Stworzenie własnego CMS-a ma tyle wad, ile zalet. System zarządzania treścią zbudowany od podstaw pozwala na przygotowanie strony internetowej w pełni zgodnej z naszą wizją. Z drugiej strony jego zrobienie zajmuje dużo czasu, a w razie jakiejkolwiek awarii lub błędu, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie.
CMS (ang. Content Managment System) to system zarządzania treścią. Pozwala on na stworzenie strony internetowej i jej administrowanie bez skomplikowanej wiedzy informatycznej. Dodawanie zdjęć, tekstów, ankiet, tabel, grafik, działów czy nawet całych podstron, dzięki systemowi zarządzania treścią odbywa się poprzez wykonanie zaledwie kilku kliknięć.
Zalety posiadania własnego CMS-a
Zarządzanie serwerami, obsługa domen, programowanie w kilku językach i w końcu umiejętność tworzenia systemów zarządzania treścią to kwestie, na których powinna się znać osoba planująca samodzielnie stworzyć stronę internetową. Zbudowanie własnego CMS-a, daje wiele swobody w prowadzeniu witryny. Dla przykładu: jeśli potrzebujemy zaimplementować na stronię wsparcie dla jakiejś funkcji, nie musimy szukać specjalnych wtyczek czy dodatków. Cały proces możemy przeprowadzić samodzielnie, sami decydując, jaki kształt będzie miało dane rozszerzenie. Ponadto tworząc intuicyjnego i funkcjonalnego CMS-a, bardzo łatwo można go skomercjalizować. Kupnem systemu zarządzania treścią mogą być zainteresowane osoby z niecodziennymi wymaganiami, których nie satysfakcjonuje korzystanie z typowych platform typu Wordpress.
Wady związane z tworzeniem własnego CMS-a
Na stworzenie własnego CMS-a mogą zdecydować się jedynie programiści, mający doświadczenie i biegle poruszający się w jednym z języków programowania. Dla osób, które zbytnio nie orientują się w technikaliach, zdecydowanie lepszym pomysłem może okazać się skorzystanie z gotowych systemów zarządzania treścią. Mimo że często nie są one tak elastyczne i mają swoje ograniczenia, to jednak pozwalają, tak jak np. Wordpress, instalować wtyczki, dodatki i motywy niezbędne do prawidłowego działania witryny. Ponadto oszczędzają wiele czasu, który musiałby być spożytkowany na zaprojektowanie, stworzenie i testowanie potrzebnego rozszerzenia. Gotowe CMS-y oferują często też pełną obsługę techniczną, zapewniającą wsparcie 24 godziny, siedem dni w tygodniu. W przypadku własnego systemu zarządzania treścią, naprawa błędu bądź awarii spoczywa na naszych barkach, generując dodatkowe koszty i pochłaniając czas.
Materiał partnera