Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sprawdź co może zaoferować Twojej firmie outsourcing IT

19 października 2021 0

Czy wiesz na czym polega outsourcing IT?

Zanim rozważymy skorzystania z outsourcingu IT warto najpierw upewnić się, że wiem czym on dokładnie jest. Zacznijmy więc od krótkiej definicji.

Outsourcing pochodzi od angielskich słów outside, resource i using. Oznacza więc używanie zewnętrznego źródła. Chodzi tu oczywiście o źródło jakiegoś rozwiązania lub sposobu zdobycia danego zasobu.

W przypadku outsourcingu IT chodzi oczywiście o źródło rozwiązania technologicznego związanego z technologiami i infrastrukturą pozwalającymi na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Trudno bowiem wyobrazić sobie współcześnie dobrze prosperującą firmę bez zaplecza komputerów, oprogramowania itd.

Oprócz samej technologii, softwearu czy infrastruktury w zakres pracy outsourcingowych wchodzą usługi niematerialne jak na przykład praca specjalistów z określonej dziedziny.

Ale może prześledźmy co dokładnie wchodzi w zakres prac firmy zapewniającej kompleksową obsługę techniczną.

Czy wiesz co wchodzi w skład outsourcingu IT?

Różne firmy outsourcingowe oferują usługi w bardzo różnym zakresie i na różnych zasadach rozliczenia. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat na stronie Com IT Solution www.comitsolution.pl.

Przed zdecydowaniem się na konkretna usługę warto rozważyć rzeczywiste zapotrzebowanie na konkretne prace, sprzęt czy oprogramowanie. Warto zapoznać się z całą paletą dostępnych opcji współpracy.

Kompleksowa obsługa informatyczna firm wymaga wielu działań na różnych polach. Outsourcing IT zapewnia usługi w następujących obszarach:

Consulting IT - całościowe doradztwo związane z planowanymi procesami, doborem sprzętu oprogramowania itd.

Dostarczenie oprogramowania, konfigurowanie, licencje itd.

Zapewnienie bezpieczeństwa - usługi secure IT, beckupy, monitoring, bezpieczne transfery danych,

Administrowanie siecią - m.in. nadawanie uprawnień i dostępów,

Zapewnianie infrastruktury IT - serwerów, okablowania itp.

Dostarczanie sprzętu - m.in. komputerów osobistych dla pracowników.

Kto powinien rozważyć skorzystanie z usług firm outsourcingowych działających w obszarze IT?

Bez względu na to czy mamy do czynienia z dużym, średnim czy małym przedsiębiorstwem zawsze warto rozważyć zasadność skorzystania z takiego rozwiązania.

Outsourcing informatyczny zalecany jest wszystkim firmom, dla których kwestie techniczne związane z nowymi technologiami, komputerami itd. pełnią funkcję narzędzia do prowadzenia działalności.

W wielu przypadkach korzystanie z outsourcingu przynosi znaczne oszczędności. Utrzymanie wewnętrznego działu IT to koszt specjalistów jakich wymaga obsługa informatyczna firm, oprogramowania kupowanego na własność czy też różnych drogich sprzętów niezbędnych do realizacji danego przedsięwzięcia. Dostęp do najnowszych technologii, na zakup których wiele przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić ze względu na ich wysoki koszt to częsty powód decyzji o zastosowaniu outsourcingu IT. Dostęp do nich poprzez firmę outsourcingową jest często jedynym sposobem na poradzenie sobie z realizacją danego procesu lub projektu.

Przed zdecydowaniem się na outsourcing powinniśmy rozważyć jakiego rodzaju wsparcia potrzebujemy. Od tego zależy ostateczny koszt usługi. Możemy też zdecydować jakie prace będą wykonywane zdalnie a jakie na miejscu. Outsourcing lokalny (tak zwany nearshoring) oraz outsourcing zdalny (tak zwany offshoring).

Często firmy decydują się na offshoring ze względu na coraz bardziej rozwijającą się technologię i na zwiększające się w ten sposób możliwości zdalnej realizacji poszczególnych procesów.

Czy lokalizacja firmy ma znaczenie dla dostarczanej usługi?

W Internecie znajdziemy wiele firm oferujących usługi informatyczne dla firm. Z pewnością każdy jest w stanie znaleźć dla siebie rozwiązanie dogodne cenowo. Zwłaszcza że offshoring mogą dostarczać firmy z innych części kraju czy nawet świata. Wiele cenionych firm, na których usługi decydują się klienci mają swoją siedzibę w dużych miastach. Szczególnie popularny jest outsourcing IT w Warszawie czy Krakowie.

Wiele jednak firm działających w danymi miejscu dostarcza swoje usługi w innych lokalizacjach również na świecie.

Artykuł sponsorowany