Trwa ładowanie proszę czekać ...

Koszt zakupu urządzeń AED

23 listopada 2017 0

AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne to urządzenia, które odpowiadają za ogromny rozwój ratownictwa. Dlaczego warto w nie inwestować?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest w pełni skomputeryzowanym aparatem medycznym, przeznaczonym do przywracania krążenia w przypadku jego nagłego zatrzymania. AED samodzielnie analizuje rytm serca i dopasowuje siłę wyładowania do stanu pacjenta.

Jak należy używać defibrylatorów AED?

Przede wszystkim, przed użyciem AED należy upewnić się, że osoba poszkodowana nie oddycha i nie reaguje. W czasie oczekiwania na przygotowanie aparatu do pracy, wskazane jest wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Następnie, wymagane jest włączenie AED, podłączenie kabla z defibrylatorem i naklejenie elektrod na klatkę piersiową ofiary. Po przygotowaniu sprzętu do pracy, wystarczy wykonywać polecenia głosowe aparatu. AED potrafi przywrócić naturalny rytm serca poprzez wytłumienie chaotycznych impulsów zakłócających jego pracę.

Ze względu na wykorzystanie niezawodnego oprogramowania, które samodzielnie podejmuje decyzje o wyładowaniach - AED może być wykorzystywany przez osoby bez wykształcenia medycznego. Aparaty tego typu mogą być wyposażone w dwa rodzaje elektrod: elektrody typu łyżki, które wymagają przyłożenia ich przez ratownika lub przyklejane elektrody, niewymagające działań ze strony osoby ratującej.

Obecnie, automatyczne defibrylatory zewnętrzne są częścią wyposażenia medycznego wielu publicznych miejsc - np. szkół, dworców, hoteli i lotnisk. Defibrylatory zewnętrzne AED różnią się od siebie poziomem zaawansowania. Najnowocześniejsze z nich mogą wydawać polecenia w języku polskim i wykonywać serię wyładowań o różnym natężeniu. Koszt zakupu AED to średnio od 3000 zł do 5000 zł. Więcej informacji na temat defibrylatorów znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/emergency-care-resuscitation/automated-external-defibrillators

W Polsce, od pewnego czasu wdrażany jest Program powszechnego dostępu do defibrylacji, którego podstawowym elementem jest wyposażenie miejsc dużych skupisk ludzkich w defibrylatory AED. W ramach tego programu i innych akcji propagujących ratownictwo - placówki mogą otrzymać dofinansowanie na zakup tego rodzaju sprzętów.

 

Materiał zewnętrzny