Trwa ładowanie proszę czekać ...

Polerowanie samochodu - korekta lakieru krok po kroku

23 lutego 2023 0

Czy jesteś pewien, że lakier Twojego samochodu jest w dobrym stanie? Weź latarkę i świeć światłem na samochód. Pojawią się tysiące małych, okrągłych rys. Te rysy są spowodowane przez brud drogowy, śnieg, niewłaściwe mycie, a nawet przypadkowe wypadki, takie jak wypadek na automatycznej myjni. W jaki sposób można usunąć zarysowania? Krok po kroku pokazujemy, jak wypolerować samochód.

Nie chodzi nam o to, by lakier wyglądał idealnie. Taki efekt wymaga wieloetapowej korekty, zdarcia znacznej warstwy lakieru, co nie byłoby możliwe w przypadku samochodu używanego na co dzień. Jest to metoda, która pomoże Ci odświeżyć lakier i usunąć nieestetyczne zarysowania. Nie wymaga ona specjalnych umiejętności ani dużych nakładów finansowych. Efekt będzie widoczny gołym okiem.

Podstawowe mycie i czyszczenie lakieru, czyli przygotowanie pojazdu do polerowania

Ważne jest, aby przed dokonaniem jakichkolwiek poprawek dokładnie oczyścić lakier. Polerowanie może spowodować uszkodzenie lakieru, nawet jeśli zawiera on drobne cząsteczki piasku i pozostałości po owadach. Należy dokładnie umyć samochód, tzn. umyć dokładnie samochód z aktywną pianą, która zmiękczy brud.

To jednak nie wszystko. Zwykły szampon nie poradzi sobie z brudem metalowym, żywicą i pozostałościami asfaltu. Konieczne będzie użycie dodatkowych preparatów chemicznych, a także wykonanie czyszczenia lakieru, zwanego również dekontaminacją. Przed przystąpieniem do chemicznego czyszczenia lakieru możesz również dokonać inspekcji powłoki.

Instrukcja krok po kroku czyszczenia lakieru przed polerowaniem

  • Wstępnie umyj samochód szamponem z aktywną pianą, a następnie osusz go ręcznikami z mikrofibry. Jeśli Twój samochód jest wystarczająco czysty, pomiń etap mycia wstępnego i przejdź do kroku 2.
  • Nałóż na suchy lakier środek do usuwania smoły i kleju. Zwróć szczególną uwagę na okolice kół, ponieważ to właśnie tam cząsteczki asfaltu są najbardziej rozpowszechnione. Po chwili zobaczysz rozpuszczające się czarne ślady. Pozostaw produkt na około 5 minut.
  • Nałóż środek odstraszający owady na zderzak, przednią szybę, lusterka i niewielki fragment dachu. Można to zrobić w kilka minut po nałożeniu tar&glue.
  • Nałóż piankę na cały pojazd, w tym na koła i łuki. Pianka powinna być nakładana od dołu do góry, aby wolniej spływała.
  • Do mycia samochodu użyj metody "dwóch wiader". Użyj neutralnego szamponu dla swojego samochodu.
  • Spryskaj całe auto deironizerem (może być stosowany również do felg). Środek ten rozpuści lotne cząsteczki żelaza.
  • Użyj wody pod ciśnieniem, aby spłukać samochód, a następnie poddaj go glinkowaniu.
  • Użyj gąbki do gliny, ręcznika do gliny lub glinki, aby usunąć z lakieru wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Upewnij się, że używasz lubrykantu do gliny, wody i szamponu do czyszczenia lakieru.
  • Opłucz samochód za pomocą myjki ciśnieniowej. Osusz go ręcznikiem z mikrofibry.

Wybór pasty i pada polerskiego

Profesjonalne studia detailingowe dobierają metodę polerowania do każdej korekty. Trudno sobie wyobrazić zakup kilkunastu past polerskich, dlatego wybierz bezpieczną opcję. Odpowiednią pastę i pad do swojego samochodu znajdziesz szukając w internecie. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Producenci stosują pasty polerskie o różnej twardości.

Wybierając pastę o lekkiej ścieralności (tzw. finish) nie spowodujesz dużych szkód. Dobrym wyborem są również pasty jednoetapowe, ponieważ oferują najlepszy kompromis. Lepiej nie usunąć zbyt dużo lakieru niż zrobić kilka głębokich rys.

Polerowanie lakieru

Polerowanie lakieru samochodu

Aby wypolerować lakier, użyj maszyny polerskiej, która jest albo obrotowa, albo double-action (podwójne działanie). Przyzwoitej jakości maszynę polerską można kupić już za 200 dolarów. Ręczne polerowanie nie jest praktyczne i zajęłoby zbyt dużo czasu.

Rozpocznij korektę lakieru, badając efekty polerowania na niewielkim obszarze nadwozia samochodu. Aby sprawdzić wyniki pracy, użyj latarki inspekcyjnej. Możesz wtedy przejść do pełnego polerowania, jeśli rysy zniknęły i nie powstały nowe.

Jak polerować lakier samochodowy? Najpierw oklej taśmą krawędzie wszelkich sąsiadujących elementów. Aby uniknąć zarysowań na karoserii, przełóż kabel maszyny polerskiej przez ramię. Nałóż na pad niewielką ilość pasty polerskiej. Zaznacz niewielki obszar pracy. Użyj niewielkich obrotów, aby rozprowadzić pastę.

Kontynuuj pracę ciągłym ruchem, pocierając każde pasmo przejścia. Poleruj przejście jeszcze kilka razy, stosując naprzemienne pociągnięcia lewo-prawo oraz góra-dół. Po wypolerowaniu przejścia użyj alkoholu izopropylowego, aby je odtłuścić. Po sprawdzeniu efektów przejdź do kolejnego fragmentu. Unikaj przetłoczeń i krawędzi, ponieważ warstwa farby może być cieńsza.

Czytaj więcej o korekcie lakieru na detailingobsessed.pl

Ochrona lakieru samochodu

Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie lakieru po wypolerowaniu go do perfekcji. Możesz go zabezpieczyć sealantem, powłoką ceramiczną lub naturalnym woskiem. Możesz też użyć środka typu glaze, który wypełni głębsze rysy, jeśli korekta zawiedzie. Wypełnia on niedoskonałości i przyciemnia lakier, tworząc efekt "mokrego samochodu". Zaleca się stosowanie powłoki ceramicznej przed zimą, ponieważ zapewnia ona najlepszą ochronę lakieru.

Kilka prostych zmian może pomóc zapobiec ponownemu pojawieniu się i ponownemu pojawieniu się okrągłych zarysowań. Po pierwsze, unikaj korzystania z automatycznych myjni samochodowych. Zamiast tego umyj samochód szczotką i wytrzyj go bawełnianymi ściereczkami. Zimą: Nie odgarniaj śniegu z samochodu za pomocą skrobaczki. Zamiast tego użyj szczotki, aby zebrać nadmiar śniegu. Dzięki temu lakier pozostanie błyszczący przez długi czas.