Trwa ładowanie proszę czekać ...

Smartwatch - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

12 sierpnia 2016 0

Smartwatch to stosunkowo nowe rozwiązanie, którego nazwę najczęściej tłumaczy się korzystając z określenia „inteligentny zegarek”. Nie ma w tym wiele z przypadku, nie ogranicza się on bowiem do prezentacji godziny i daty. W zależności od naszych potrzeb może być to samodzielnie działające urządzenie, bywa jednak i tak, że zegarek działa razem ze smartfonem.

Liczba funkcji, jakie może spełniać smartwatch ma prawo imponować. Mówiąc o tych najbardziej istotnych należy zwrócić uwagę na odbieranie i wysyłanie wiadomości, wysyłanie powiadomień z telefonu, dokonywanie pomiaru snu, pomiar akcji serca oraz wiele innych uzależnionych przede wszystkim od tego, na zakup jakiego modelu się zdecydowaliśmy.

Smartwatch i smartfon

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem inteligentnego zegarka, powinny dążyć do tego, aby był on rozwiązaniem tej samej marki co posiadany przez nie telefon komórkowy. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, warto więc pamiętać o tym, że zegarek z systemem operacyjnym Android Wear zawsze będzie kompatybilny z każdym smartfonem z systemem Android nowszej wersji. Wiele wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości system ten będzie współpracował z iOS, z którym mamy do czynienia w iPadach i iPhone’ach. Dość popularne okazują się również modele wyposażone w system Tizen OS. Niestety, przed zakupem warto zdać sobie sprawę, że współpracują one wyłącznie z telefonami tego samego producenta. Nie wszyscy producenci zegarków mają w swojej ofercie telefonów, firmy te kładą jednak szczególnie duży nacisk na kompatybilność polecanych przez siebie produktów. Popełnienie błędu nie jest jednak niemożliwe, przed zakupem zegarka warto więc zapoznać się z jego specyfikacją.

Systemy operacyjne w smartwatchach

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego systemu operacyjnego, w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę potrzeby, jakie chcemy realizować za pomocą zegarka. Tak iOS, jak i Android Wear oraz Tizen zwracają na siebie uwagę ze względu na to, że mają szeroką funkcjonalność i zaawansowane funkcje. Bez problemu można więc nawigować za ich pomocą wykorzystując GPS, korzystać z powiadomień, sprawdzać kalendarz i pocztę, a nawet wstawiać posty na portalach takich jak Facebook. Systemy te znakomicie sprawdzają się również wówczas, gdy w grę wchodzi troska o naszą kondycję fizyczną, mogą więc nie tylko zliczać nasze kroki, ale również informować nas o dystansie, jaki udało się nam pokonać.

Oczywiście, na rynku pojawiają się też modele mniej skomplikowane i te ograniczają się jedynie do wyświetlania niektórych powiadomień pojawiających się na ekranie telefonu komórkowego. Stopień zaawansowania ma przy tym wpływ na cenę urządzeń.

Bateria w inteligentnym zegarku

Jeśli decydujemy się na zegarek, który ma wiele funkcji i duży wyświetlacz, musimy liczyć się z tym, że nie będzie on działał tak długo, jak ten, który może nam zagwarantować jedynie powiadomienia. Sam rodzaj zastosowanego wyświetlacza również nie jest zresztą bez znaczenia, modele z ekranem e-ink działają więc nieco dłużej niż te, które wyposażono w klasyczny wyświetlacz LCD. Przewiduje się, że klasyczny smartwatch z kolorowym ekranem może pracować przez dwa dni bez konieczności ponownego ładowania. Zegarki mniej zaawansowane mogą wydłużyć ten czas do dwóch tygodni, a rozwiązania najbardziej podstawowe – do dwóch miesięcy. Często czas pracy zegarka jest uzależniony od naszego działania. Bateria nie jest w stanie działać zbyt długo, jeśli ma on zbyt jasny ekran, nieustannie jest podłączony do sieci i ma uruchomiony krokomierz.