Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co każdy rodzic wiedzieć powinien o szkole dziecka? Jak być zaangażowanym opiekunem, ale nie przesadzić?

4 listopada 2021 0

​Bycie rodzicem nie jest łatwe, ale też nikt nie powiedział, że łatwe będzie, no może poza faktem, że rodzicielstwo w reklamach przedstawiane jest w idylliczny sposób. A w rzeczywistość, choć jest pełne miłości, to także pełne stresu, obowiązków i ciągłego zamartwiania się. Jeżeli ktoś sądzi, że gdy dziecko pójdzie do szkoły, będzie lepiej, to rzecz jasna jest w błędzie. A gdy zaczyna się szkoła, to znowu zaczynają się inne obowiązki. Tutaj pojawia się pytanie: jak być zaangażowanym opiekunem, ale też nie przesadzać? A wierzcie nam, wcale nie jest to takie łatwe, bo jakoś nadopiekuńczość przychodzi aż za nadto łatwo

Co każdy rodzic wiedzieć powinien o szkole swojego dziecka?

Często w ulicznych ankietach przeprowadzanych do programów rozrywkowych można zobaczyć jak ojcowie na pytanie o szkołę dziecka nie wiedzą nic bądź prawie nic. A zapytane matki wiedzą wszystko. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale jednak nie wiadomo dlaczego to właśnie matki są bardziej zaangażowanie w sprawy dziecka. Choć mamy XXI wiek, to nadal rodziców dzielących się po równo obowiązkami jest mniej niż tych, gdzie podział ról jest ustalony kulturowo. Jednocześnie choć rodzice powinni być zaangażowani w wychowanie dziecka, to nie mogą też wtrącać się we wszystkie jego sprawy. Co do zasady mają je chronić, ale gdy zaczyna dorastać trzymać nad nimi parasol ochronny, choć taki transparentny. W przypadku młodszych dzieci rodzice muszą o jego szkole wiedzieć dosłownie wszystko i te informacje nie kończą się tylko na nazwisku wychowawczyni. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności uwagi, powinni interpretować, ale to nie oznacza też, że na dziecko powinni patrzeć bezkrytycznie, bo to jest także błędne. Ale, gdy dziecko staje się nastolatkiem, to sprawa wygląda już nieco gorzej, bo niby trzeba się angażować, ale też nie można w tym zaangażowaniu zatracić się za bardzo. Na pewno niedopuszczalne jest robienie czegoś za plecami dziecka. Egzamin ósmoklasisty to trudny i stresujący czas dla każdego ucznia i rodzice, zamiast stresować, ewidentnie powinni pomagać. Mogą zawsze zaoferować pomoc w nauce, ale i zakupić repetytoria. Ale powinni zadbać też o stronę techniczną, czyli wiedzieć, ile trwa egzamin czy też, jaki jest jego termin, bo niestety nastolatkowie mają to do siebie, że często zapominają, ale też zwyczajnie może im się coś pomylić.

Ważne informacje o egzaminie ósmoklasisty

Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty obejmują nie tylko zakres materiału, ale też czas trwania egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo do 28 września Dyrektor był zobowiązany jest do zapoznania uczniów i ich rodziców z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminów, natomiast do 30 września rodzice ucznia powinni złożyć dyrektorowi szkoły pisemną deklarację, która dotyczy:

  • języka obcego nowożytnego, z którego uczeń przystąpi do egzaminu,
  • zamiaru przystąpienia ucznia do egzaminu z matematyki w języku danej mniejszości narodowej czy też mniejszości etnicznej bądź ewentualnie w języku regionalnym.

Dodatkowo też dyrektor jest upoważniony poinformować prawnych opiekunów dziecka o możliwych dostosowaniach warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zatem rodzice ucznia z dysfunkcjami muszą przedłożyć dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale tylko wtedy, jeżeli taki dokument nie był złożony wcześniej. Do 20 listopada dyrektor szkoły przekazuje rodzicom ucznia informację o sposobie dostosowania warunków lub form przeprowadzania egzaminu przyznanych uczniowi przez radę pedagogiczną. Jest to zawsze na piśmie.

Jak zachować umiar i nie przesadzać?

Cóż, jest to trudne. Musicie pamiętać, że dobro dziecka jest najważniejsze i zawsze należy z nim dużo rozmawiać. A jeżeli macie naprawdę dużą więź, to tak naprawdę o wszystkim będziecie dowiadywać się od niego. A jeżeli dziecko akurat przechodzi przez tryb buntu, to warto dać mu nieco wolności i nadal trzymać nad nim ten niewidoczny dla niego parasol ochronny.

Wychowanie nie jest łatwe i wbrew pozorom wraz z wiekiem wcale nie będzie łatwiejsze. Ale jednak nie oznacza to wcale, że nie ma pięknych chwil.

Artykuł partnera