Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wyglądają stomatologia i okulistyka w Polsce?

11 października 2016 0

Wiesz, dlaczego polska medycyna jest rozsławiona na całym świecie? Poziom leczenia w naszym kraju jest na bardzo wysokim poziomie, nic więc dziwnego, że turyści odwiedzają nas nie tylko w celach turystycznych, ale też w celach medycznych. Sprawdź, który dział medycyny jest u nas w zaawansowanym stadium, a który ciągle się rozwija.

Nasi stomatolodzy są bardzo dobrze wykształceni, a ceny są nieporównywalne do zagranicznych. Coraz częściej odwiedzają nas zagraniczni ludzie nie tylko w celach turystycznych, ale także leczniczych. Można zaobserwować rosnące zainteresowanie kurortami, ośrodkami leczniczymi, klinikami stomatologicznymi i okulistycznymi.

Denturyzm – turystyka medyczna w Polsce

Turystyka stomatologiczna nosi już własną nazwę – denturyzm. Coraz częściej słyszymy o pakietach „all inclusive”, które zawierają w sobie oferty wypoczynkowe oraz medyczne. Stomatologia w Polsce oferuje niższe ceny niż zachodni sąsiedzi, dlatego cieszy się ogromną popularnością.

Według badań najwięcej za wykonanie usług stomatologicznych liczą sobie dentyści w Wielkiej Brytanii. W Polsce ceny poszczególnych zabiegów są tańsze o ponad połowę. Przez to, mieszkańcy Zachodu wolą leczyć się w Europie Wschodniej.

W wyniku ekspresowego rozpowszechniania się denturyzmu, kliniki stomatologiczne oferują specjalne pakiety dla turystów, w których zawarte są wszystkie niezbędne formalności, w tym przelot/przejazd, ubezpieczenie, a także pobyt w hotelu (z wyżywieniem), a przy zabiegu możliwość skorzystania z usług tłumacza (chociaż personel wielu klinik stomatologicznych posługuje się różnymi obcymi językami). Turystyka stomatologiczna jest bardziej opłacalna dla mieszkańców Zachodu, niż leczenie w ich ojczyźnie, ponieważ oprócz tańszej (ale kompleksowej) kuracji, mają możliwość zwiedzenia innego kraju (więcej informacji znajdziesz na: http://4healthtravel.com/why-medical-travel-to-poland).

Kto leczy się u polskich stomatologów?

Wizytę u stomatologa można połączyć z wycieczką w góry czy nad morze. Z takich usług korzystają zwłaszcza turyści z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Danii, a nawet Rosji czy Ukrainy.

Należy wspomnieć, że poziom oferowanych usług nie różni się niczym od zachodnich metod leczenia, a w przypadku pacjentów ze Wschodu, jest on nawet wyższy (sprawdź, co oferują polskie gabinety stomatologiczne: http://www.pro-orto-dent.pl/oferta.html).

soczewki kontaktowe

Polska okulistyka

Okulistyka w Polsce jest na coraz wyższym poziomie, niestety nie wszystkich pacjentów stać na kompleksowe usługi. Według specjalistów, w polskiej okulistyce w ciągu ostatniej dekady nastąpił progres i powoli zaczynamy dościgać europejskie standardy. Niestety mimo postępu, jest jeszcze wiele kwestii, w których musimy się podszkolić i przede wszystkich zwiększyć dostęp do leczenia. Plusem jest fakt, że wzrosła prawie trzykrotnie liczba wykonywanych operacji na kataraktę (zaćmę), która kiedyś prowadziła do całkowitej ślepoty. Niestety w innych krajach liczba takich operacji jest kilkakrotnie większa.

Jeśli borykamy się z problemami wzrokowymi, powinniśmy jak najwcześniej zacząć dbać o wzrok, stosując odpowiednie okulary czy soczewki. Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych, które pozwalają naszym oczom swobodnie oddychać i nawilżają je przez całą dobę (zobacz: http://avm4you.pl/soczewki-kontaktowe/b_pype).

Innowacyjne soczewki

Prognozy na przyszłość wypadają pozytywnie, ponieważ polscy okuliści korzystają z najnowszych innowacyjnych metod. Coraz częściej stosuje się fakoemulsyfikację, tj. chirurgiczne pozbycie się zamglonych i zmętniałych soczewek w oku za pomocą ultradźwięków. Usunięte soczewki zastępuje się nowymi, m.in. wieloogniskowymi (multifokalnymi), pozwalającymi na ostrość widzenia z dalszych odległości oraz torycznymi, które są pomocne przy astygmatyzmie, czyli wadzie wzroku, wynikającej z nierównej powierzchni rogówki. Zabieg jest wykonywany profesjonalnie, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Dzięki użyciu takich soczewek, pozbywamy się równocześnie astygmatyzmu i zaćmy. Niestety zakup soczewek wieloogniskowych lub torycznych jest bardzo kosztowny, a NFZ ich nie finansuje.

Jeśli mamy pierwsze objawy zaćmy, tj. zamglony obraz, niewyraźne kontury, kolory i kontrast, nie powinniśmy ich bagatelizować, ponieważ może to prowadzić do utraty wzroku.

Współcześnie zabieg usuwania zaćmy nie wiąże się z większym ryzykiem - jest bezpieczny, szybki i mało stresujący. Operacja trwa około kilkunastu minut, co wpływa na komfort pacjenta.