Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kupowanie monet bulionowych - czy ma to sens?

24 maja 2023 0

Monety bulionowe są jednymi z najmniejszych aktywów inwestycyjnych i stanowią doskonałą alternatywę dla sztabek złota, srebra czy platyny. Zakup różnego rodzaju monet bulionowych może być bardzo dobrym wyborem dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym. Czy są one jednak najlepszym wyborem do inwestowania w fizyczną formę kruszcu?

Srebrne i złote monety inwestycyjne na początek

Początkujący inwestorzy muszą zdecydować, w co chcą ulokować część swoich oszczędności - czy mają to być np. lokaty bankowe, giełda, waluty, nieruchomości czy właśnie metale szlachetne. Pierwsza opcja nie przynosi wymiernych rezultatów ze względu na postępującą inflację. Inwestycje na giełdzie nie są dla każdego, gdyż wymagają wytrwałości, sporej wiedzy ekonomicznej i najczęściej pomocy maklera. Lokowanie pieniędzy w walutach i nieruchomościach skierowane jest głównie do osób z dużymi oszczędnościami, podczas gdy decydowanie się na pierwszą opcję opiera się głównie na spekulacji, ryzykując możliwość utraty części oszczędności. Zakup metali szlachetnych wydaje się być najodpowiedniejszym sposobem dla osób początkujących w inwestowaniu, m.in. ze względu na dużą stabilność cen kruszców i znacznie niższą barierę wejścia (szczególnie w przypadku srebra) w przeciwieństwie do innych inwestycji. Dla przykładu, wartość Au rosła nieprzerwanie przez ostatnie 20 lat, a od 2013 r. do chwili obecnej utrzymuje się na poziomie ok. 1280 USD za uncję z niewielkimi okresowymi spadkami i wzrostami. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku srebra, które przez kilka lat było wyceniane w przedziale od 13 do 20 USD za 1 uncję (obecnie jest to około 15 USD za uncję).

Srebrne monety bulionowe a złote monety inwestycyjne

Srebrne monety inwestycyjne to najlepszy wybór dla osób, które nie posiadają dużych dochodów, ale dysponują oszczędnościami, które mogą wykorzystać do zainwestowania kapitału w produkty występujące w formie fizycznej, takie jak sztabki i monety bulionowe na mennica-krakowska.pl. Wybierając rzadkie okazy, takie jak srebrny Liść Klonu czy Krugerrand, można mieć pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy. Każda z tych monet jest wysoko ceniona wśród kolekcjonerów i inwestorów, więc za kilka lat ich wartość może jeszcze wzrosnąć.

Osoby o nieco większych dochodach powinny zdecydować się na złote monety inwestycyjne ze względu na samą cenę kruszcu. Jeśli jednak komuś bezwzględnie zależy na zakupie tego szlachetnego kruszcu, ma do wyboru egzemplarze o mniejszej wadze, takie jak Philharmoniker 1/10 oz. Moneta Wiedeńscy Filharmonicy uznawana jest za arcydzieło sztuki numizmatycznej i uważana jest za jedną z najbardziej pożądanych w Europie. Z drugiej strony, najpopularniejsza na świecie moneta bulionowa, Krugerrand 1 uncja, jest nie lada gratką dla tych, którzy szukają bezpiecznej inwestycji, ponieważ w przyszłości będzie ona miała dodatkową wartość kolekcjonerską.

Złota moneta bulionowa

Najdogodniejszy czas na kupno i sprzedaż kruszcu

Monety bulionowe nie powinny być kupowane pochopnie. Każda inwestycja musi być poważnie przemyślana i poprzedzona wnikliwą obserwacją rynku. Ponadto dobrym pomysłem jest zapoznanie się z prognozami specjalistów z branży metali szlachetnych, którzy określą najodpowiedniejszy moment na zakup kruszcu (gdy jego wartość będzie najniższa), co pozwoli w przyszłości sprzedać go z zyskiem (gdy cena będzie odpowiednio wysoka). Na stronie 79th Element można na bieżąco śledzić aktualne kursy złota, srebra i platyny, co ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Metale szlachetne jako alternatywa dla innych środków inwestycyjnych

Kruszce są obecnie jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Ich stabilne kursy oraz unikatowość wielu monet inwestycyjnych sprawia, że wartość każdej z nich nie tylko pozostaje praktycznie niezmienna, ale również daje możliwość dużego zysku w przyszłości. Co więcej, inwestowanie w metale szlachetne nie tylko nie wymaga dużego nakładu gotówki na początek, ale także pozwala na samodzielne przeprowadzenie całego procesu zakupu w oparciu o śledzenie aktualnych cen i prognoz ekspertów z branży.