Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sposób na męską niemoc czyli jak sobie radzić z zaburzeniami erekcji

2 marca 2017 0

Kłopoty w sypialni są zjawiskiem powszechnym ale na ogół przemilczanym. Dysfunkcje seksualne dotykające miliony mężczyzn na całym świecie są bowiem tematem wstydliwym, o którym niechętnie rozmawia się nawet z najbliższymi. Według seksuologów społeczne tabu związane z zaburzeniami erekcji powoduje, że chorzy nie zgłaszają się do specjalistów, a co za tym idzie nie podejmują odpowiednich kroków, by uporać się z problemem. A problem ów niestety nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – zaklinanie rzeczywistości i udawanie, że wszystko jest w porządku jedynie pogarsza sprawę. Poczucie winy, wstyd i frustracja bardzo często towarzyszą kochankom cierpiącym na notoryczną niedyspozycję w łóżku, wyjątkowo negatywnie wpływając na ich psychikę oraz kondycję związku. Aby raz na zawsze pozbyć się krępujących dolegliwości, trzeba najpierw poznać wywołujące je czynniki oraz możliwe sposoby leczenia.

Impotencja – przyczyny i objawy

Zaburzenia erekcji najczęściej sprowadzają się do niemożności osiągnięcia wzwodu lub utrzymania go na tyle długo, by móc odbyć zadowalający stosunek seksualny. Problem pojawia się wówczas, gdy zakłócona zostaje cyrkulacja krwi. Podczas pobudzenia seksualnego w prąciu dochodzi do poszerzenia się ścian, dzięki czemu ciała jamiste wypełniają się krwią, a członek sztywnieje i zwiększa swoje rozmiary. Jeśli przepływ krwi jest zaburzony, uzyskanie wzwodu staje się niemożliwe. Bywa, że problemy z potencją są przejściowe, jako skutek nadmiernego spożycia alkoholu, stresującego okresu w pracy czy dużego zmęczenia. Nie należy wówczas panikować – tego rodzaju sytuacje zdarzają się wielu mężczyznom. Jeśli jednak zauważamy powtarzalność zaburzeń erekcją, należałoby poszukać źródła takiego stanu rzeczy. Prócz przyczyn psychologicznych, jak choćby stres, depresja czy brak pewności siebie, za impotencję mogą bowiem odpowiadać dużo poważniejsze schorzenia, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca czy obniżony poziom testosteronu. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.

Zapobieganie kluczem do sukcesu

Męskiej niemocy w łóżku na szczęście można (i trzeba!) zapobiegać. Pamiętajmy, że po spożyciu alkoholu sprawność seksualna znacząco maleje. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtona, panom znajdującym się pod wpływem alkoholu trudniej jest osiągnąć erekcję, aniżeli osobom trzeźwym. Przed upojną nocą warto więc zrezygnować z wysokoprocentowych trunków. Być może konieczna okaże się również zmiana stylu życia. Palenie papierosów, które negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu krążenia, niezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej powodują ograniczony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co bezpośrednio wpływa na zaburzenia erekcji. Należałoby zatem zadbać przede wszystkim o to, by jak najczęściej uprawiać sport lub przynajmniej chodzić na długie spacery oraz prawidłowo się odżywiać. Dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa i ryby nie tylko pozytywnie wpłynie na ogólne zdrowie, samopoczucie i wygląd, ale i pomoże zniwelować problemy w sypialni.

Leczenie zaburzeń erekcji

W momencie gdy problemy z osiąganiem wzwodu stają się regularne, bez względu na zdrowy tryb życia czy ograniczenie spożywania alkoholu, konieczna jest interwencja lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednią farmakoterapię. W leczeniu problemów z potencją stosowane są tzw. inhibitory PDE5 – zalicza się do nich sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), wardenafil (Levitra) oraz awanafil (Spedra). Działanie wymienionych środków polega na usprawnieniu przepływu krwi do naczyń krwionośnych w ciałach jamistych prącia. Należy jednak pamiętać, że kłopoty z erekcją bardzo często wywoływane są czynnikami natury psychologicznej. Mogą one wiązać się z wczesnymi doświadczeniami seksualnymi, fobiami i głęboko tłumionymi kompleksami. Niezbędna jest wówczas pomoc seksuologa i rozpoczęcie terapii.

Materiały źródłowe: