Mówiąc o starzeniu się skóry musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z procesem, który nie tylko trwa przez całe nasze życie, ale również odznacza się nieodwracalnym charakterem. Oczywiście, możemy mówić o metodach zatrzymywania czasu, a więc przede wszystkim o szerokiej gamie zabiegów, jakie oferuje nam medycyna estetyczna, dermatologia, kosmetologia, a nawet chirurgia plastyczna. Można z nich korzystać, choć najlepiej myśleć o nich jako o ostateczności, gdy nie zadziałają metody mniej inwazyjne.
Dlaczego skóra się starzeje? Skóra starzeje się przede wszystkim w następstwie czynników, na które nie mamy wpływu. W tym kontekście należy wspomnieć o genach, choć duże znaczenie mają również hormony, czynniki atmosferyczne, a nawet choroby, które atakują nasz organizm. Oczywiście, nie brakuje też czynników, które z powodzeniem można kontrolować. Tu warto wspomnieć o preparatach kosmetycznych, które stosujemy, odpowiedniej ochronie przed słońcem lub o jej braku, o mimice, używkach, odpowiedniej ilości snu oraz dotlenieniu skóry.
Jak walczyć ze starzeniem się skóry? Jedna z najważniejszych zasad, które pomagają w walce ze starzeniem się skóry mówi o tym, że skóra powinna być chroniona przed niekorzystnym wpływem, jaki mają na nią czynniki zewnętrzne, w tym słońce, wiatr, woda, spaliny, klimatyzacja oraz dym papierosowy. Warto zatem stosować preparaty o których wiadomo, że skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, w ich składzie obecna jest bowiem nie tylko witamina A i E, ale także C. Pomocne są zarówno rozwiązania przeznaczone do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Duże znaczenie ma też odpowiedni dobór kosmetyków, jeśli więc chcemy, aby nasza skóra starzała się wolniej, od pewnego wieku (tu najczęściej podawany jest 30 rok życia) niezbędna jest troska o jej odpowiednie nawilżanie, elastyczność i natłuszczenie. Wskazane jest też stosowanie preparatów, o których wiadomo, że mogą się przyczynić do poprawy chłonności skóry i systematycznie złuszczać naskórek, proces złuszczania naskórka przyczynia się bowiem do tego, że komórki są pobudzane tak do bardziej intensywnej pracy, jak i do regeneracji.
Duże znaczenie ma przy tym wybór odpowiednich kosmetyków, stąd też zaleca się sięganie przede wszystkim po preparaty lekko płynne i natłuszczające, a więc takie, które przybierają postać olejków, emulsji oraz płynów micelarnych. Na co dzień dobrze jest też pamiętać o kremach, które posiadają nie tylko filtr przeciwsłoneczny, ale również aminokwasy, kwas hialuronowy, witaminy A, C, E oraz F i fitohormony, choć o tych ostatnich najlepiej jest myśleć po pięćdziesiątym roku życia. Już od 25 roku warto też zaopatrzyć się w stosowany codziennie krem pod oczy.
Ciekawym rozwiązaniem, które może zregenerować naszą skórę są też masaże. Tu warto wskazać przede wszystkim na korzyści, jakie pociąga za sobą masaż twarzy, dekoltu oraz szyi, choć warto decydować się też na masaże całego ciała. Działanie takie wpływa korzystanie na elastyczność skóry, jej nawilżenie oraz natłuszczenie, sama skóra jest przy tym stymulowana do regeneracji, a jednocześnie spłyca zmarszczki, jeśli i one się pojawią. Masaże są dziś oferowane przez salony kosmetyczne, zawsze można jednak odwiedzić też salon masażu.
Warto pamiętać też o korzystnym wpływie gimnastyki, w grę wchodzi przy tym nie tylko gimnastyka twarzy, ale i całego ciała. Mimika ma duży wpływ na proces powstawania zmarszczek, jeśli więc nauczymy się nad nią panować, pojawią się one później. Ta forma gimnastyki polega przede wszystkim na robieniu min, znakomite rezultaty przynosi przy tym już 10 minut ćwiczeń dziennie.