Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co zrobić, gdy były partner nie chce płacić alimentów? Różne sytuacje i różne rozwiązania

31 lipca 2020 0

Utrzymanie dzieci leży w obowiązku ich prawnych opiekunów. Jednak niestety bardzo często zdarza się, że gdy związek dwojga ludzi się rozpada, to partner, który ma płacić alimenty tego nie robi. Co więcej nie są to jednostkowe przykłady i często niepłacenie nie wynika z braku dochodów, ale jest konsekwencją konfliktu z byłą partnerką czy zwyczajnego robienia na złość. Jak zapewne się domyślacie najbardziej w takiej sytuacji cierpią dzieci. A więc tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: co zrobić, gdy ojciec nie chce płacić na swoje dzieci? Poznajcie różne sytuacja i różne rozwiązania.

Gdy problemem jest koronawirus....

Oczywiście nie wszyscy ojcowie są nieodpowiedzialni. Zatem sytuacje są bardzo różne, czasami niepłacenie alimentów wynika z braku dochodów. Warto zastanowić się jak wygląda relacja koronawirus, a alimenty? Niestety wiele osób straciło z powodu epidemii dochody bądź znacząco się one zmniejszyły, przez co tacy ludzie nie mają z czego łożyć na dziecko, lub też kwoty, które płacą są zdecydowanie niższe. Jeżeli Twój były partner także znajduje się w takiej sytuacji, to warto jednak postarać się dogadać i nie zgłaszać zaraz sprawy do prokuratury. Pamiętaj, że obowiązek utrzymania dziecka leży po stronie obojga rodziców, a jeżeli Ty akurat masz możliwość przez jakiś czas utrzymać dziecko samodzielnie, to zamiast stwarzać niepotrzebne konflikty zdecydowanie lepiej spróbować się dogadać i iść na kompromisy. Oczywiście szacunek między byłymi partnerami jest bardzo ważny, dlatego też nie warto zaraz wchodzić na drogę prawną, szczególnie jeżeli niepłacenie nie wynika ze złej woli, lecz jest konsekwencją problemów finansowych.

Niepłacenie alimentów to przestępstwo

Wedle zmienionego prawa aktualnie niepłacenie alimentów jest przestępstwem, za które grozi więzienie. Coraz więcej alimenciarzy poszukiwanych jest listami gończymi. Dlatego jeżeli i Twój były partner bez podania przyczyny przestał płacić alimenty, to koniecznie powinnaś zgłosić sprawę określonym służbom, a dokładnie prokuraturze. Tutaj musisz pamiętać, że aby alimenciarz był ścigany musi nie płacić przez okres minimum 3 miesięcy, przy czym musi minąć pełen okres trzech miesięcy. W razie wątpliwości najlepiej udać się do adwokata i uzyskać specjalistyczną pomoc prawną z alimentami.  Pamiętaj, że aby zgłosić sprawę w prokuraturze musisz posiadać decyzję sądu zatwierdzającą alimenty. W tym przypadku, gdy dziecko jest niepełnoletnie to Ty jako opiekun prawny je reprezentujesz.  Zaletą takiego rozwiązania jest to, że część mężczyzn z powodu konsekwencji jakie im grożą ponownie rozpoczyna płacenie, a swoją drogą sprawy nie ciągną się już latami.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego

Jeżeli były partner nie łoży na dziecko, to zawsze można starać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego. Przy czym, aby je otrzymać trzeba spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim dochód w rodzinie na osobę nie może przekraczać 800 złotych. Kolejnym warunkiem jest to, by alimenty zostały przyznane i zatwierdzone przez sąd, a przy tym ich egzekucja była bezskuteczna.  Warto jeszcze wiedzieć, że ważny jest też wiek osoby uprawnionej do alimentów. Otóż dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat, chyba że się nadal uczy, wtedy może otrzymywać alimenty aż do ukończenia 25 roku życia.

Sprawy w sądzie, a egzekucja komornicza

Celem spraw w sądzie jest ukaranie alimenciarza, a także zapewnienie dziecku środków do utrzymania.  W wielu przypadkach sprawy kończą się egzekucją komorniczą. Alimenciarze ścigani są na wniosek prokuratury. Jednak w przypadku, gdy dziecko otrzymuje alimenty z funduszu alimentacyjnego, sprawa kierowana jest do sądu już nie na wniosek formalnego opiekuna dziecka, który je reprezentuje, ale na wniosek pomocy społecznej.

Warto pójść na kompromis i zrozumieć, że były partner z powodu problemów finansowych może nie mieć z czego zapłacić alimentów w całości. Jednak musi się on starać, wszak dobro Waszego dziecka jest najważniejsze. Jeżeli jednak umyślnie unika płacenia. czym prędzej sprawę należy zgłosić określonym służbom, które rozpoczną dochodzenie i ukarzą winnego, gdyż w świetle prawa niepłacenie alimentów jest przestępstwem, za które grozi więzienie.

Materiał partnera