Trwa ładowanie proszę czekać ...

Domowa tlenoterapia – wskazania

15 kwietnia 2020 0

Dzięki regularnemu dostarczaniu odpowiedniej ilości tlenu do ludzkiego organizmu, możliwe okazuje się zupełne zlikwidowanie bądź w dużym stopniu ograniczenie różnorodnych schorzeń wiążących się między innymi z niewydolnością płuc, czy też rozmaitymi alergiami, uczuleniami a także stanami niewystarczającego dotlenienia. Nie bez powodu zatem, wraz z biegiem czasu, nie tylko w celach czysto leczniczych ale również profilaktycznych, zaleca się wykorzystywanie tak zwanej tlenoterapii do poprawy kondycji oraz lepszego samopoczucia na co dzień. W konsekwencji tego warto zwrócić uwagę na szeroką działalność rekomendowanych i doświadczonych placówek działających jako uznane punkty wynajmu sprzętu medycznego typu koncentratory tlenu. Jednym z ich przedstawicieli okazuje się między innymi firma Elektrotechmed, za pośrednictwem której możemy wypożyczyć najlepszej klasy urządzenia umożliwiające realizację tlenoterapii na takim poziomie, jak jest to zalecane w naszym konkretnym przypadku.

Kiedy w szczególności?

Generalnie wyróżnia się dwie podstawowe grupy wskazań do tlenoterapii – bez względu na to, czy mowa o tej w warunkach szpitalnych, czy też tej w środowisku domowym. Po pierwsze, chodzi o osoby z tak zwanym ostrym stanem, a po drugie o pacjentów ze stanami przewlekłymi. Ci, których sytuacja jest gorsza, to ludzie z zatruciami tlenkiem węgla, urazami mięśniowo-szkieletowymi oraz zatorami gazowymi. Pozostali to na przykład ludzie z niewyleczonymi, bądź trudnymi do zagojenia się ranami, kontuzjami tkanek miękkich czy astmą. Jeżeli podejrzewasz, że u Ciebie może występować niedotlenienie, zwróć uwagę na kilka podstawowych symptomów, które na to jednoznacznie wskazują – poczucie niepokoju naprzemiennie występujące z uczuciem nagłej euforii, duszność, kłopoty z zasypianiem czy uporczywy, suchy kaszel. Niekiedy, ale to już w dużo bardziej zaawansowanych stadiach, wyraźnym objawem wskazującym na konieczność szybkiego i zarazem regularnego zastosowania tlenoterapii jest utrata przytomności czy też kwasica metaboliczna.

Dwa główne rodzaje

Tlenoterapię można wykonywać na dwa sposoby, a więc jako kurację bierną oraz czynną. Pierwsza z wymienionych powyżej opiera się na zastosowaniu specjalistycznych akcesoriów lekarskich, do jakich zalicza się między innymi maskę krtaniową. Jest to metoda bazująca na intubacji i w ten sposób podawaniu pacjentowi odpowiedniej ilości tlenu o konkretnym stężeniu. W takim przypadku, można stwierdzić, że tlen stanowi nic innego jak medykament uzdrawiający chorego w stanie ciężkim. Tlenoterapia czynna z kolei jest wykorzystywana w przypadku osób, u których stwierdzono niewydolność płucną oraz brak przytomności. Konsekwencją tego jest jednorazowe podanie tlenu, bez potrzeby ciągłej intubacji.