Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię, jeśli brakuje w niej odpowiednio dopasowanych mebli. Jej projekt musi jednak obejmować nie tylko maksymalne wykorzystanie powierzchni przeznaczonej pod zabudowę, ale również nasze indywidualne potrzeby. O czym zatem pamiętać przystępując do jego tworzenia?
Wpływ pomieszczenia na projekt kuchni Jeszcze przed wykonaniem pierwszych prac niezbędne jest przeanalizowanie rozmiaru pomieszczenia. Warto też zastanowić się nad tym, w jakim układzie ma się znaleźć nasza przyszła kuchni. Możliwości jest przynajmniej kilka warto więc wspomnieć o układzie prostym, w którym meble znajdują się w rzędzie, układzie równoległym, w którym naprzeciw siebie znajdują się dwa ciągi mebli, układzie w literze U, w którym mamy do czynienia z zabudową kuchenną z trzech stron oraz o układzie w literę L, gdzie zabudowa kuchni jest narożna.
Ciekawym rozwiązaniem jest też układ z wyspą sprawdzający się przede wszystkim w dość dużych pomieszczeniach. Sam wybór zabudowy jest uzależniony przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań i potrzeb, jeszcze przed projektowaniem kuchni warto więc zastanowić się nad tym, jakie szafki będą w niej niezbędne i jakie urządzenia AGD będą stanowić absolutne minimum w takim pomieszczeniu. Jeśli zatem lubimy gotować, nie obejdziemy się bez sporej liczby szafek, w których będziemy przechowywać naczynia, produkty spożywcze oraz garnki.
Warto też zastanowić się nad pojemną lodówką i płytą grzewczą z czterema stanowiskami. Jeśli jednak w kuchni nie spędzamy zbyt wiele czasu, płyta grzewcza z dwoma stanowiskami z pewnością okaże się wystarczająca. Pomocny okaże się też niewielki zlew, relatywnie wąska zmywarka i niewielka lodówka. Zabudowa i strefy kuchenne Jeszcze przed podjęciem ostatecznych decyzji wskazane jest wzięcie pod uwagę podziału stref kuchennych. Tu na uwagę zasługują przede wszystkim: strefa przechowywania, strefa gotowania i strefa zmywania.
Istnieje przy tym kilka reguł, których przestrzeganie przyczyni się do tego, że wykonywanie prac kuchennych okaże się mniej skomplikowane. Naczelna zasada mówi o tym, że odległość pomiędzy płytą grzewczą i zlewozmywakiem nie powinna być mniejsza niż 80 centymetrów w przypadku zabudowy równoległej i 120 centymetrów, jeśli zdecydowaliśmy się na zabudowę z wyspą. Z kolei odległość pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami powinna wynosić około 50 centymetrów. Sam blat roboczy musi mieć szerokość minimum 40 centymetrów, w innym przypadku bowiem wykonywanie codziennych obowiązków będzie utrudnione. Warto też pamiętać, że zmywarka powinna być zamontowana po prawej stronie zlewu, a zlew i płyta grzewcza nie powinny się znajdować na końcu zabudowy. Idealne meble kuchenne
Obecnie w sprzedaży coraz częściej mamy do czynienia z gotowymi zestawami mebli kuchennych. Pozwala to na dopasowanie ich do naszej kuchni i indywidualnych potrzeb. Możemy zatem wybierać spośród szafek górnych – wiszących, szafek dolnych – stojących oraz szafek narożnych – zarówno wiszących, jak i stojących. Szafki dolne – w zależności od naszych potrzeb – mogą mieć zarówno drzwiczki, jak i szuflady, choć to właśnie te drugie okazują się znacznie bardziej praktyczne. W modzie są jednak również meble kuchenne na wymiar, które sprawiają, że możemy mieć pewność, że zabudowa będzie maksymalnie dopasowana do naszego wnętrza i indywidualnych potrzeb. Ich zaletą jest również bardzo bogata oferta odnosząca się nie tylko do materiałów, ale i do poszczególnych elementów wyposażenia. Sama zabudowa jest przy tym montowana przez fachowców, co daje gwarancje jej solidności.