Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego warto robić backup danych?

10 listopada 2017 0

W erze cyfrowej dane przechowywane na serwerze www to często jedne z najważniejszych zasobów firmy. Ich utrata może być bardzo dotkliwa. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto postawić na regularny backup danych.

Ochrona danych przed ich hipotetyczną utratą może wydawać się zbędnym działaniem. W rzeczywistości jednak utrata danych nie jest wcale hipotetyczna. Wystarczy zwrócić uwagę na raporty o cyberprzestępcach. W 2016 roku liczba cyberataków na polskie firmy wzrosła o 46%, a na świecie takie incydenty wobec biznesu wzrosły o 38% (źródło: https://www.pwc.pl/pl/pdf/raport-pwc-gsiss-cyberzagrozenia-2016.pdf). Niejeden z takich cyberprzestępców wprowadza zmiany w serwisach www, wykorzystując do tego złośliwe oprogramowanie. Do tego dochodzą jeszcze awarie serwerów czy klęski żywiołowe, które mogą mieć wpływ na to, jak funkcjonuje serwer www. W tej sytuacji zagrożenie utraty danych staje się bardzo realne.

Czym jest backup danych?

Właściciele witryn www i plików przechowywanych na różnych serwerach nie są jednak bezbronni wobec cyber-zagrożeń. Jednym z elementów profesjonalnego zabezpieczenia przed atakami i awariami powinien być regularny backup. Niektórzy usługodawcy proponują takie rozwiązania. Przykładem są Domeny.pl, które zapewniają swoim klientom automatyczny backup plików, dokonywany codziennie.

Czym jest backup? To po prostu kopia zapasowa danych i plików, które można w każdej chwili wykorzystać, gdy dojdzie do utraty lub awarii oryginalnych plików, a także, gdy będzie miało miejsce przypadkowe lub celowe ich wykasowanie. Backup można i warto wykonywać bez względu na to, jaki serwer www jest używany przez firmę, czy to pliki sklepu internetowego, dowolnej strony www, czy inne dane firmowe (np. informacje o klientach, kontraktach itp.). Kopie zapasowe można wykonywać także oczywiście na komputerach znajdujących się bezpośrednio w siedzibie firmy.

Typy backupu

Backup backupowi nierówny. Warto mieć tego świadomość. To, jak wiele danych i plików zabezpieczymy, zależy także naprawdę tylko od nas. Mamy do dyspozycji różne warianty backupu. Możemy na przykład skopiować tylko pliki i dane, które uległy modyfikacji od ostatniego backupu (tzw. różnicowe kopie zapasowe). Możemy również najpierw wykonać kopie zapasowe wszystkich danych, a potem tworzyć kopie już tylko nowych lub zmienionych plików. Wtedy mówimy o backupie pełnym i przyrostowym. Warto także pamiętać, że możemy dokonać backupu systemu. W takiej sytuacji możliwe jest przywrócenie systemu komputerowego i wszystkich jego aplikacji.

W dobie narastających cyberzagrożeń, ale również coraz większego znaczenia danych przechowywanych na serwerach www, wykonywanie regularnego backupu nie jest nadgorliwością, ale rozsądnym działaniem, o którym nie wolno zapominać.

Materiał partnera zewnętrznego