Czynniki ryzyka rozwoju zespołu bolesnego barku to m.in. niewykonywanie rozgrzewki przed ćwiczeniami i nieprawidłowa technika ćwiczeń. Unieruchomienie barku i wady postawy także mogą wywołać pojawienie się choroby.
Przyczyny zespołu bolesnego barku
Zespół bolesnego barku pojawia się w wyniku przedwczesnego zużycia się ścięgien, mięśni i kaletek maziowych, czyli tkanek miękkich. Powstaje na skutek urazów, np. po uszkodzeniu bicepsa bądź innych mięśni otaczających bark. Chorobę mogą spowodować także zerwanie bądź zapalenie ścięgien w okolicy barku lub zapalenie kaletki maziowej w tym miejscu. Rozwija się ona także w przypadku długotrwałego braku ruchu w barku bądź na skutek różnych chorób (dny moczanowej bądź zapalenia stawów). Często pojawia się u osób starszych, które mniej się ruszają i prowadzą siedzący tryb życia. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania schorzenia jest osłabienie mięsni, nieprawidłowa postawa oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów. Do przyczyn zespołu bolesnego barku należą też złogi wapniowe obecne w ścięgnach mięśni odpowiedzialnych za ruchy w stawie barkowym. Przeciążenie mięśni przy okazji czynności wykonywanych nieregularnie i wymuszających uniesienie rąk powyżej ramion jest następnym powodem zwiększającym ryzyko powstania choroby. Nieprzyzwyczajone do takiego ruchu włókna mięśniowe są bowiem podatne na uszkodzenia. W zespole bolesnego barku może być konieczne zastosowanie fizjoterapii. Niekiedy zakłada się też unieruchamiający kończynę górną opatrunek Dessaulta. Dzięki niemu ramię jest odciążone, a jego ruchy ograniczone.
Zespół bolesnego barku - objawy
Głównym objawem choroby jest ból, na początku niewielki, pojawiający się szczególnie w trakcie podnoszenia rąk powyżej ramion. Często promieniuje do łopatki i na kark. Jeśli zespół bolesnego barku pojawi się po nagłym urazie, ból będzie ostry i kłujący. Chory może odczuwać napięcie mięśni. Niekiedy w toku rozwoju choroby pojawia się też obrzęk. Częstym objawem schorzenia jest też nocny ból, który utrudnia, a nawet uniemożliwia zaśnięcie. Na skutek ograniczenia ruchomości w stawie niemożliwe jest też wykonywanie codziennych czynności takich jak mycie, ubieranie bądź czesanie się. Chory miewa problemy z uniesieniem kończyny. Nie należy bagatelizować tego typu objawów, bowiem jeśli zespół bolesnego barku nie będzie leczony, może dojść do zesztywnienia barku. Utrzymywanie kończyny w stanie bezbólowym sprawia, że mięśnie dookoła niego napinają się. Po pewnym czasie mogą nawet zaniknąć, a wtedy powrót do pełnej sprawności jest niemożliwy.
Materiał zewnętrzny