirurgiczny. Czasami u kobiet stosuje się także wstrzykiwanie substancji uszczelniających - ta metoda jest mniej inwazyjna niż operacja i nieco mniej skuteczna, jednak u wielu kobiet łagodzi objawy. Leczenie zachowawcze obejmuje natomiast farmakoterapię, fizjoterapię i metodę behawioralną. Fizjoterapia to przede wszystkim ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla) oraz ćwiczenia czynne z użyciem stożków czy kulek dopochwowych. Efekty nie pojawiają się od razu, jednak po kilku tygodniach regularnych treningów nietrzymanie moczu może ulec złagodzeniu. Terapia behawioralna skupia się natomiast na zmianie stylu życia i nawyków dietetycznych. Mimo iż wydaje się, że modyfikacje codziennych przyzwyczajeń mają jedynie uzupełniającą rolę, w wielu przypadkach wiążą się ze znaczną poprawą. Pozbycie się nadwagi oraz zaparć (zwiększona podaż błonnika oraz płynów w diecie), unikanie kofeiny i alkoholu oraz rozstanie się z nałogiem tytoniowym to metody pomocne w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Istnieją też inne sposoby walki z niekontrolowanym oddawaniem moczu, jak stymulacja magnetyczna albo pessaroterapia - warto skorzystać z możliwości, jakie daje współczesna medycyna, aby móc bez zakłopotania cieszyć się ze spotkań z ludźmi czy uprawiania aktywności fizycznej. 

 

Wkładki, pieluchomajtki, majtki chłonne - jaką ochronę wybrać? 

 

Nie wszystkie metody leczenia nietrzymania moczu przynoszą tak szybkie rezultaty, jak tego oczekujemy. Dlatego dobrze jest pomyśleć o zabezpieczeniu na co dzień. Na rynku dostępne są wygodne wkładki anatomiczne, majtki chłonne i pieluchomajtki TENA, które można dobrać ze względu na stopień nasilenia nietrzymania moczu, indywidualne potrzeby i oczekiwania. Budowa dopasowująca się do kształtów ciała oraz przyjazne dla skóry materiały, z których są wykonane, zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Ochrona przed przeciekaniem i przykrym zapachem poprawia natomiast codzienną jakość życia i daje poczucie większego komfortu w każdej sytuacji. 

 

Materiał zewnętrzny