Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać wyrzynarkę do drewna?

5 listopada 2019 0

Wycinanie otworów w drewnie, płytach OSB czy blatach kuchennych wymaga precyzji i odpowiedniego sprzętu. Wykonanie ich ręcznie nie wchodzi w grę, dlatego konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi. Najlepszym w takich sytuacjach jest wyrzynarka do drewna.

Wyrzynarka do drewna – zastosowanie

Wyrzynarka do drewna to narzędzie elektryczne niewielkich rozmiarów, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest niezbędnym elementem wyposażenia zakładu stolarskiego, i to zarówno tego, który robi meble z litego drewna, jak i tego, który do produkcji używa płyt MDF czy innych płyt powstałych z materiałów drewnopodobnych. Wyrzynarka do drewna jest konieczna w firmach zajmujących się montażem kuchni na wymiar, bo bez niej wycięcie otworu pod zlew jest niemożliwe.

Wyrzynarka do drewna może znaleźć swoje zastosowanie również w innych pracach remontowo budowlanych. Powinna być zatem obowiązkowym wyposażeniem każdej firmy remontowo-budowlanej, obok wiertarki, wkrętarki czy innych elektronarzędzi.

Wyrzynarka do drewna – główne parametry

Wybór wyrzynarki do drewna powinien być poprzedzony przemyśleniem, do czego wyrzynarka będzie wykorzystywana. Różnią się one bowiem miedzy sobą długością skoku brzeszczotu, maksymalnym zakresem cięcia w drewnie i częstotliwością skoku na biegu jałowym. Dostępne są wyrzynarki o długości skoku brzeszczotu od 18-26 mm. Mogą one mieć maksymalny zakres cięcia 60 do 135 mm w drewnie oraz od 5 do 12 mm w profilu stalowym. Różnią się one również mocą silnika wyrzynarki, który może mieć moc od 450 – 720 W.

Wyrzynarka do drewna – brzeszczoty

Najważniejszym elementem wyrzynarki jest brzeszczot, którego rodzaj wpływa na to, w jakim celu może być używana wyrzynarka. Jeśli mamy zamiar ciąć drewno, to konieczny jest brzeszczot do drewna, jeśli mamy w planie ciąć metal czy inny materiał, to musimy zaopatrzyć się w brzeszczot przeznaczony do cięcia właśnie takiego materiału. Jedna wyrzynarka może służyć do cięcia w różnych materiałach, gdyż większość profesjonalnych wyrzynarek jest wyposażonych w beznarzędziowy system wymiany wierteł, co znacząco podnosi komfort pracy.

Istotne znaczenie może mieć również długość brzeszczotu. Im dłuższy, tym grubszy materiał może być nim cięty. Powinno na to szczególną uwagę zwracać przede wszystkim stolarze, którzy raz będą cięli cienką płytę meblową, a raz gruby blat z płyty wiórowej. W takich sytuacjach warto wybrać brzeszczot dłuższy, który nada się zarówno do cieńszych, jak i grubszych desek czy płyt.

Wyrzynarka do drewna – komfort w trakcie pracy

Jednym z ważniejszych elementów, który wpływa na jakość wyciętego otworu i na komfort pracy, jest precyzja. Kluczowe znaczenie ma tutaj dobra widoczność ostrza, bo tylko wtedy, gdy w trakcie cięcia będzie widać dokładnie, jaką drogą idzie ostrze, otwór może być wycięty zgodnie z założeniem. Większość profesjonalnych wyrzynarek jest tak skonstruowana, że umożliwia kontrolowanie trasy przebiegu ostrza w trakcie cięcia i gwarantuje wycięcie krawędzi po wcześniej narysowanej linii.

Wygodę w trakcie pracy zapewnia również system odsysania pyłu, dzięki czemu miejsce cięcia jest dobre widoczne i nie ma przeszkód, by bardzo dokładnie wykonać cięcie.

Wyrzynarka do drewna – poręczna i łatwa do przenoszenia

Niewątpliwą zaletą wyrzynarki do drewna jest jej niewielki rozmiar. Dzięki niemu można wygodnie przenosić ją z miejsca na miejsce oraz łatwo manewrować w trakcie wykonywania prac. Wybierając wyrzynarkę warto zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre modele są dostępne w zestawie z poręczną walizką. To świetne rozwiązanie, gdyż wyrzynarka rzadko kiedy jest stosowana wyłącznie w warsztacie. Zwykle przydaje się w miejscu montażu mebli czy wykonywania prac budowlanych, a zatem możliwość chowania jej do walizki, wraz z potrzebnymi akcesoriami, bardzo ułatwia jej transport z miejsca na miejsce. Dzięki walizce wyrzynarka ma zawsze swoje miejsce, podobnie jak zapasowy brzeszczot czy brzeszczot do metalu i nie trzeba się martwić, że elementy te zawieruszą się łatwo gdzieś pośród innych narzędzi.

Patrząc na różnorodność modeli wyrzynarek do drewna z pewnością podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu nie jest zbyt łatwe. Wyboru należy dokonać w oparciu o parametry wyrzynarki, a więc przede wszystkim należy się zastanowić, do czego wyrzynarka ma być używana. Od tego zależy nie tylko wybór brzeszczotu, choć ten można łatwo zmienić, ale przede wszystkim wybór urządzenia, które zapewni odpowiednią długość cięcia, dostosowaną do prac, które mają być wykonywane z jej użyciem.

Sprawą istotną jest również moc urządzenia, łatwość obsługi i zabezpieczenia przeciwpyłowe. Drugorzędną sprawą jest natomiast fakt, czy jest to wyrzynarka do drewna w komplecie z walizką, czy też bez niej. Z pewnością obecność walizki ułatwia przewożenie wyrzynarki z jednego miejsca montażu do drugiego, ale powinna być jednak parametrem o mniejszym znaczeniu, niż te wspomniane powyżej.

Artykuł sponsorowany