Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przyczyny braku okresu

11 sierpnia 2017 0

Brak spodziewanej miesiączki jest dla kobiet i ich partnerów powodem do zmartwień. Szczególnie jeśli nie starają się o dziecko lub pomimo braku okresu testy ciążowe pokazują negatywne wyniki. Co może być powodem braku miesiączki?

Brak okresu najczęściej jest sygnałem świadczącym o tym, że doszło do zapłodnienia. Kobiety, które regularnie miesiączkują bardzo częsta zauważają, że nie dostały krwawienia w określonym momencie i szybko sięgają po testy ciążowe. Może się jednak zdarzyć i tak, że taki test nie wykaże jeszcze ciąży. W takiej sytuacji należy go powtórzyć za kilka dni. Błędny wynik testu może być związany na przykład z bardzo wczesną ciążą.

W niektórych przypadkach bywa też zupełnie inaczej. Kobieta jest w ciąży, ale o tym nie wie, ponieważ co miesiąc ma krwawienie. Warto jednak wiedzieć, że w takich sytuacjach krwawienia zazwyczaj wyglądają inaczej niż wcześniej, czyli są krótsze, bardziej skąpe, nie ma w nich skrzepów krwi.

Brak okresu objawem ciąży

Kobiety, które współżyły bez zabezpieczenia i nie dostały okresu w przewidzianym terminie mogą przypuszczać, że są w ciąży. Szczególnie, jeśli do współżycia doszło w tzw. dniach płodnych. Wtedy, nawet jeśli pierwszy test ciążowy nie wykazał ciąży, to należy go powtórzyć za kilka dób. Jeśli nadal nie wystąpi krwawienie, to należy udać się do lekarza ginekologa.

Jak obliczane są dni płodne?

Za dni płodne przyjmuje się kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej. Wtedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Owulacja zazwyczaj występuje w połowie okresu, dlatego na przykład przy pomocy internetowych kalkulatorów owulacji można dokładnie wyliczyć, jakie dni w danym miesiącu będą przypadać na płodne. Trzeba jednak wiedzieć, że owulacja może pojawić się wcześniej lub później niż standardowo i wtedy też zmienią się dni płodne. Dlatego najlepszym sposobem jest mierzenie temperatury, sprawdzanie śluzu lub monitorowanie owulacji u ginekologa. Dobrym rozwiązaniem są też testy owulacyjne, które można kupić w każdej aptece bez recepty.

 

Materiał zewnętrzny