Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak skutecznie i komfortowo przygotowywać się do sesji studenckiej?

14 maja 2018

Egzaminy maturalne budzą powszechne emocje, ale wielu studentów uważa, że matura to tylko przedsmak tego, co czeka ich na egzaminach podczas studiów. Osławione sesje, kolokwia i zaliczenia wymagają wielogodzinnych przygotowań, powtarzania materiału i wyszukiwania informacji, które mogą okazać się niezbędne do uzyskania pozytywnego wyniku. Jak skutecznie przygotować się do sesji?

Regularna nauka zdecydowanie ułatwia sprawę

To trywialna porada – ucz się regularnie. Mimo to, właśnie regularność i systematyczność procentują o wiele lepiej utrwaloną wiedzą, która nie ucieknie z pamięci w najmniej odpowiednim momencie. By uczyć się systematycznie, potrzebna jest odpowiednia strategia już od samego początku semestru. To konieczność regularnego czytania zadanych materiałów, przeglądania notatek i wycieczek do biblioteki wydziałowej. Jeśli jednak do sesji pozostało niewiele czasu, a z planów systematycznej nauki niewiele wynikło, nie można wpadać w panikę – wiele informacji można przerobić nawet w ciągu kilku dni, a z tej sytuacji warto wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jeśli planujemy rozpocząć kolejny semestr ze świeżą kartą i tym razem uczyć się regularnie, warto zadbać o uporządkowanie posiadanych materiałów do nauki. Pomocne w tym zadaniu są laptopy. Laptop pomoże przechować w jednym miejscu całą masę notatek, tekstów, wykresów i danych, które są niezbędne do nauki. Laptopy pomagają w uporządkowaniu tych treści i ułatwiają naukę, ponieważ nie trzeba wszędzie nosić całego pliku wydruków lub podręczników – wystarczy zeskanować te materiały i nosić je ze sobą w formie elektronicznej.

Szybka powtórka przed egzaminem

Trudno nadrobić kilkumiesięczne zaległości w nauce w trzy dni, ale jest to czas, który można poświęcić na przeglądanie kluczowych zagadnień. Przed egzaminami bardzo często bywają udostępniane kluczowe zagadnienia, które należy sobie odświeżyć i to właśnie one powinny być głównym obiektem zainteresowania podczas nauki.

Ogromną pomocą w szybkim powtarzaniu materiału są wszelkie sylabusy i tabele z hasłami, które pomogą nauczyć się o wiele większej porcji informacji, o ile będziemy potrafili skojarzyć je z szerszą wiedzą na ich temat.

Ważne są odpowiednie warunki do nauki

Jeśli mieszkamy w akademiku, a za sąsiadów mamy wyjątkowo imprezowe towarzystwo, to trudno będzie nam skupić się na czytaniu i powtarzaniu materiału. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli mieszkamy w domu lub mieszkaniu, w którym stale przebywają inni domownicy. Jeśli wolimy uczyć się w ciszy, warto wybrać na miejsce nauki bibliotekę, a konkretniej czytelnię biblioteczną. To miejsce, gdzie obowiązuje ciche zachowanie, dlatego można tam w spokoju i bez pośpiechu czytać, odrabiać zadania i przygotowywać się do egzaminów. Do nauki w bibliotece również warto zabierać ze sobą sprzęt elektroniczny – na przykład ultrabook, który jest lekki i poręczny, a można na nim pisać, korzystać z sieci i przechowywać całą masę materiałów. Ultrabook przyda nam się również wówczas, gdy zechcemy wyjść na chwilę do pobliskiej kawiarni, ale nie będziemy chcieli przerywać czytania do egzaminu.

Nauka w szerszym gronie

Czasami nauka w towarzystwie znajomych ze studiów okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście tylko wówczas, gdy nie przerodzi się w spotkanie towarzyskie. Grupowe przerabianie materiału, wzajemne odpytywanie się, dyskusje i wymienianie się materiałami, notatkami i wiedzą może zaprocentować znacznie lepszymi rezultatami, a w szczególności na egzaminach ustnych. Nie bez powodu w wielu firmach i instytucjach organizowane są tak zwane „burze mózgów” – każda osoba może mieć przecież zupełnie inne spojrzenie na dany temat, a wymiana tych informacji może pomóc utrwalić wiedzę oraz nauczyć się ją przekazywać w odpowiedni sposób.

Nie zarywaj nocy przed sesją

Jeśli nawet wydaje Ci się, że czegoś jeszcze nie umiesz, to siedzenie do późna w nocy na dzień przed egzaminem jest kiepskim pomysłem. Czasami lepiej odpuścić i porządnie się wyspać, bo zarwana noc przed sesją może skutkować zaspaniem na egzamin (wówczas to, czy coś umiemy, czy nie umiemy i tak nie będzie miała żadnego znaczenia), gorszą koncentracją i poczuciem pustki w głowie. Osoba wypoczęta, wyspana, po solidnym i lekkostrawnym śniadaniu będzie o wiele bardziej skupiona, skoncentrowana i pewna swoich możliwości, a to już początek sukcesu.

Nie zrażaj się, jeśli coś się nie uda

Gorsza ocena lub nawet oblany egzamin to jeszcze nie koniec świata i nie powód do paniki. Wszystkie problemy tego typu można jakoś rozwiązać, wystarczy zorientować się, jakie są możliwości i procedury. Najczęściej trzeba będzie, po prostu, przystąpić do kolejnego egzaminu w innym terminie, co wystarczy ustalić z osobą decyzyjną w tej kwestii. Na niektórych uczelniach można wręcz od razu założyć, że do części egzaminów chcemy przystąpić później.

Nauka do sesji na studiach bywa trudna, żmudna i kłopotliwa. Wykładowcy są różni, mają różnorodne wymagania i nie zawsze wiadomo, czego się uczyć, by faktycznie poradzić sobie na egzaminie. Najlepszym sposobem na naukę jest jednak konsekwentna systematyka. Jeśli przez cały czas opuszczamy wykłady, a na zajęciach odsypiamy po imprezach, to trudno spodziewać się rewelacji na egzaminach.

 

Materiał zewnętrzny