Ból owulacyjny nie zdarza się każdej kobiecie i nie w każdym cyklu. Warto jednak umieć go rozpoznać, aby się nie niepokoić.
Kiedy odczuwamy ból w podbrzuszu
Okolice podbrzusza są dosyć delikatne. Tam umiejscowione są na przykład jajniki. Dlatego ból w tych okolicach to coś czego nie należy bagatelizować, ale też nie warto za każdym razem popadać w panikę. Na wa tygodnie przed miesiączką przypada owulacja. Część kobiet nie odczuwa, że ma ona miejsce, są jednak panie, które czują ból w podbrzuszu, promieniujący nieraz do pleców, okolic nerek. Zdarza się także, że ból ten ma bardzo duże nasilenie i trwa dłużej niż standardowo. Zazwyczaj ból owulacyjny ma krótki czas trwania, na przykład kilka godzin, ale może też trwać 4 dni. Wtedy należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub najlepiej ginekologa i wykonać niezbędne badania.
Inne objawy
Owulacji mogą towarzyszyć plamienia, nudności. Część kobiet czuje się też gorzej niż zazwyczaj, jeśli chodzi o humor, energię. Jednak inne objawy takie jak upławy o charakterystycznym, zmienionym zapachu lub kolorze, wymioty, gorączka czy ból w trakcie stosunku i oddawania moczu nie są dla owulacji charakterystyczne. Świadczą one raczej o stanie zapalnym okolic intymnych. Bakteryjne infekcje pochwy, choroby wirusowe, grzybica - to one mogą mieć takie objawy. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie podjęcie leczenia, podanie antybiotyków czy leków antywirusowych. Nieleczone infekcje dróg rodnych mogą mieć poważne konsekwencje, włącznie z bezpłodnością.
Jak poradzić sobie gdy owulacja jest bolesna
Jeżeli owulacja jest bolesna warto przede wszystkim rozgrzewać okolice podbrzusza. Dobrze sprawdzi się gorąca kąpiel, albo leżenie z termoforem na brzuchu. Żeby rozluźnić mięśnie, można także wykonywać masaż, otwartą dłonią. Jeśli ból jest naprawdę dokuczliwy, pomocne będą środki przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty. Złe samopoczucie minie wraz z owulacją, jeśli jednak mamy taką możliwość, a naprawdę odczuwamy dolegliwości, warto jest zwolnić tempo, odpoczywać. Warto jednak dodać, że większość kobiet nie przechodzi owulacji aż tak źle. Trwa ona krótko i jest prawie niezauważalna.
Dobrym źródłem informacji na temat bólu owulacyjnego i innych dolegliwości, związanych z okolicami intymnymi jest strona piramidazdrowiaintymnego.pl.
Materiał zewnętrzny