Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak skutecznie i komfortowo przygotowywać się do sesji studenckiej?

14 maja 2018 0

Egzaminy maturalne budzą powszechne emocje, ale wielu studentów uważa, że matura to tylko przedsmak tego, co czeka ich na egzaminach podczas studiów. Osławione sesje, kolokwia i zaliczenia wymagają wielogodzinnych przygotowań, powtarzania materiału i wyszukiwania informacji, które mogą okazać się niezbędne do uzyskania pozytywnego wyniku. Jak skutecznie przygotować się do sesji?

Regularna nauka zdecydowanie ułatwia sprawę

To trywialna porada – ucz się regularnie. Mimo to, właśnie regularność i systematyczność procentują o wiele lepiej utrwaloną wiedzą, która nie ucieknie z pamięci w najmniej odpowiednim momencie. By uczyć się systematycznie, potrzebna jest odpowiednia strategia już od samego początku semestru. To konieczność regularnego czytania zadanych materiałów, przeglądania notatek i wycieczek do biblioteki wydziałowej. Jeśli jednak do sesji pozostało niewiele czasu, a z planów systematycznej nauki niewiele wynikło, nie można wpadać w panikę – wiele informacji można przerobić nawet w ciągu kilku dni, a z tej sytuacji warto wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jeśli planujemy rozpocząć kolejny semestr ze świeżą kartą i tym razem uczyć się regularnie, warto zadbać o uporządkowanie posiadanych materiałów do nauki. Pomocne w tym zadaniu są laptopy. Laptop pomoże przechować w jednym miejscu całą masę notatek, tekstów, wykresów i danych, które są niezbędne do nauki. Laptopy pomagają w uporządkowaniu tych treści i ułatwiają naukę, ponieważ nie trzeba wszędzie nosić całego pliku wydruków lub podręczników – wystarczy zeskanować te materiały i nosić je ze sobą w formie elektronicznej.

Szybka powtórka przed egzaminem

Trudno nadrobić kilkumiesięczne zaległości w nauce w trzy dni, ale jest to czas, który można poświęcić na przeglądanie kluczowych zagadnień. Przed egzaminami bardzo często bywają udostępniane kluczowe zagadnienia, które należy sobie odświeżyć i to właśnie one powinny być głównym obiektem zainteresowania podczas nauki.

Ogromną pomocą w szybkim powtarzaniu materiału są wszelkie sylabusy i tabele z hasłami, które pomogą nauczyć się o wiele większej porcji informacji, o ile będziemy potrafili skojarzyć je z szerszą wiedzą na ich temat.

Ważne są odpowiednie warunki do nauki

Jeśli mieszkamy w akademiku, a za sąsiadów mamy wyjątkowo imprezowe towarzystwo, to trudno będzie nam skupić się na czytaniu i powtarzaniu materiału. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli mieszkamy w domu lub mieszkaniu, w którym stale przebywają inni domownicy. Jeśli wolimy uczyć się w ciszy, warto wybrać na miejsce nauki bibliotekę, a konkretniej czytelnię biblioteczną. To miejsce, gdzie obowiązuje ciche zachowanie, dlatego można tam w spokoju i bez pośpiechu czytać, odrabiać zadania i przygotowywać się do egzaminów. Do nauki w bibliotece również warto zabierać ze sobą sprzęt elektroniczny – na przykład ultrabook, który jest lekki i poręczny, a można na nim pisać, korzystać z sieci i przechowywać całą masę materiałów. Ultrabook przyda nam się również wówczas, gdy zechcemy wyjść na chwilę do pobliskiej kawiarni, ale nie będziemy chcieli przerywać czytania do egzaminu.

Nauka w szerszym gronie

Czasami nauka w towarzystwie znajomych ze studiów okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście tylko wówczas, gdy nie przerodzi się w spotkanie towarzyskie. Grupowe przerabianie materiału, wzajemne odpytywanie się, dyskusje i wymienianie się materiałami, notatkami i wiedzą może zaprocentować znacznie lepszymi rezultatami, a w szczególności na egzaminach ustnych. Nie bez powodu w wielu firmach i instytucjach organizowane są tak zwane „burze mózgów” – każda osoba może mieć przecież zupełnie inne spojrzenie na dany temat, a wymiana tych informacji może pomóc utrwalić wiedzę oraz nauczyć się ją przekazywać w odpowiedni sposób.

Nie zarywaj nocy przed sesją

Jeśli nawet wydaje Ci się, że czegoś jeszcze nie umiesz, to siedzenie do późna w nocy na dzień przed egzaminem jest kiepskim pomysłem. Czasami lepiej odpuścić i porządnie się wyspać, bo zarwana noc przed sesją może skutkować zaspaniem na egzamin (wówczas to, czy coś umiemy, czy nie umiemy i tak nie będzie miała żadnego znaczenia), gorszą koncentracją i poczuciem pustki w głowie. Osoba wypoczęta, wyspana, po solidnym i lekkostrawnym śniadaniu będzie o wiele bardziej skupiona, skoncentrowana i pewna swoich możliwości, a to już początek sukcesu.

Nie zrażaj się, jeśli coś się nie uda

Gorsza ocena lub nawet oblany egzamin to jeszcze nie koniec świata i nie powód do paniki. Wszystkie problemy tego typu można jakoś rozwiązać, wystarczy zorientować się, jakie są możliwości i procedury. Najczęściej trzeba będzie, po prostu, przystąpić do kolejnego egzaminu w innym terminie, co wystarczy ustalić z osobą decyzyjną w tej kwestii. Na niektórych uczelniach można wręcz od razu założyć, że do części egzaminów chcemy przystąpić później.

Nauka do sesji na studiach bywa trudna, żmudna i kłopotliwa. Wykładowcy są różni, mają różnorodne wymagania i nie zawsze wiadomo, czego się uczyć, by faktycznie poradzić sobie na egzaminie. Najlepszym sposobem na naukę jest jednak konsekwentna systematyka. Jeśli przez cały czas opuszczamy wykłady, a na zajęciach odsypiamy po imprezach, to trudno spodziewać się rewelacji na egzaminach.

 

Materiał zewnętrzny