Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak otworzyć firmę transportową?

21 listopada 2017 0

Kto z nas nigdy nie marzył o założeniu własnej firmy? Dla wielu osób jest to bardzo atrakcyjna wizja. Praca na własny rachunek, zdobywanie kontaktów i przede wszystkim możliwości rozwoju firmy, z którymi nierozłącznie wiąże się coraz to większa ilość pieniędzy przechodząca przez nasze konto. Przy wybieraniu branży, wielu kandydatów na przedsiębiorców przychylnym okiem spogląda na branżę transportową. Takie przekonanie może się utwierdzić, gdy uderzy nas to, że jeden na cztery ładunki przejeżdżające przez kontynent europejski to zlecenie realizowane przez polskich przewoźników. Skoro chcemy dołączyć do tego grona, jakie kroki należy podjąć, aby założona przez nas firma transportowa odniosła sukces?

Co przemawia za tą branżą?

Warto się zastanowić skąd bierze się sukces i powodzenie, które zdobywa niejedna firma transportowa w Polsce wśród usługobiorców. Przede wszystkim, warto wspomnieć o położeniu geograficznym. Jest ono wręcz idealne. Kraj o dużej powierzchni, znajdujący się w centrum Europy. Świetnie może spisać się jako punkt centralny działalności firmy. Dodatkowo w Polsce bardzo łatwo jest znaleźć wykwalifikowanych i odpowiedzialnych kierowców, cechujących się doświadczeniem i znajomością sieci dróg.

Szereg decyzji

Zakładanie firmy transportowej wiąże się z podjęciem wielu, kluczowych dla przedsiębiorcy wyborów. Pierwszym z nich jest rejestracja spółki i wybór jej formy prowadzenia. Nie ważne czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy chociażby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, musimy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Jest to kluczowe przy sytuacjach, takich jak ewentualne bankructwo lub uszkodzenie przewożonego towaru z naszej winy. Przy pierwszej opcji będziemy odpowiadać całym naszym majątkiem, nawet tym prywatnym.

firma transportowa

Wizyty w urzędach

Inną decyzję to chociażby określenie numeru PKD dla naszej firmy transportowej, który będzie odpowiadał specyfice prowadzonej przez nas działalności. Dodatkowo ważne jest to, jaką formę opodatkowania przyjmiemy i na jakich warunkach będziemy rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Co dalej?

Gdy podejmiemy wszystkie decyzje konieczne do prawnej legalizacji naszej nowej firmy, Nie pozostaje nam nic innego niż budowa floty samochodowej i rozpoczęcie aktywnego pozyskiwania klientów. Rynek transportu towarów jest bardzo konkurencyjny, zatem bez ciągłego działania ukierunkowanego na zwiększenie wykonywanych przewozów firmę może czekać rychły koniec.

 

Materiał zewnętrzny