Trwa ładowanie proszę czekać ...

Meble do kuchni – jakie wybrać? Krótki poradnik

30 marca 2017 0

Stworzenie przestrzeni kuchennej w świeżo oddanym do użytku domu, to nie lada wyzwanie. Bardzo istotne jest prawidłowe rozplanowanie umiejscowienia poszczególnych sprzętów. Dzięki temu, praca przy kuchennym blacie jest prostsza i przyjemniejsza. Wybierając meble do kuchni trzeba też kierować się przede wszystkim własnym gustem. To miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, więc powinniśmy czuć się w nim dobrze.

3 zasady funkcjonalnie urządzonej kuchni

Dokonanie precyzyjnych pomiarów wnętrza i zapoznanie się z jego stanem technicznym to czynności, od których należy zacząć planowanie aranżacji kuchennej. Bez tego może się okazać, że pierwotne założenia i plany będą musiały zostać zmodyfikowane, bo pod uwagę nie zostały wzięte chociażby rozmieszczenie gniazdek elektrycznych czy sieć połączeń wodno-kanalizacyjnych. Jakimi innymi zasadami warto się kierować wybierając meble i sprzęt do kuchni?

Praktyczne rozplanowanie przestrzeni

Trzy najważniejsze elementy w każdej kuchni to lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Aby praca przebiegała sprawnie, warto zaplanować ich rozmieszczenie na planie trójkąta, co zdecydowanie skróci drogę pokonywaną pomiędzy wspomnianymi sprzętami. Ergonomiczne ustawienie mebli kuchennych to duże udogodnienie podczas pracy. Przykładowo: umieszczenie szafki na naczynia tuż przy zmywarce, znacznie skróci i ułatwi proces wyjmowania czystych naczyń. Warto też rozsądnie rozdysponować miejsce na blatach, to w końcu przede wszystkim przestrzeń robocza. Nie należy jej zapychać zbyt dużą ilością pojemników i produktów spożywczych, których miejsce jest na półkach lub w szufladach.

Wybór właściwego blatu

Podczas przygotowywania posiłku zdarza się, że coś wypadnie z rąk i uderzy o blat. Nie trudno też coś rozlać. Ważne jest zatem, aby kuchenny blat był wykonany z wytrzymałego materiału, odpornego na wilgoć, wysoką temperaturę i zarysowania. Należy też pamiętać o tym, aby jego wysokość była dostosowana do wzrostu domowników, co zapewni komfort i wygodę podczas gotowania. Nadmierne garbienie się nad blatem nie jest ani przyjemne, ani dobre dla zdrowia. Ten jeden z najistotniejszych elementów każdej kuchni powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby był łatwy w użytkowaniu i nie ulegał ścieraniu.

Rozsądny zakup sprzętu AGD

Liczba domowników i ich zwyczaje, to główne kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt AGD. Osoby, które sporo czasu spędzają na gotowaniu, powinny pomyśleć o zakupie energooszczędnej płyty indukcyjnej i wydajnego okapu. Dla dużej rodziny, lepiej sprawdzi się zmywarka o szerokości 60 cm, natomiast singlowi lub parze w zupełności wystarczy urządzenie 45 cm. Już na samym początku planowania kuchni warto ustalić, czy sprzęty, które się tam znajdą, będą wolnostojące, czy przeznaczone do zabudowy. Dopiero wtedy będzie można dobrać odpowiednie meble. Decydując się na kuchnię z zabudową trzeba pamiętać o tym, że muszą być idealnie dopasowane do sprzętu.

Klasyka czy nowoczesność?

To, w jakim stylu zostanie zaprojektowana kuchnia, w dużej mierze zależy od prywatnych upodobań. Przy podjęciu decyzji, istotny jest budżet, który będzie przeznaczony na zakup materiałów meblowych. Urządzając kuchnię warto zrobić to w taki sposób, aby razem z pozostałymi pomieszczeniami w domu tworzyła spójną całość.

Najpopularniejszy jest podział na kuchnię tradycyjną i nowoczesną. W pierwszym stylu dominują jasne meble z patynowanymi frontami. Natomiast, w stylu nowoczesnym fronty często wykonywane są z mahoniu. Mogą być też laminowane lub przeszklone.

Idealny materiał

Najpopularniejszym materiałem, wykorzystywanym do produkcji frontów mebli do kuchni, jest płyta MDF. To rozwiązanie tanie i dość wytrzymałe. Płytę powleka się farbą lub folią. Niestety, nawet małe uszkodzenie foli może spowodować, że płyta nasiąknie wodą i powstaną na niej nieestetyczne wybrzuszenia.

Bardziej eleganckie, i jednocześnie droższe, są meble drewniane. Do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje drewna: dąb, sosnę, brzozę czy buk. Drewniane fronty można z łatwością odnawiać i zmieniać ich kolor. Co ważne, są dobrze zabezpieczone przed wilgocią.

Meble do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymałe – w końcu będą służyć przez długie lata. Przy ich wyborze nie należy ślepo podążać za trendami i wybierać najmodniejsze w danym sezonie zestawy. Lepiej postawić na klasykę, która będzie cieszyć oczy tak samo za dwa lata, jak w dniu zakupu. Ciekawe i oryginalne pomysły na aranżacje kuchennego wnętrza, można znaleźć tu: https://www.leroymerlin.pl/meble-kuchenne,a636.html

Artykuł sponsorowany