Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wyposażyć swoją domową siłownię?

26 lutego 2018 0

Własna siłownia to doskonałe miejsce do szlifowania formy, bez obawy o wolne miejsce, dojazd i opłatę abonamentową. We własnym domu możemy także trenować w dowolny sposób oraz w tempie, które nam odpowiada.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jaki sprzęt się zdecydujemy. Nie ma co ukrywać – nowoczesne siłownie działające w wielu miastach są często doskonale wyposażone, dzięki czemu jesteśmy w stanie realizować bardzo zróżnicowany plan treningowy. Wszystko to sprawia, że warto sporządzić listę najbardziej potrzebnych sprzętów, a także tych, które pozwolą osiągnąć postawiony przez nas cel: rozbudowanie mięśni, poprawę kondycji czy zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

Atlas ćwiczeń

Na początek niezbędny sprzęt do treningu siłowego. Co ważne, dobrej jakości atlas jest wyposażony w wiele różnych przyrządów, dzięki którym wykonywane ćwiczenia nie będą monotonne. Co zazwyczaj posiada takie urządzenie?

  • Wyciąg górny i dolny.
  • Motylek.
  • Ławka.
  • Modlitewnik.
  • Przystawka.

Dzięki tym elementom jesteśmy w stanie wzmocnić zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Oczywiście przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę także na najważniejsze parametry sprzętu. Mowa tu między innymi o wymiarach atlasu, wartościach obciążeń oraz maksymalnej wadze użytkownika.

Maszyny do siłowni

Atlas łączy w sobie kilka stanowisk, zawsze jednak możemy zdecydować się na zakup pojedynczych urządzeń, których koszt będzie odpowiednio mniejszy. Zwłaszcza że oferta rynkowa pod tym względem jest bardzo szeroka.

Zakupić możemy między innymi trainer, który pozwoli wzmocnić mięśnie ramion, ud i pośladków, wałki, maszynę wzmacniającą mięśnie nóg, kołyskę do brzuszków czy chociażby prostownik do grzbietu.

Orbitrek

Kolejne urządzenie, które zagwarantuje stymulowanie niemal wszystkich partii ciała. Podczas wykonywania ćwiczeń na orbitreku wykonujemy bowiem ruchy nogami i rękoma, dzięki czemu możliwe staje się wzmocnienie ramion, mięśni trójgłowy i czworogłowych, łysek, ud, pośladków oraz brzucha.

Co ważne, wszystko to w bardzo małym stopniu obciąża nasz organizm. Nie musimy więc martwić się ewentualnymi bólami kręgosłupa czy stawów. Jest to także doskonała okazja do tego, aby zgubić zbędne kilogramy.

Bieżnie

One również są zalecane osobom chcącym schudnąć. Zwłaszcza że na rynku dostępne są urządzenia różnych rodzajów, pozwalające dostosować intensywność treningu do naszych potrzeb i możliwości.

Zakupić możemy najbardziej standardowe modele magnetyczne bądź elektryczne, wyposażone w silnik. Zazwyczaj posiadają one również wbudowany komputer z wyświetlaczem. Za jego pomocą ustalimy generowane obciążenie, sprawdzimy najważniejsze parametry czy chociażby włączymy symulację biegu pod górę. To jednak nie wszystko, ponieważ tego typu bieżnie dokonują również dokładnych pomiarów, między innymi przebytego dystansu, czasu treningu, ilości spalonych kalorii czy osiąganą prędkość.

Dzięki temu z łatwością możemy monitorować nasze postępy i wprowadzać ewentualne zmiany. Wszystko to odbywa się przy użyciu kilku przycisków lub panelu dotykowego. Wysokiej jakości bieżnie pozwalają również na skorzystanie z wielu funkcji dodatkowych. Możemy na przykład podpiąć do nich słuchawki, naładować telefon czy też skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej, która przedstawi nam wszystkie dane treningowe. Wszystko to sprawia, że trening będzie realizowany w bardzo komfortowych warunkach.

Wioślarze

Bardzo przydatne urządzenie do treningu cargio. Wiosłowanie pozwala na wzmocnienie mięśni nóg, brzucha, klatki piersiowej, ramion i przedramion. Tak zróżnicowane ćwiczenia gwarantują również poprawę kondycji oraz zgubienie zbędnych kilogramów.

Co ważne, na rynku dostępne są wioślarze wielu typów, różniące się między sobą nie tylko sposobem wykonania, ale również ceną - najtańszy z nich zakupimy już za około 350 złotych. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić maksymalną obsługiwana wagę użytkownika, a także system hamowania. Wymienić możemy modele mechaniczne, hydrauliczne, magnetyczne, wodne, powietrzne oraz indukcyjne.

Najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają również wbudowany komputer z wyświetlaczem. Dzięki temu wybrać możemy konkretny program treningowy, a także przejrzeć najważniejsze dane treningowe – pokonany dystans, wydatek energetyczny, ilość pociągnięć wiosłami, puls etc.

Akcesoria

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o pomniejszych produktach, bez których żadna siłownia nie może się obejść. Wymienić w tym miejscu należy przede wszystkim skakanki, ściskacze, hantle, twistery, rollery, drabinki, obciążniki, maty gimnastyczne i wiele, wiele innych.

Wyposażenie własnej siłowni to proces długofalowy (chyba że dysponujemy naprawdę sporym budżetem). Na szczęście rynek urządzeń i akcesoriów jest obecnie tak szeroki, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie.

 

Materiał zewnętrzny