Zarządzanie wierzytelnościami bardzo często mylone jest z działaniami windykacyjnymi. Warto zaznaczyć, że rzeczywiście windykacja może wchodzić w jego zakres, natomiast nigdy nazewnictwo to nie może być stosowane zamiennie. Zarządzanie wierzytelnościami to o wiele bardziej rozbudowana gałąź dbania o finanse firmy.
Na czym polega zarządzanie wierzytelnościami?
To prawda, że zarządzanie wierzytelnościami wprowadza coraz więcej firm, bez względu na branżę czy obszar działania i wielkość. I nie ma w tym nic dziwnego, bo okazuje się, że to właśnie tego rodzaju strategia sprawdza się, by zapobiegać albo odzyskiwać z sukcesem swoje należności. Od tego przecież nierzadko zależy kondycja finansowa przedsiębiorstwa i możliwy rozwój prowadzonego biznesu.
O zarządzaniu wierzytelnościami można mówić w co najmniej kilku aspektach. Firmy wdrażają przeważnie cztery główne etapy takiego postępowanie. Po pierwsze to sprawdzenie sytuacji finansowej potencjalnego klienta czy biznesowego partnera. Po drugie to monitoring płatności, czyli przypominanie o zbliżającym się terminie płatności. Dopiero w dalszych czynnościach, kiedy należność staje się przeterminowana, można mówić o windykacji, zarówno tej polubownej, jak i twardej.
Windykacja polubowna w ramach zarządzania wierzytelnościami
Kiedy powstaje zaległość, a dłużnik nie spłaca zaciągniętego zobowiązania, w pierwszej kolejności wdrażana jest windykacja polubowna. Okazuje się, że właśnie takie zarządzanie wierzytelnościami jest najbardziej skuteczne. Zazwyczaj już po pierwszym otrzymaniu wezwania do zapłaty dłużnik reguluje dług. Z badań wynika, że należności nie są spłacane w terminie bardzo często dlatego, że dłużnik po prostu o nich zapomina.
Istnieje również wiele sytuacji, w których dłużnik nie jest w zbyt dobrej sytuacji finansowej i nie jest w stanie spłacić zobowiązania. Ważne jest jednak to, że chce współpracować i dojść do porozumienia. Wtedy ważne są negocjacje, które pomogą ustalić harmonogram spłaty na korzystnych dla obu stron warunkach. Niejednokrotnie ważną rolę pełni wtedy pójście na kompromis.
Zarządzanie wierzytelnościami i windykacja twarda
Kiedy dłużnik nadal uchyla się od spłacenia zaległego zobowiązania i nie chce współpracować w ramach windykacji polubownej, jedyną możliwością, by należność odzyskać, jest windykacja twarda. To inaczej windykacja sądowa. Finałem sprawy jest wydanie wyroku natychmiastowej wykonalności.
Egzekucją zajmuje się komornik. Przy takim zarządzaniu wierzytelnościami nie ma już możliwości negocjacji czy pójścia na kompromis. Celem komornika jest zajęcie finansów bądź mienia dłużnika o wartości, która pokryje przeterminowane zobowiązanie i wszystkie koszty postępowania. Nie jest to opłacalne, ponieważ dłużnik narażony jest na konieczność spłaty o wiele większych kwot, aniżeli wynosi sam dług.
Rzeczywiście windykacja wchodzi w zakres zarządzania wierzytelnościami, ale w skład całej strategii wchodzi o wiele więcej czynników. Warto pamiętać, że trzeba realizować takie działania, by zarządzanie wierzytelnościami jeszcze na etapie nieprzeterminowanych należności było najbardziej skuteczne.
Materiał zewnętrzny