Trwa ładowanie proszę czekać ...

Popuszczanie moczu w ciąży – zachowaj spokój, to minie

26 czerwca 2019 0

Wiele kobiet ma w swojej głowie bardzo wyidealizowany wizerunek ciąży. Niestety media społecznościowe pokazują zwykle zupełnie nierealny obraz ciążowego życia. Cudowne sesje zdjęciowe, uśmiechnięte twarze, idealnie przygotowane dziecięce pokoiki. Rzeczywistość często jednak znacznie odbiega od tego, bo będąc w ciąży, kobiety doświadczają wielu dolegliwości, które potrafią zdezorganizować ich życie. Jednym z problemów bywa popuszczanie moczu w ciąży, co sprawia, że wiele ciężarnych popada w rozpacz, depresję i wycofuje się z normalnego życia. Tak wcale nie musi być. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Kobiety znacznie lepiej reagowałyby na wszystkie dolegliwości towarzyszące ciąży, gdyby nie budowały sobie jej obrazu tylko na podstawie kolorowych zdjęć publikowanych tak często w Internecie. Ciąża to piękny okres oczekiwania, ale niestety to także często złe samopoczucie, dokuczliwe wahania nastrojów, kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi i oczywiście często występujące popuszczanie moczu. W chwilach, gdy się to zdarza, trzeba jednak cały czas pamiętać, że to wszystko minie wraz z pojawieniem się na świecie upragnionego maluszka.

Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży

Najczęściej występuje wysiłkowe popuszczanie moczu w ciąży. Wszystko z powodu nacisku na pęcherz powiększającej się macicy. Do tego dochodzi także powiększająca się waga maluszka oraz znaczne osłabienie mięśni dna miednicy, które spowodowane jest przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Zwiększone wydzielanie progesteronu i relaksyny przygotowuje ciało kobiety do naturalnego porodu. Mięśnie okalające cewkę moczową tracą swoją moc i nie są w stanie utrzymać moczu w pełnym pęcherzu. Kobieta śmiejąc się lub kaszląc, zwiększa parcie na mocz, a ten bez kontroli wydostaje się na zewnątrz.

Popuszczanie moczu w ciąży – czy można temu zapobiec?

W zasadzie trudno przeciwstawić się fizjologii, więc nie ma cudownego środka, który po podaniu go rozwiązałby ten problem. Można jednak skutecznie wzmacniać mięśnie Kegla odpowiedzialne za powstrzymywanie wydalanego strumienia moczu. Jeśli nie wiesz, co to za mięśnie, spróbuj w czasie siusiania powstrzymać mocz. To właśnie tak zwane mięśnie Kegla. Ćwiczymy je, napinając i rozluźniając je na przemian. Jedna seria ćwiczeń powinna składać się z 10 powtórzeń zaciśnięcia mięśni na 5 sekund i ich rozluźnienia. Z czasem długość zaciskania mięśni należy zwiększać, a to będzie dowodziło ich wzmocnienia.

Ćwiczyć można niemal wszędzie. Można to robić w czasie oglądania telewizji, czytając ulubioną książkę, a panie zaprawione już w bojach ćwiczą nawet w drodze do pracy. Taki trening można też przeprowadzić w dowolnej pozycji. Można leżeć, siedzieć lub stać. Ćwiczenia warto rozpocząć już na etapie planowania ciąży, bo pierwsze efekty widoczne będą dopiero po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń.

Jak sobie radzić, gdy nietrzymanie moczu już występuje?

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki, które pochłoną mocz wydostający się bez kontroli. Wkładki sprawią, że skóra będzie sucha, a nieprzyjemny zapach zostanie zneutralizowany. Jednocześnie należy ze zdwojoną siłą dbać o higienę, bo popuszczanie moczu w ciąży sprzyja infekcjom dróg moczowych. Leczenie tego typu dolegliwości jest niestety dokuczliwe, a stany zapalne lubią powracać.

Warto także pamiętać, że pomimo popuszczania moczu, nie wolno ograniczać ilości przyjmowanych płynów. Nadal należy pić około dwóch litrów dziennie. Przy mniejszej ilości napojów organizm wytworzy mniej moczu, a to znowu będzie czynnikiem sprzyjającym powstawaniu infekcji.

 

Artykuł partnera