Trwa ładowanie proszę czekać ...

Programy ERP – czy rzeczywiście są pomocne w zarządzaniu przedsiębiorstwami?

9 marca 2017 0

Prowadzenie firmy zatrudniającej dziesiątki lub setki pracowników to duże wyzwanie. Czy w takich przedsiębiorstwach sprawdzają się programy ERP? W jakich sytuacjach okazują się niezbędne?

Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga nie tylko doświadczenia, lecz także umiejętności doskonałej organizacji i kontroli każdej komórki firmy. Poza kwestią nieustannego analizowania budżetu, pozostaje m.in. zorganizowanie pracy pracownikom czy ustalenie, jak będzie wyglądał obieg dokumentów w firmie. Czy możliwe jest usprawnienie tych prac? Okazuje się, że tak –umożliwiają to programy ERP. Czy są one jednak niezbędne w każdej firmie?

Co warto wiedzieć o programach ERP?

Programy ERP (z ang. planowanie zasobów przedsiębiorstwa) powstają po to, aby zintegrować wszystkie działy funkcjonujące w obrębie firmy. Jest to możliwe, jeżeli wszystkie działy korzystają z jednego systemu. To bardzo upraszcza nie tylko przechowywanie czy obieg dokumentów w firmie, lecz także organizację pracy.

Częstym problemem przedsiębiorców jest nabywanie dużej ilości aplikacji i programów, z których każdy odpowiada za coś innego, np. w jednym powstaje baza klientów, inny program pozwala na bieżąco określać stany magazynowe. Zakup takich aplikacji to spory koszt, a ponieważ nie są one zintegrowane, ich obsługa jest czasochłonna.

W odróżnieniu od programów pozwalających usprawnić funkcjonowanie firmy tylko w pewnym aspekcie, ERP są tak zaprojektowane, że tworzą jedną bazę danych. W efekcie wszyscy pracownicy korzystają z jednego oprogramowania i dzięki temu wymiana informacji jest znacznie sprawniejsza.

Czy opłaca się inwestować w programy ERP?

Twoja firma z roku na rok się rozrasta? Być może już czujesz, że organizacja czasu pracy czy planowanie np. produkcji zajmuje ci coraz więcej czasu. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność informowania poszczególnych pracowników o swoich decyzjach. Wysyłanie wiadomości przy wykorzystaniu poczty elektronicznej wiąże się z ryzykiem, że wiadomość zostanie przechwycona przez osoby trzecie.

Programy ERP mogą okazać się odpowiedzią na wiele problemów każdego przedsiębiorstwa.

  • nie potrzebujesz dostępu do swojego osobistego komputera – aby pracować w programach ERP oferowanych np. przez Simple S.A., potrzebujesz jedynie przeglądarki internetowej i dostępu do serwisu aplikacji);
  • możesz wyeliminować tradycyjny, czyli papierowy obieg dokumentów – skoro wszyscy pracownicy mają dostęp do programu, to nie jest konieczne drukowanie dokumentów przez jeden dział, aby je dostarczyć do drugiego działu.

Powyższe korzyści to nie jedyne, które odnosi firma korzystająca z programów ERP. Warto pamiętać także o usprawnieniu pracy osób zatrudnionych. Programy te są zbudowane tak, że każdemu pracownikowi można przydzielić konkretne zadania. To też pozwala zoptymalizować koszty zatrudnienia – przedsiębiorca doskonale wie, ilu pracowników potrzebuje, aby jego firma działała sprawnie.

Chcesz, aby twoja firma produkcyjna lub przedsiębiorstwo handlowe funkcjonowało sprawniej niż dotychczas? Programy ERP to nie kolejny wydatek, ale inwestycja. Korzystając z nich, możesz stać się bardziej konkurencyjny niż dotychczas.