Trwa ładowanie proszę czekać ...

Niepłodność u mężczyzn - jak jest diagnozowana?

25 stycznia 2018 0

Słysząc o niepłodności, stereotypowo myślimy w kontekście kobiety, tymczasem rośnie liczba mężczyzn, których ten problem dotyka. Przyczyn męskiej niepłodności jest wiele. Warto sprawdzić, co staje na przeszkodzie do tego, aby para miała dziecko. W klinikach niepłodności wykorzystywane są w tym celu różne metody badań.

Niepłodność – przyczyny problemu

Niepłodność spowodowana może być stresem, niehigienicznym trybem życia, używkami, niewłaściwą dietą, pracoholizmem, zaburzeniami snu czy czynnikami fizjologicznymi lub chorobami. Lekarzem, do którego powinni się udać mężczyźni jest androlog. Szczegółowy wywiad medyczny i zlecenie właściwych badań pomoże w ustaleniu przyczyn niepłodności. Jak sprawdzić męską płodność?

Mężczyźni i pary, które zastanawiają się, jak sprawdzić płodność, powinni wybrać się do renomowanej kliniki leczenia niepłodności, w której pracują androlodzy i urolodzy. To oni zaproponują właściwe badania. U mężczyzn przeprowadzane są w tym celu:

  • Rozszerzone badanie nasienia - podstawowe badanie wykonywane w kierunku oceny płodności męskiej. Interpretacja wyników badanianasienia daje odpowiedzi na pytania m.in. co do liczby plemników w ejakulacie, ich jakości, budowy i aktywności według normy WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).
  • Badanie techniką MSOME-6600 - badanie „Motile sperm organelle morphology examination” pozwala na obserwację budowy żywego plemnika w 6000-krotnym powiększeniu oraz określenie na tej podstawie, czy jest ona prawidłowa. Badanie stosowane jest również do wyboru najlepszego plemnika, do przeprowadzenia ewentualnej procedury zapłodnienia in vitro.
  • Biopsja jądra - badanie potwierdzające obecność lub wskazujące brak komórek plemnikotwórczych w jądrach. Biopsja jest wskazana dla pacjentów, u których stwierdzono brak plemników w nasieniu, tj. azoospermię.
  • Badanie USG - badanie ultrasonograficzne pozwalające na nieinwazyjne sprawdzenie budowy i unaczynienia jąder, najądrzy i powrózków nasiennych. Pozwala stwierdzić, czy występują w ich obrębie zmiany patologiczne, takie jak żylaki powrózka nasiennego, torbiele i guzki.
  • SCD - badanie polegające na sprawdzeniu DNA plemników. Defragmentacja DNA może być jednym z głównych powodów obniżenia męskiej płodności.
  • Test HBA - badanie określające zdolność wiązania plemników z hialuronianem, który znajduje się w komórce jajowej. Określa ono, jaki odsetek plemników jest zdolny do zapłodnienia.

Po wykonaniu zaleconych przez lekarzy badań, można postawić kompletną diagnozę męskiej niepłodności. Nie zawsze jednak przyczyna jest w 100 proc. wskazywana.

 

Materiał zewnętrzny