Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pielęgnacja włosów w ciąży - podpowiedzi dla przyszłych mam

27 października 2023 0

​Dowiedz się, jakie potrzeby mają obecnie twoje włosy i czy wszystkie kosmetyki do włosów są bezpieczne dla maluszka.

Odkąd dowiadujemy się, że w naszym ciele rozwija się życie, zaczynamy zwracać uwagę na wszystko, co mogłoby mu zaszkodzić. Dotyczy to nie tylko leków, pokarmów, ale również kosmetyków. Boimy się substancji, które mogłyby przenikać do płodu i wpływać na jego rozwój. Przyjrzyjmy się produktom do pielęgnacji włosów. Czy są takie, których mama powinna się wystrzegać w trakcie oczekiwania na narodziny swojego dziecka?

Jak dbać o włosy w ciąży?

W większości przypadków fryzura w tym okresie nabiera objętości, staje się gęstsza, bo włosów mniej wypada, wyglądają na zdrowe i silne. Jest to zasługa hormonów, ale w dużej mierze na ich kondycję może wpływać również zdrowa dieta. Przyszła mama z reguły stara się zdrowo odżywiać, przyjmuje witaminy, suplementy diety, by zapewnić obu organizmom, wszystko, czego potrzebują. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży nie mają problemów z włosami. Wiele z nich uskarża się na nadprodukcję sebum i zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów lub odwrotnie, zbyt mocno przesuszoną skórę głowy i odwodnione pasma. Nie zdziw się też, jeśli nagle twoje kręcone włosy się wyprostują lub proste zaczną falować.

Najważniejsza jest w związku z powyższym obserwacja swoich włosów, skalpu oraz dostosowanie metod pielęgnacyjnych, kosmetyków do ich aktualnych potrzeb. Jeżeli twoje włosy się zmieniły, nie używaj tego samego szamponu i odżywki, co przed ciążą, lecz wybierz te, które trafią w obecny problem.

Kosmetyki do włosów dla kobiet w ciąży

Choć nie można powiedzieć, by określone szampony, maski, wcierki miały jakikolwiek wpływ na płód, skóra kobiety ciężarnej jest bardziej wrażliwa. Staraj się z tego powodu wybierać delikatne produkty do pielęgnacji włosów, a wszelkie nowości testuj najpierw na niewielkim obszarze skóry. Zwróć dużą uwagę na nawilżanie swoich włosów i skóry głowy. Może cię to uchronić zarówno przed przesuszem, jak i nadmiernym przetłuszczaniem się. Po każdym myciu aplikuj odżywkę emolientową, która wygładzi włosy i zabezpieczy je przed odparowywaniem wilgoci. Bardzo dobrze sprawdzą się też olejki i wcierki wzmacniające, nawilżające, normalizujące.

Farbowanie włosów w ciąży

Mnóstwo przyszłych mam zastanawia się, czy można farbować włosy w ciąży? Czy składniki produktów koloryzujących nie zaszkodzą dziecku? Można się spotkać z dwiema opiniami, jedna głosi, że nie, druga, że tak. Która z nich jest prawdziwa? Obie. Już wyjaśniamy!

Składniki dobrych farb do włosów, nie przenikną przez łożysko i w żaden sposób nie wpłyną na maluszka. Ryzykiem jednak jest obarczona twoja skóra głowy. Jeżeli farbujesz włosy od lat, nie musisz tego przerywać i męczyć się z odrostami. W sytuacji jednak gdy chcesz użyć jakiejś farby po raz pierwszy, istnieje prawdopodobieństwo, że twój skalp może zareagować alergicznie. Jeśli masz ochotę ufarbować włosy na ich długości, lecz tak, że farba nie będzie miała kontaktu z samą głową, ciąża nie stoi na przeszkodzie przed taką zmianą fryzury.

Pamiętaj, że kilka tygodni po porodzie, twoje włosy będą wymagały szczególnego wsparcia. Kontynuuj zdrowe odżywianie, nawet jeśli nie będziesz karmiła piersią.

Artykuł partnera