Trwa ładowanie proszę czekać ...

Biuro rachunkowe Warszawa

9 grudnia 2022 0

Biuro rachunkowe Warszawa

Odpowiedzialność za błędy biura rachunkowego - kto ją ponosi?

 

Biuro rachunkowe Warszawa zajmuje się nie tylko sprawami dotyczącymi hasła podatki. Tego typu działalność gospodarczą charakteryzuje dbałość o profesjonalne usługi księgowe, takie jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi przychodów,  ewidencji przychodów i rozchodów firmy, czy przygotowywanie sprawozdania finansowego. Do zadań biura księgowego należy także obsługa w zakresie kadr i płac, czyli też przygotowywanie list płac i prowadzenie akt osobowych pracowników. Pomimo idącej do przodu technologii, to działalność tego typu opiera się na umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu pracowników. Oznacza to, że błędy, które są rzeczą naturalną, mogą się pojawić. Kto odpowiada za błędy biura rachunkowego?

 

Jesteś przedsiębiorcą? Zgodnie z ustawą odpowiedzialność spoczywa na Tobie

 

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoje własne firmy, zdarza się zmierzyć z problemem, jakim są błędy księgowe. Szukając osoby odpowiedzialnej za wspomniane błędy księgowe, należy zapoznać się z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. W treści tych zapisów,  znajduje informacja o tym, że osobą, która  odpowiedzialna jest za ewentualne błędy księgowe oraz wszelkie uchybienia jest przedsiębiorca. Z artykułu 26 ustawy można uzyskać informację, że to podatnik ponosi pełną odpowiedzialność za błędy biura rachunkowego. Co to oznacza w praktyce? To, że w chwili, w której urząd skarbowy znajdzie jakąkolwiek nieprawidłowość w rachunkach, do odpowiedzialności pociągany jest płatnik, a nie biuro księgowe. Czy to znaczy, że jako przedsiębiorca nie możesz wykonać żadnego ruchu w takiej sytuacji? Nie ma nic bardziej mylnego. Na podstawie Kodeksu Cywilnego istnieje możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania sądowego wobec biura rachunkowego z tytułu nienależytego wykonania czynności zawodowych, czyli po prostu zaniedbania spraw w zakresie księgowości. Na tej podstawie można żądać zadośćuczynienia, które biuro rachunkowe będzie zobowiązane wypłacić.

 

Biuro rachunkowe nie jest odpowiedzialne za błędy wynikające z Twojego niedotrzymania terminów

 

Należy jednak pamiętać, że jeśli biuro rachunkowe Warszawa, a konkretniej jego pracownicy, wywiążą się ze swoich obowiązków, a pojawiające się błędy księgowe są wynikiem niedostarczenia przez Ciebie dokumentów, czy też innego Twojego błędu, biuro rachunkowe wówczas nie zostanie pociągnięte do odpowiedzialności, gdyż nie ma ku temu podstawy. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, w momencie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia podatkowego przez biuro księgowe. W takiej sytuacji odpowiedzialność za błędy biura rachunkowego reguluje Kodeks Karny.

 

Wybierz dobre biuro rachunkowe Warszawa - unikaj problemów i nieprzyjemnych sytuacji

 

Biuro rachunkowe ma obowiązek posiadać wykupione ubezpieczenie OC, które pokryłoby ewentualne odszkodowania na poczet działalności płatnika, czyli klienta. Biuro rachunkowe Warszawa także posiada takie zabezpieczenie. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla samego biura rachunkowego, jak i dla Ciebie, jako płatnika, a ich klienta. Aby wypłacić odszkodowanie, niezbędne jest udowodnienie wyraźnego zaniedbania pracowników, których zatrudnia biuro rachunkowe. Ważne jest to, że musi ono być niezależne od postępowania podatnika. Musi też być zasądzone wyrokiem sądu. Najlepiej jednak nie doprowadzać do tego typu sytuacji i pamiętać o tym, aby wybrać profesjonalne biuro rachunkowe Warszawa. Takie, które ma odpowiednie kwalifikacje, umiejętności, wiedzę i doświadczenie oraz działa na podstawie certyfikatu księgowego, wydanego przez ministra finansów. Wybierając więc odpowiednie dla siebie biuro, pamiętaj o tym, aby sprawdzić sumę gwarancyjną ubezpieczenia OC.

 

Biuro rachunkowe Warszawa, jakie biuro wybrać

 

Jeśli trafiłeś na ten artykuł to prawdopodobnie korzystasz, bądź bierzesz pod uwagę pomoc, jaką oferuje biuro rachunkowe. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe, a ilość dokumentów może wystraszyć. Nawet jeśli prowadzenie księgowości na samym początku nie jest jeszcze tak skomplikowane, to w momencie rozrostu firmy, potrzebna jest już osoba cechują się profesjonalną wiedzą w zakresie rachunkowości. Coraz więcej firm sięga po usługi księgowe, oferowane przez biuro rachunkowe. Każdy przedsiębiorca na początku musiał wybrać formę działalności, więc w pierwszej kolejności należy zorientować się, czy dane biuro księgowe ma doświadczenie w obsłudze firm podobnych do Twojej. Częściej klientami tego biura rachunkowego są jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki prawa handlowego, być może biuro od początku deklaruje, że wyłącznie „obsługujemy spółki prawa handlowego”, a może to obsługą średnich przedsiębiorstw, czy klientów indywidualnych,  najczęściej się zajmuje? Doświadczenie związana z obsługą księgową przedsiębiorstw podobnych do Twojego, jest bardzo ważne, gdyż może to uchronić przed wystąpieniem ewentualnych błędów księgowych.

 

Księgi rachunkowe to temat, który w wielu osobach mrozi krew w żyłach, dlatego należy stawiać na kompleksową obsługę księgową w zakresie rachunkowości. Idealne biuro rachunkowe zajmuje się sporządzaniem sprawozdań finansowych, prowadzeniem pełnej księgowości, udzielaniem odpowiedzi z zakresu doradztwa podatkowego. Pamiętaj, że profesjonalna obsługa to przede wszystkim wieloletnie doświadczenie. Dobre biuro rachunkowe zajmuje się także zadaniami z obszaru kadr i płac, czyli sporządzaniem list płac oraz akt osobowych pracowników.

 

 

Artykuł partnera