Segment urządzeń biurowych jest na dzisiejszym rynku niezwykle rozbudowany. Każda firma w swojej ofercie posiada tego typu laptopy – nie inaczej jest z HP, która od lat rozwija serię ProBook. Jednym z jej najpopularniejszych przedstawicieli jest model 640.
Od razu należy zaznaczyć, że profil tego sprzętu jest zgoła odmienny od tego, co oferują typowe laptopy domowe. Wiele firm kładzie nacisk przede wszystkim na jakość wykonania obudowy oraz wysoką kulturę pracy, co przekłada się między innymi na montowanie podzespołów o niskim poborze energii.
Wszystko to sprawia, że urządzenia biznesowe mogą dla przeciętnego użytkownika wydać się drogie. HP Probook 640 w swej najmocniejszej konfiguracji kosztuje około 5000 złotych. Jest to więc spory wydatek. Czy jednak warto się na niego zdecydować?
Model G1
Na samym początku warto kilka słów powiedzieć o wspomnianej już obudowie. W przypadku ProBook 640 producent zdecydował się na wykorzystanie trzech materiałów – aluminium, plastiku oraz elementów metalowych. Ich połączenie pozwoli uzyskać solidną obudowę, której sztywność stoi na zadowalającym poziomie. Klienci biznesowi płacą również za elegancki design.
Jak jednak wygląda sprawa z wykorzystanymi podzespołami? W tym momencie należy zdradzić, że HP ProBook 640 występuje w dwóch modelach – G1 oraz G2. W pierwszym z nich zdecydowano się na zamontowanie procesorów Intel Core serii M czwartej generacji.
Charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami i pewnymi ograniczeniami wydajnościowymi, dlatego wszyscy ci, którzy oczekują maksymalizacji osiągów, powinni rozglądnąć się za wersją laptopa wyposażoną w układ i7-4712MQ. Posiada on cztery rdzenie obsługujące osiem wątków – ich wydajność została w odpowiedni sposób zwiększona w porównaniu ze standardowymi procesorami mobilnymi (np. i7-4610M czy i5-4330M)
Jeżeli chodzi o kartę graficzną, do wyboru mamy dwie opcje. Albo zdecydujemy się na jednostkę zintegrowaną albo zakupimy model z kartą AMD Radeon HD 8750M z 1 GB pamięci, która gwarantuje obsługę podstawowych programów. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć RAM DDR3L-1600 (maksymalnie 16 GB) oraz dyski twarde HDD (do 1 TB) lub SSD (do 256 GB).
Model G2
HP ProBook 640 w wersji G2 korzysta już z pełnowymiarowych procesorów Intel Core szóstej generacji. Wyróżniają się one ograniczonym poborem energii. Najlepszym układem jest bez wątpienia i7-6600U, który został wyposażony w dwa rdzenie obsługujące cztery wątki. Laptop często można spotkać również w konfiguracjach z procesorami i5-6300U oraz i5-6100U.
Z modelem G1 laptop wygrywa pod względem pamięci RAM, gdyż obsługuje on kości DDR4-2133, oraz dysków twardych – może ona pracować z urządzeniami HDD (do 1 TB), SSD (do 512 GB) oraz SSHD (do 500 GB).
Przedstawiona do tej pory specyfikacja laptopa bardzo zbliża go do innego modelu serii, a mianowicie HP ProBook 440 G3, który jest dużo tańszy. Oba urządzenia różnią się jednak zamontowaną kartą graficzną. W 640 G2 korzystać możemy z AMD Radeon R7 M365X z 2 GB pamięci, która pozwala na więcej aniżeli jednostka zamontowana w ProBook 440 G3 (Radeon R7 M340).
Czy warto?
HP ProBook 640 w obu wersjach występuje z 14-calową matrycą w rozdzielczości HD lub Full HD. Różnice cenowe pomiędzy oboma modelami nie są duże, dlatego nasz wybór nie jest w żaden sposób ograniczony.
Mówiąc krótko, przedstawione wyżej urządzenia są typowymi przedstawicielami klasy biznesowej. Być może nie zostały one przygotowane w celu maksymalizacji osiągów, jednak z pewnością wyróżniają się stabilną i energooszczędną pracą, która w biurze jest bardzo ważna.
Materiał partnera zewnętrznego