Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rynek papierów wartościowych – co to jest?  

30 grudnia 2016 0

Dla wielu ogromna szansa na wysokie zarobki, dla innych z kolei studnia bez dna, która jest ryzykownym sposobem na inwestycje – rynek papierów wartościowych, ponieważ to właśnie o nim mowa, obecnie wybierany jest bardzo często jako metoda inwestycyjna. Czym właściwie jest ten rynek i co wyróżnia go na tle innych inwestycji pieniężnych?

Rynek papierów wartościowych, który określany jest również terminem giełdy papierów wartościowych, to wspólne określenie na rynki podlegające regulacjom i służące do dokonywania transakcji sprzedaży oraz zakupu instrumentów finansowych nazywanych papierami wartościowymi. Na giełdach i rynkach również można handlować innymi instrumentami, na przykład instrumentami pochodnymi.

W Polsce istnieje jedna giełda papierów wartościowych, a mianowicie jest to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, w skrócie GPW. Największe rynki tego rodzaju na świecie to New York Stock Exchange oraz NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations), Tokijska Giełda Papierów Wartościowych (Tōkyō Shōken Torihikijo) oraz giełda w Londynie, czyli London Stock Exchange.

Na rynkach papierów wartościowych niejednokrotnie podejmuje się kluczowe decyzje, które wpływają na dalsze działanie określonych firm, a nawet państw. Na giełdach tych możliwa jest również spekulacja, jako że inwestorzy ryzykują wtedy w celu zdobycia najlepszych zysków, z kolei emitenci papierów wartościowych poszukują potrzebnego im kapitału.

Aktualnie na giełdach może grać także praktycznie każdy z nas – można między innymi korzystać z gry na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale też można wykorzystywać światowe giełdy – całkowicie przez internet z wykorzystaniem specjalnych platform transakcyjnych.

Również giełdy stanowią podstawę do gry na instrumentach bazujących o produkty giełdowe – wtedy nie kupuje się określonych akcji czy obligacji, ale podejmuje się decyzje o tym, jak zachowają się one w danym czasie. Podjęcie dobrej decyzji, która pokrywa się z rzeczywistością, niesie ze sobą zysk. Z takich usług skorzystać można u wielu brokerów, w tym u brokera HighSky.pl, który udostępnia grę na instrumentach CFD, czyli na kontraktach różnicy kursowej bazujących na indeksach giełdowych z Ameryki, Europy czy Azji. 

Materiał partnera