Rezonans magnetyczny to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań obrazowych we współczesnej medycynie. Znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce onkologicznej, kardiologicznej oraz ortopedycznej.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest rezonans magnetyczny,
- jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego,
- jak przebiega badanie.
Rezonans magnetyczny to zjawisko odkryte w latach 50. XX wieku. Początkowo było stosowane jedynie w doświadczeniach fizycznych. W latach 80. XX wieku zaczęto je jednak wykorzystywać w medycynie. Diagnostyka obrazowa zyskała tym samym nową metodę badań.
Rezonans magnetyczny – co to jest?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda obrazowania struktur anatomicznych i tkanek w organizmie człowieka. Sposób, w jaki powstają precyzyjne obrazy rezonansu magnetycznego, jest dość skomplikowany. W skrócie można powiedzieć, że opiera się on na magnetycznych właściwościach cząsteczek wodoru, które znajdują się w każdej komórce ludzkiego ciała. Poddane działaniu bardzo silnego pola magnetycznego, cząsteczki zaczynają się poruszać. Ten ruch jest odbierany przez znajdujące się w aparacie detektory, a jego zapis zostaje przesłany do komputera, który wykonując bardzo złożone obliczenia, przekształca je w widoczne na monitorze obrazy.
Badanie rezonansem magnetycznym – wskazania
Rezonans magnetyczny jest badaniem o wielu zastosowaniach, a to m.in. dzięki jego bezpieczeństwu, niskiej inwazyjności oraz bardzo wysokiej precyzji obrazowania. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym można wymienić między innymi diagnostykę:
- chorób ośrodkowego układu nerwowego – np. stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, chorób demielinizacyjnych czy demencji starczej,
- chorób onkologicznych – nowotworów mózgu, narządów wewnętrznych, krwi oraz nowotworów kości,
- chorób kardiologicznych – w tym kardiomiopatii, procesów zapalnych, zmian miażdżycowych, wrodzonych i nabytych wad serca,
- chorób układu ruchu – m.in. choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów przeciążeniowych stawów, urazów mięśni, więzadeł i kości,
- chorób narządów wewnętrznych – np. wrzodów żołądka, guzów woreczka żółciowego, kamicy nerkowej, przerostu prostaty, torbieli jajników,
- chorób i urazów głowy – objawiających się np. bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia i słyszenia.
Rezonans magnetyczny może być wykonywany jako samodzielne badanie obrazowe. Przeprowadza się go jednak także jako uzupełnienie innych badań, takich jak USG, RTG czy tomografia komputerowa.
Diagnostyka rezonansem magnetycznym – jak przebiega?
Rezonans magnetyczny jest badaniem wykonywanym w specjalnym pomieszczeniu, do którego nie można wnosić żadnych metalowych przedmiotów ani urządzeń elektronicznych. Ich obecność mogłaby spowodować nie tylko uszkodzenie aparatu, ale też zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Wszystkie tego typu przedmioty należy więc zostawić w szatni. Do badania nie trzeba się rozbierać, ale odzież musi być pozbawiona jakichkolwiek elementów metalowych: guzików, sprzączek, klamerek itp. Nie wolno mieć na sobie okularów ani żadnej biżuterii.
Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie na stole, który następnie jest wsuwany do aparatu mającego postać dość ciasnego tunelu. Może to być kłopotem np. dla osób z klaustrofobią i dla dzieci, zwłaszcza że w trakcie badania należy leżeć w bezruchu. Jeśli jest taka potrzeba, pacjentowi można podać środek uspokajający albo – w ostateczności – wykonać rezonans magnetyczny pod narkozą. Badanie może trwać nawet ponad godzinę, a nad pacjentem cały czas czuwa lekarz lub technik radiolog.
Dla podniesienia jakości uzyskiwanych obrazów przed badaniem pacjentowi może zostać podany (doustnie, dożylnie lub dostawowo) kontrast, czyli specjalny środek chemiczny poprawiający widoczność wybranych narządów lub tkanek. W takiej sytuacji około tydzień przed rezonansem należy wykonać oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi – jest to wskaźnik określający jakość pracy nerek. Sprawne nerki są niezbędne, by po badaniu szybko wydalić kontrast wraz z moczem.
Rezonans magnetyczny jest badaniem znajdującym zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – jest ono bezbolesne, nieinwazyjne, a podawane w jego trakcie środki kontrastujące bardzo rzadko wywołują działania niepożądane. Uzyskuje się natomiast dzięki niemu bardzo precyzyjne obrazy, pozwalające ustalić diagnozę i ratować zdrowie, a niekiedy nawet życie pacjenta!
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174817,obrazowanie-metoda-rezonansu-magnetycznego
https://www.termedia.pl/reumatologia/Rezonans-magnetyczny-nowoczesna-i-wielokierunkowa-metoda-obrazowania,13208.html
https://www.researchgate.net/publication/313105633_Techniki_obrazowania_rezonansu_magnetycznego_MR
http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-82183493-cb7b-44f2-943d-65e26609bdb0/c/Pawel_Peczkowski.pdf
Artykuł sponsorowany