Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ból brzucha - co oznacza?

11 sierpnia 2017 0

Zdarza się, że zaczynamy odczuwać ból brzucha. Zaparzamy sobie wtedy miętę, rumianek lub sięgamy po babciną nalewkę z orzecha. Bardzo często, po ustąpieniu objawów, zapominamy o całej sprawie. Czy dobrze robimy?

Jakie ważne narządy znajdują się w brzuchu?

Wewnątrz jamy brzusznej znajduje się między innymi żołądek, wątroba, trzustka, śledziona, jelito cienkie i grube. Ponieważ „brzuch” ogranicza od góry przepona, a od dołu miednica, ból, który odczuwamy, może pochodzić również od narządów sąsiednich, jak np. dolnej części płuc, serca, nerek, żeńskich narządów płciowych, czy pęcherza moczowego. Podobnie, schorzenia narządów, znajdujących się w jamie brzusznej, mogą dawać oznaki bólowe w klatce piersiowej lub w obszarze pleców.

 

Najczęstsze, niegroźne przyczyny bólu brzucha

  • niestrawność, której może towarzyszyć zgaga, odbijanie, wzdęcia, wymioty i biegunka. Może być spowodowana np. spożyciem potraw nieświeżych, ciężkostrawnych, w nadmiarze lub w pośpiechu i stresie. Niestrawność jest łatwa do zdiagnozowania i najczęściej nie wymaga interwencji lekarza. Można ją wyleczyć domowymi sposobami, pijąc ziołowe herbatki, m.in. z mięty, kopru włoskiego, rumianku, czy nagietka. Często stosuje się węgiel aktywowany, leki wspomagające wydzielanie żółci (np. Raphacholin, Sylimarol), czy rozkurczowe (jak No-spa), dostępne w aptekach bez recepty. Ból brzucha ustępuje zwykle po 2 do 5 godzin. Biegunka pochodzenia bakteryjnego wymaga podania odpowiednich leków, przepisanych przez lekarza.

  • jelitówka, którą bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznych objawach: początkowej gorączce i późniejszych nudnościach, wymiotach, częstym oddawaniu wodnistego stolca. Grypa żołądkowa jest wywoływana przez wirusy i zazwyczaj ustępuje sama po 3 – 5 dniach. Należy pić dużo płynów i przyjmować probiotyki. Nie powinno się zażywać leków przeciwbiegunkowych, ponieważ utrudniają one oczyszczanie jelit z toksyn.

  • nietolerancja laktozy, wywołująca bolesne skurcze, wzdęcia i gazy oraz biegunkę. Objawy te występują po około 30 minutach do 2 godzin od wypicia mleka. Leczenie jest łatwe, polega na przyjmowaniu enzymu, ułatwiającego trawienie (przepisuje go lekarz) i powstrzymaniu się od picia mleka krowiego. Można natomiast spożywać jogurty, sery i kefiry.

  • zespół jelita drażliwego, objawiający się nudnościami po posiłkach i bólem połączonym z biegunką lub zaparciem. Najczęściej spowodowany jest stresem. Należy pić uspokajające napary z ziół oraz spożywać 5 do 6 nietłustych posiłków dziennie.

  • miesiączka, która u wielu kobiet wywołuje bardzo bolesne skurcze w dole brzucha. Sam ból nie wymaga leczenia, można go natomiast łagodzić środkami przeciwbólowymi, dostępnymi w aptekach (Paracetamol, Apap, Ibuprofen, Pyralgina).

  • kamica nerkowa, wywołująca silny ból w dolnej części pleców, promieniujący do brzucha lub pachwiny. Może mu towarzyszyć nadpotliwość, wymioty oraz częste i bolesne oddawanie moczu lub jego zatrzymanie. Należy pić dużo wody, co ułatwia wydalanie kamieni, przyjmować środki przeciwbólowe i rozkurczowe (np. Ibuprom, No-Spa). Jeśli ból nie mija przez 3 – 4 godziny, powinno się udać do szpitala.

  • kamica żółciowa, która objawia się nagłym, silnym, skurczowym bólem w środku brzucha, najczęściej w nocy. Ból może promieniować do prawego boku lub pleców. Często towarzyszą mu wymioty i gazy. Należy przyjmować środki rozkurczowe i żółciopędne (np. Panadol Femina, Vegantalgin, Sylimarol, Raphacholin). Jeśli ból nie mija, po zażyciu leków, potrzebna jest wizyta u lekarza.

 

Przyczyny bólu brzucha, które mogą być spowodowane poważną chorobą

  • zapalenie wyrostka robaczkowego, wywołujące narastający i ostry ból, początkowo w górnej części brzucha, a następnie niżej, z prawej strony, na wysokości biodra. Wymaga szybkiej interwencji lekarskiej i leczenia szpitalnego,

  • przepuklina, spowodowana jest przez przemieszczenie narządu poza jamę, w której powinien się znajdować. Najczęściej powstaje podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i leczona jest operacyjnie. Ból nasila się podczas pochylania i podnoszenia ciała, a na brzuchu pojawia się uwypuklenie, łatwo wyczuwalne pod skórą.

  • wrzody żołądka, które obecnie leczy się antybiotykami. Ból pojawia się pośrodku brzucha i odczuwany jest najczęściej w postaci pieczenia. Towarzyszy mu zgaga, mdłości, odbijanie, uczucie głodu, czasem wymioty. Wymaga stosowania odpowiedniej diety,

  • nieswoiste zapalenie jelit, które należy do chorób przewlekłych i trudnych do rozpoznania. Typowymi objawami, oprócz bólu brzucha, są – biegunki, utrata wagi, zmiana konsystencji stolca, brak apetytu, oraz zmiany okołoodbytowe. Niestety, współczesna medycyna nie zna przyczyn tej choroby i nie potrafi jej wyleczyć, można tylko stosować doraźne środki, łagodzące objawy i wydłużające okresy remisji. Więcej informacji o tej chorobie można znaleźć na stronie www.lactoral.pl.

  • zapalenie wątroby – objawia się silnym bólem w górnej, prawej ćwiartce brzucha, osłabieniem, gorączką i wymiotami. Z czasem dolegliwości te nasilają się, może wystąpić jasny stolec i ciemny mocz oraz żółknięcie białek oczu i skóry. Wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Może być spowodowane infekcją, lekami, nadużywaniem alkoholu, zaburzeniami krążenia lub chorobą autoimmunologiczną.

  • zapalenie uchyłków jelita, które charakteryzuje się skurczowymi bólami brzucha, nasilającymi się podczas ucisku. Pojawia się także gorączka, dreszcze, wymioty oraz cienkie, „ołówkowe” stolce. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ do leczenia stosuje się antybiototerapię.

  • choroby ginekologiczne, takie, jak np. zapalenie jajnika, ciąża pozamaciczna, pęknięcie torbieli jajnika, choroby jajowodów. Wymagają one szybkiej konsultacji lekarskiej i leczenia szpitalnego.

 

Nie wolno lekceważyć żadnego bólu, szczególnie brzucha. Nieraz niegroźne symptomy zwiastują poważną chorobę. Prawie każde schorzenie, odpowiednio wcześnie wykryte i zdiagnozowane, może zostać wyleczone, zaś sam ból jest objawem pozytywnym – w ten sposób organizm informuje nas o tym, że dzieje się w nim coś niedobrego.

 

Materiał zewnętrzny