Trwa ładowanie proszę czekać ...

Starczowzroczność – leczenie

14 listopada 2017 0

Starczowzroczność, czyli presbyopia jak mogłoby się wydawać nie jest zjawiskiem patologicznym związanym z wadami ostrości wzroku. Jest następstwem naturalnego procesu starzenia się i najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia. Czy można korygować starczowzroczność? Leczenie inwazyjne czy bezinwazyjne – co będzie lepsze dla naszego zdrowia?

Przyczyny starczowzroczności

Zmiany dotyczące zaburzeń ostrości widzenia są naturalną konsekwencją procesu stopniowej utraty zdolności akomodacji oczu. Przeważnie dotyka osoby po 40 roku życia, jednak jest to uwarunkowane indywidualnie. Jedno jest pewne: każdy z nas prędzej czy później będzie musiał wspierać oczy okularami korekcyjnymi, zastępującymi stwardniałą soczewkę, która nie potrafi odpowiednio skupić promieni na siatkówce. Starczowzroczność objawia się znacznie wcześniej w przypadku osób z dalekowzrocznością, w której wada była rekompensowana akomodacją soczewki podczas patrzenia w dal.

Jakie są objawy zaburzenia widzenia?

Pierwszymi objawami, które świadczą o starczowzroczności są bardzo często problemy z odczytaniem tekstu w bliskiej odległości (książka, gazeta). Ostrzejszy obraz uzyskują oddalając tekst od oczu. Jeżeli okazuje się to niewystarczające, konieczne jest założenie okularów, które zastąpią zdolność akomodacji oka. W starczowzroczności korekcja widzenia z bliska, zawsze zakłóca widzenie z daleka. Osoby, które niegdyś były skazane na noszenie dwóch par okularów, obecnie mogą wybrać bardziej komfortowe rozwiązanie, czyli okulary dwuogniskowe. Choć okulary są najprostszym rozwiązaniem, pogarszający się wzrok można skorygować operacyjnie.

Starczowzroczność – leczenie laserem

Dzięki coraz nowocześniejszej aparaturze można bez problemu skorygować starczowzroczność. Leczenie laserem jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań, jednak nie każdy zostanie zakwalifikowany do zabiegu. Do głównych przeciwwskazań należą:

  • Choroby oczu (zaćma, jaskra, stożek, stany zapalne oczu, dystrofie)
  • Cienka rogówka, nasilony zespół suchego oka, szerokie źrenice, zbyt stroma lub płaska krzywizna rogówki
  • Choroby endokrynologiczne, immunologiczne, dermatologiczne, rozrusznik serca

Osoby, które zakwalifikują się do zabiegu, już tego samego dnia będą mogły odczuć poprawę ostrości widzenia z bliży. W ciągu kilku tygodni można liczyć na nową jakość widzenia z daleka i bliska. Zabieg wykonywany jest tego samego dnia na obu oczach laserem excimerowym i femtosekundowym.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/zycie-bez-starczowzrocznosci/

 

Materiał zewnętrzny