Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zakwaszenie organizmu

25 lipca 2018 0

 

Kiedy dotykają nas objawy takie jak przemęczenie i osłabienie, brak koncentracji, problemy skórne, lub bóle reumatyczne, nie od razu znajdujemy przyczynę problemu. Są to przecież objawy towarzyszące wielu chorobom. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną naszych problemów może być zakwaszenie organizmu. Dzieje się tak, ponieważ niewiele osób wie, jak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Zakwaszenie organizmu objawia się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nieleczone może prowadzić do poważnych chorób.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Dochodzi do niej, kiedy dostarczamy sobie zbyt dużą ilość i nasz organizm nie jest on w stanie sobie z nimi poradzić. Na zakwaszenie organizmu ma wpływ nasz sposób życia. Stres, ciągły pośpiech, niewielka ilość snu oraz rzadkie i niezdrowe posiłki z wysoko przetworzonej żywności, to główne przyczyny zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej. Zły wpływ na nasz organizm ma również częste spożywanie kawy. Jeśli odczuwasz różnego rodzaju dolegliwości, takie jak ciągłe zmęczenie, brak koncentracji, problemy skórne oraz bóle mięśni i stawów, zastanów się, czy Twoje życie nie wygląda podobnie, jak opisano wyżej. Jeśli tak, wiele wskazuje na to, że możesz podejrzewać u siebie zakwaszenie organizmu.

Objawy zakwaszenia organizmu u dziecka

Niestety, zakwaszenie organizmu nie grozi tylko zapracowanym dorosłym, ale również dzieciom. Dla nich najbardziej zgubne jest „śmieciowe jedzenie”, takie jak fast foody, chipsy, słodycze i gazowane napoje. Nawet, jeżeli jako rodzic wkładasz wysiłek w podawanie dziecku wartościowych posiłków, trudno jest mieć pełną kontrolę nad tym, co Twoje dziecko je w szkole. Zakwaszenie organizmu może skutkować gorszymi wynikami dziecka w nauce. Jest ono rozkojarzone i zmęczone na lekcjach. Zaniepokoić Cię też powinny częste bóle mięśni i stawów pojawiające się u Twojej pociechy. W takiej sytuacji powinieneś sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na zakwaszenie organizmu.

zakwaszenie organizmu

Test na zakwaszenie organizmu

Zanim udasz się do lekarza, zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy masz zakwaszony organizm. Jeżeli podejrzewasz zakwaszenie u swojego dziecka, również możesz wykorzystać poniższy test,

  • Czy czujesz się ciągle zmęczony/a nawet, kiedy śpisz co najmniej 7 godzin?
  • Czy zdarza Ci się mieć problemy z koncentracją?
  • Czy często się czymś stresujesz?
  • Czy prowadzisz siedzący tryb życia?
  • Czy masz trudność z utrzymaniem prawidłowej wagi?
  • Czy Twoje włosy i paznokcie są osłabione, a cera sucha?
  • Czy często spożywasz mięso i nabiał?
  • Czy pijesz mniej niż 1 litr wody dziennie?

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, Twój organizm, lub organizm twojego dziecka może być zakwaszony. Aby to potwierdzić, zgłoś się do lekarza z prośbą o skierowanie na badania laboratoryjne. 

Jak zapobiec zakwaszeniu organizmu lub z nim walczyć?

Wrogiem równowagi kwasowo-zasadowej jest zła dieta. Dlatego zadbaj o to, aby posiłki Twojej rodziny były zdrowe i zbilansowane. Postaraj się wyrobić sobie i swoim dzieciom nawyk jedzenia regularnie i picia dużej ilości wody. Warto włączyć do codziennej diety wiele produktów alkalizujących organizm – przede wszystkim warzywa, owoce, oraz kasze (na tej stronie znajdziesz przykładowe przepisy z diety odkwaszającej). Na czas leczenia należy całkowicie zrezygnować ze spożywania silnie kwasotwórczych produktów. Należą do nich tłuste mięso i nabiał, a także kofeina, alkohol i słodycze.