Technika diamentowa, która w ostatnich latach jest coraz popularniejsza, pozwala na cięcie żelbetu zarówno na mokro, jak i na sucho. Która metoda sprawdza się lepiej? Poznaj kluczowe różnice, aby wybrać najlepszą usługę.
Jakie zalety i wady ma cięcie żelbetu na mokro?
Gdy cięcie w żelbecie odbywa się na mokro, to do tarczy dostarczana jest woda. Takie rozwiązanie ma sporo zalet:
- Możliwe jest uniknięcie przerw – tarcze są na bieżąco schładzane
- Możliwe jest wykonanie głębszych nacięć – to również ma związek z bieżącym schładzaniem diamentowych tarcz
- Praca odbywa się bez szkodliwego pyłu – cięcie żelbetuna mokro jest bardziej komfortowe dla pracowników obsługujących urządzenie
Czy cięcie i wiercenie w żelbecie na mokro ma wady? Ta metoda może być nieodpowiednia w przypadku konieczności wykonania cięć na mniejszych powierzchniach.
Cięcie żelbetu na sucho – z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć?
Mimo że cięcie żelbetu na sucho jest możliwe, to metoda ta jest znacznie mniej popularna. Powodów jest kilka:
- Cięcia są mniej precyzyjne – jest to związane z niższymi niż przy cięciu na mokro obrotami diamentowej tarczy
- Konieczne jest systematyczne przerywanie pracy – diamentowe tarcze szybko się nagrzewają i przerwy są sposobem na to, aby uniknąć ich przegrzania
- Cięcie żelbetu na sucho generuje pył – praca staje się bardziej uciążliwa, niezbędne jest też sprzątanie pomieszczenia
Ze względu na ograniczenia, cięcie żelbetu na sucho najczęściej wykonuje się na niewielkich powierzchniach. To właśnie powoduje, że metoda ta jest stosowana rzadziej.
Na mokro czy na sucho – jaką metodę wybrać?
Cięcie żelbetu zarówno na mokro, jak i na sucho ma swoje zalety i wady. Wyboru najlepiej dokonać, biorąc pod uwagę oczekiwane rezultaty oraz wielkość powierzchni, na jakiej cięcia mają zostać wykonane.
Nie wiesz, czy zdecydować się na cięcie żelbetu na mokro, czy na sucho? Skorzystaj z doświadczenia specjalistów. Zamawiając usługę w firmie Rcut, możesz liczyć także na doradztwo. Po zapoznaniu się ze specyfiką zamówienia i zakresem prac, otrzymasz rekomendację. Firma Rcut realizując zlecenia na cięcie żelbetu, korzysta z urządzeń wiodących w branży firm, np. Hilti czy Bosch.
Artykuł partnera