Trwa ładowanie proszę czekać ...

Infekcje intymne – czy powodują zaburzenia miesiączkowania?

11 sierpnia 2017 0

Zaburzenia miesiączkowania mogą bardzo negatywnie wpłynąć na komfort życia każdej współczesnej kobiety – opóźniający się okres jest powodem do niepokoju, a miesiączka, zaskakująca nas w najmniej spodziewanym momencie, może wprawić w zakłopotanie. W takiej sytuacji wiele kobiet zastanawia się, czy zaburzenia menstruacji mogą mieć coś wspólnego z infekcjami intymnymi. Sprawdziliśmy to!

Czy brak okresu może powodować infekcje?

Masz nieregularne cykle miesiączkowe? Wahania cyklu są całkowicie naturalne i nie stanowią objawów choroby, chyba że przekraczają 7 dni. Przedłużający się brak okresu może jednak przyczynić się do pojawienia infekcji intymnych, dlatego przy poważniejszych odstępstwach od normy warto sięgnąć po pomoc lekarską. Brak miesiączki nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego odczynu okolic intymnych oraz śluzówki pochwy – PH staje się zbyt wysokie, bardziej zasadowe niż kwaśne, a to stanowi znakomitą pożywkę dla groźnych drobnoustrojów. Grzyby i bakterie szybko opanowują osłabioną florę pochwy, doprowadzając do nieprzyjemnych i często trudnych do wyleczenia infekcji.

 

Jak infekcja wpływa na miesiączkę?

Grzybica pochwy, infekcje o podłożu bakteryjnym, zakażenia rzęsistkiem pochwowym – to problemy intymne, z którymi najczęściej borykają się kobiety w wieku miedzy piętnastym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Intensywny świąd pochwy, obfite upławy o nieprawidłowym zabarwieniu, grudkowatej lub pienistej konsystencji, pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz ból wywołują ogromny dyskomfort i skutecznie uprzykrzają życie. Specjaliści-ginekolodzy twierdzą jednak, że drobne infekcje intymne raczej nie są w stanie przyczynić się do opóźnienia lub zatrzymania miesiączki. Sytuacja robi się poważniejsza, gdy infekcje utrzymują się przez dłuższy czas lub mają tendencję do nawrotów – wówczas bakterie lub grzyby mogą zająć macicę i wywołać groźne powikłania. Lekarze przekonują również, że na brak miesiączki wpływają inne, poważniejsze schorzenia – zaburzenia hormonalne (hiperandrogenizacja, hiperprolaktynemia), nowotwory, nieprawidłowości w pracy podwzgórza, guzy przysadki, a także cukrzyca czy zespół policystycznych jajników.

 

Materiał zewnętrzny