Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak dostać dotacje unijne?

29 grudnia 2016 0

Dzięki dotacjom unijnym można otrzymać wsparcie na różne cele, między innymi na założenie firmy, inwestycje, przeszkolenie pracowników. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, co miało miejsce w 2004 roku, z takiej pomocy skorzystało już wielu przedsiębiorców. Warto pomyśleć o takim dofinansowaniu, aby wspomóc także swoją firmę. Kiedy jest to możliwe.

Dotacje z Unii Europejskiej wielu przedsiębiorcom wydają się bardzo trudne w zdobyciu, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, można również w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jak przygotować odpowiednie wnioski i doradzą, co zrobić, aby szansa na dofinansowanie była wyższa – z takiego wsparcia można skorzystać między innymi w firmie SEKA (Seka.pl), a także w innych firmach doradczych.

Określenie celu

Pierwszym etapem na pozyskanie dotacji z Unii jest określenie dokładnego celu, na który ma być ona przeznaczona. Wybór powinien być powiązany z uzyskaniem określonych korzyści dotacji i wpływa na drogę do pozyskania środków.

Wybranie odpowiedniego programu

Następnie należy wyszukać program operacyjny, w ramach którego będzie można otrzymać określone dofinansowanie. Warto zwrócić uwagę na wymagania w stosunku do beneficjentów – gdy nie zostaną one spełnione, w takim przypadku dotacja nie będzie przyznana.

Znalezienie konkursu

Kolejnym etapem jest wyszukanie właściwego podmiotu, który organizuje konkurs dotyczący danego programu. Warto sprawdzić terminy i miejsca składnia wniosków. Konkursy można wyszukać między innymi na stronach urzędów pracy, wojewodów, urzędów gmin i miast, fundacji i organizacji.

Złożenie wniosku

Następny etap to przygotowanie wniosku według stosownego formularza. Przy jego wypełnieniu należy postępować według instrukcji. Należy też dołączyć odpowiednie załączniki. Po złożeniu wniosku nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać na to, aż zostanie on oceniony. Maksymalny czas oczekiwania to 3 miesiące.

Więcej informacji o wsparciu przy ubieganiu się o dofinansowania z Unii Europejskiej znaleźć można na stronie Seka.pl i stronach innych firm doradczych.

Materiał partnera zewnętrznego