Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy warto skusić się na kredyt dla firmy?

15 stycznia 2020 0

Prowadzenie biznesu to przede wszystkim podejmowanie całego mnóstwa różnych decyzji. Te mniej udane mogą zaważyć na losach całej firmy, a nawet ją pogrzebać. Za to za te dobre będziesz sam siebie chwalić przez kolejne lata, bo mogą przynieść ci upragniony, długo wyczekiwany sukces! Kredytowanie niektórych działań biznesowych jest dobrym krokiem, by wyjść z finansowego impasu, lub zastrzykiem funduszy, który doda firmie energii i wspomoże rozkwit.

Kiedy warto kredytować działania firmy?

            Dobrze jest raz na jakiś czas pokusić się o dokonanie bilansu swojej firmy – jej zysków, strat, mocnych i słabych stron. Po ustaleniu tego można zaplanować jej dalsze działania i wiadomo już, które filary firmy należy wzmocnić, a które są zbędnym balastem. Kredyt może być dla przedsiębiorcy dobrym rozwiązaniem w kilku przypadkach. Polecany jest szczególnie wtedy, gdy w firmie dzieje się dobrze, a dzięki dodatkowym funduszom może się dziać jeszcze lepiej. Inwestycja większych środków w reklamę, pracowników, podnoszenie ich kwalifikacji czy rebranding jest w niektórych sytuacjach strzałem w dziesiątkę, ale wymaga nakładów finansowych. Nie trzeba korzystać w tym celu z funduszy firmowych – wystarczy, że zaciągnie się kredyt dla firmy na dobrych warunkach. W sytuacji względnej stabilności finansowej firmy dobrym pomysłem jest kredyt rewolwingowy, czyli odnawialny kredyt na bieżące działania firmy, który daje większą elastyczność niż tradycyjna forma kredytu. Za pomocą środków z banku można również ratować podupadającą firmę – ale należy to robić tylko wtedy, gdy można liczyć na realne zyski z tej inwestycji.

Czy zadłużanie się to dobry pomysł?

            W przypadku kredytu dla firmy nie ma mowy o żadnym zadłużaniu, a jedynie o inwestowaniu – a ono jest zawsze obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Kredyt na firmę może przynieść realne, wymierne korzyści w postaci zwiększonych obrotów. Dzięki odpowiednio pokierowanym poczynaniom, raty kredytu mogą „same” się spłacać, przez co to zadłużenie nie będzie dla firmy realnym, dużym obciążeniem. Mając dobrze funkcjonujący, stabilny biznes, który od czasu do czasu potrzebuje doinwestowania, zdecydowanie warto pokusić się o pożyczenie konkretnej kwoty na konkretne działania lub otworzenie linii kredytowej dla firm. Dzięki odpowiednio ustalonym warunkom spłaty kredytu możliwe jest takie dopasowanie rat i terminów, aby przedsiębiorca nie odczuł, że jego możliwości we względzie spłacania rat są mocno ograniczone. To ważne, ponieważ samo prowadzenie firmy jest bardzo obciążające finansowo. Dlatego raty powinny być rozłożone na maksymalnie długi okres, niewysokie, a tym samym łatwiejsze do spłaty. Dobrym pomysłem jest też zabezpieczenie kredytu na różne sposoby, o których dowiesz się, kontaktując się z doradcą kredytowym w banku.

Materiał partnera