Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze nitownicy?

20 czerwca 2023 0

Nitownice to przydatne narzędzia, które wykonują połączenia między różnymi materiałami (głównie metalowymi). Rodzaj połączenia zależy od modelu nitownicy. Urządzenia są klasyfikowane w oparciu o metodę działania: ręczną, akumulatorową i pneumatyczną. Jakie są główne zalety korzystania z nitownic? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model nitownicy?

Najważniejsze informacje dotyczące nitownic

Nitownice to elementy, które służą do trwałego lub tymczasowego łączenia materiałów, komponentów i kątowników. Nity dzieli się na różne grupy ze względu na sposób montażu i rodzaj. Pierwsza grupa obejmuje tak zwane nity zwykłe lub wystające. Wystające nity mogą być problematyczne w niektórych przypadkach, ale nie w innych. Na rynku można znaleźć również nity grzybkowe, rurkowe i soczewkowe. Na szczególną uwagę zasługują również nity kryte. Po zamontowaniu, łby nitów powinny być zlicowane z powierzchnią. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy konieczne jest uzyskanie płaskiej powierzchni po nitowaniu.

Pierwszym krokiem do nitowania, niezależnie od tego czy używamy nitów czy nakrętek, jest wywiercenie otworu. Następnym krokiem jest włożenie nitu do otworu. Ostatni krok obejmuje użycie maszyny, która może wykonać szybkie, bezpieczne, a przede wszystkim trwałe połączenie. Nitowanych materiałów i komponentów nie można usunąć ręcznie.

Nitownica akumulatorowa

Jak sama nazwa wskazuje, nitownice akumulatorowe zasilane są baterią (np. litowo-jonową lub litowo-polimerową). Urządzenia tego typu są łatwe w obsłudze i niemal nie wymagają wysiłku. Modele z ogniwami są również wygodne, lekkie i zapewniają najwyższy komfort pracy. Modele te są idealne do wykonywania dużej liczby połączeń w krótkim czasie. Przy wyborze nitownicy akumulatorowej należy zwrócić uwagę na jej moc. Im wyższa moc, tym trwalsze będą połączenia między nitowanymi materiałami i komponentami.

Kolejnym ważnym parametrem jest zakres roboczy, a dokładniej maksymalna grubość łączonych elementów. Im bardziej uniwersalna maszyna, tym szerszy zakres. Nie należy zapominać o pojemności akumulatora. Ten parametr ma bezpośredni wpływ na maksymalną liczbę połączeń, które można wykonać za pomocą jednego akumulatora. W przypadku intensywnego użytkowania nitownicy zaleca się posiadanie co najmniej jednego (a najlepiej dwóch!) zapasowych akumulatorów.

Nitownica pneumatyczna

Nitownice pneumatyczne zasilane są sprężonym powietrzem. Muszą być zatem na stałe podłączone do odpowiedniego kompresora. Aby nitownica pneumatyczna była używana prawidłowo, wydajnie i co najważniejsze bezpiecznie, musi mieć dostarczane powietrze o odpowiednim ciśnieniu, zgodnym z zaleceniami producenta. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych. Jakie parametry techniczne należy wziąć pod uwagę przy wyborze nitownicy pneumatycznej? Po pierwsze, ważne jest ciśnienie robocze i waga. Kolejną kwestią jest ergonomia maszyny. Urządzenie powinno być łatwe w manewrowaniu i mieć pewny chwyt, na przykład w trudno dostępnych miejscach. Sprawdź nitownice pneumatyczne na stronie https://sklep-warsztat.pl/narzedzia-pneumatyczne/nitownice.

Nitownica ręczna

Nitownica ręczna

Nitownice ręczne to ostatnia grupa urządzeń. Wyróżniają się one przede wszystkim prostotą. Narzędzia te wykorzystywane są najczęściej do tworzenia niewielkiej liczby połączeń. Nitownice ręczne wymagają użycia znacznie większej siły. Z tego powodu liczba połączeń, które można wykonać w ciągu jednej godziny pracy, jest niższa niż w przypadku nitownic akumulatorowych lub pneumatycznych. Modele ręczne mają specjalną głowicę, która pozwala na mocne połączenie części konstrukcyjnych, materiałów lub komponentów.

Jakość wykonania i użytych materiałów to pierwsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nitownicy ręcznej. Rozmiar narzędzia jest również ważny przy jego wyborze. Dlaczego jest to ważne? Kompaktowe modele są niezbędne do wykonywania solidnych połączeń w trudno dostępnych miejscach. Nitownica ręczna musi również być w stanie obsługiwać różne typy i rozmiary nitów. W praktyce oznacza to uniwersalne zastosowanie. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj. Popularne są głowice obrotowe (między innymi ze względu na łatwość obsługi).