Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wanna czy prysznic?

8 stycznia 2018 0

W idealnym świecie, w którym zamiast jednej niewielkiej łazienki każdy ma swój salon kąpielowy, w ogóle nie byłoby konieczności rozważania takiej kwestii. I wanna i prysznic są bowiem potrzebne, a każde z tych rozwiązań ma inne zalety. Zazwyczaj jednak, trzeba wybierać. Co może pomóc w podjęciu dobrej decyzji?

Kluczowy jest metraż wnętrza

Jak by tego nie liczyć, każda – nawet wanna w rozmiarze XS – zajmuje w łazience więcej miejsca niż brodzik z kabiną prysznicową, a już zupełnie bezkonkurencyjny w zakresie zajmowanej powierzchni i przestrzeni jest prysznic bezkabinowy i bezbrodzikowy (z odpływem wody w podłodze). Liczby nie kłamią. Szerokość małej wanny to mniej więcej 65 cm – 70 cm, a jej długość 100 cm – 140 cm. W niewielkim wnętrzu wanna zazwyczaj musi stać przy ścianie, ale zawsze z zachowaniem odpowiedniej odległości od niej, czyli mniej więcej 20 cm – 30 cm. To także zabiera niestety cenne miejsce. Jeśli doliczyć do tego jeszcze kwestię zapewnienia sobie swobodnego dostępu do wanny oraz konieczność upchnięcia w tym samym pomieszczeniu także umywalki, sedesu, być może również pralki… No może być niestety trudno w przypadku łazienek wielkości 3 m2. W takiej sytuacji zamiast wanny zdecydowanie wybiera się prysznic, jako rozwiązanie bardziej funkcjonalne i optymalne dla aranżacji małego pomieszczenia. Niewielki brodzik z kabiną prysznicową zajmuje kwadrat 70 cm x 70 cm, a półokrągły brodzik z kabiną o takim kształcie - jeszcze mniej. W przypadku wyboru opcji bez brodzika i kabiny, wystarczy zamontować tylko prysznic na ścianie i odprowadzenie wody w podłodze.

Jeśli łazienka jest nieco większa, można pozwolić sobie na wannę – i to niekoniecznie tę najmniejszą i o podstawowym – prostokątnym kształcie lub na większy, bardziej komfortowy prysznic albo… zrobić dwa w jednym.

Prysznic czy wanna z widokiem?

Oto jest pytanie… natury aranżacyjnej. Wybór pomiędzy wanną a prysznicem zależy bowiem często od cech danego wnętrza – i nie chodzi tu (tylko) o jego wielkość, ale także o inne uwarunkowania architektoniczne. Jeśli na przykład urządza się łazienkę na poddaszu, w pomieszczeniu z bardzo dużymi skosami, zazwyczaj w grę wchodzi wanna, bo to dzięki niej właśnie można optymalnie zagospodarować przestrzeń ograniczoną skosem dachu. Podobnie dzieje się w przypadku łazienek z oknami. Zazwyczaj przy ścianie z oknem optymalnie jest postawić wannę. Nie tylko dobrze wykorzystuje się wtedy cenną przestrzeń, ale można również, biorąc kąpiel, cieszyć się na przykład pięknym widokiem za oknem. Wanna genialnie sprawdza się również w aranżacjach dużych wnętrz, w których może ona zajmować centralne miejsce. W takiej koncepcji jest to najczęściej wolnostojąca wanna o pięknym designie podkreślającym wybrany dla łazienki styl wnętrza.

Wanna rozleniwia prysznic hartuje

Tak mawiają ci, którzy mają w swoich łazienkach jedno i drugie. Jeśli bowiem pomyśleć o przyjemnym, domowym SPA, relaksującej muzyce, świecach zapachowych, olejkach kąpielowych etc. no to wanna jest po prostu niezbędna, najlepiej jeszcze taka z hydromasażem. Z drugiej strony jednak, nic tak nie pobudza z rana do działania i nie ujędrnia skóry, jak… zimny prysznic i bicze wodne, którymi można się smagać w kabinie prysznicowej z hydromasażem. To naprawdę trudny wybór, ale każdy sam wie najlepiej, co mu jest do życia niezbędne, a z czego może ewentualnie zrezygnować.

Wanna czy prysznic – kwestie praktyczne

Zużycie wody. Zazwyczaj w przypadku kąpieli w wannie jest ono większe niż w przypadku korzystania z prysznica. Jeśli więc komuś szczególnie zależy na ekonomicznym podejściu i niższych kosztach wody, lepiej zdecydować się na prysznic w łazience.
Utrzymanie w czystości. W tym przypadku nie ma większych różnic. Zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową i brodzik trzeba po prostu regularnie czyścić i jest to tak samo pracochłonne. Nieco mniej zajęcia dostarcza być może jedynie prysznic bez kabiny i brodzika, no ale wtedy z kolei większej uwagi przy sprzątaniu wymagają z pewnością płytki ścienne i podłogowe.
Ceny. Trudno wyrokować w tej kwestii. Najtańszą, niewielką wannę można obecnie kupić nawet już za 300 zł, podobnie jak najprostsze rozwiązanie prysznicowe, jednakże zarówno wanny, jak i prysznice, mogą kosztować też po kilka tysięcy złotych. O koszcie decyduje wiele czynników: gabaryty, materiał, z którego produkty są wykonane, ich design, zastosowane rozwiązania techniczne etc.

 

Wanny, kabiny prysznicowe i akcesoria -> https://www.leroymerlin.pl/wanny-i-kabiny-prysznicowe,a2106.html

 

Materiał zewnętrzny