Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie leki przeciwbólowe stosować przy zwyrodnieniu stawów?

6 lutego 2018 0

Osteoporoza, czyli zwyrodnienie stawów, to schorzenie, na które nie ma aktualnie skutecznego leku. Ponieważ pacjent odczuwa ból, lekarze pomagają, przepisując leki przeciwbólowe. O jakich mowa?

Zwyrodnienie stawów – jak łagodzić ból?

Osteoporoza to schorzenie, które dotyka pacjentów w różnym wieku, choć wciąż najczęściej seniorów. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie chrząstki stawowej najczęściej mają związek ze starzeniem się organizmu. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że wystarczy przeciążenie stawu lub kontuzja, aby lekarz również zdiagnozował rozwój zwyrodnienia stawów.

Do objawów charakterystycznych dla zwyrodnienia stawów należą: trzeszczenie, sztywność stawów (zauważalna szczególnie rano przy wstawaniu z łóżka) i ból. Jeżeli chodzi o ten ostatni symptom, to jest on najbardziej uciążliwy, dlatego pacjenci otrzymują od lekarza m.in. środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zwyrodnienie stawów a leki przeciwbólowe

W zależności od stopnia rozwoju choroby, lekarze przypisują leki o różnym działaniu – obok przeciwbólowego, mowa również o działaniu przeciwzapalnym. Jeżeli chodzi o formy takich leków, to poza tabletkami, dostępne są one w żelu i maści. Delikatne wklepanie maści w miejsce bólu, np. kolano, bardzo szybko przynosi ulgę.

Stosowanie leków doustnych wymaga od pacjenta zarówno dyscypliny, jak i przestrzegania dawek. W przypadku silniejszych leków łatwo o przedawkowanie. Niektóre preparaty ze względu na to, że uzależniają, mogą być stosowane jedynie przez krótki okres, np. kilka tygodni. Najczęściej lekarze przepisują pacjentom:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne – zalicza się do nich m.in.: Naproksen, Ibuprofen, Ketoprofen i Diklofenak. To leki skutecznie zmniejszające ból, ale mogące wywołać działanie niepożądane w postaci np. uszkodzenia wątroby. Ich stosowanie zaleca się jedynie w okresie wzmożonego bólu.
  • Opioidy – ponieważ uzależniają, mogą być stosowane jedynie przez krótki czas. Receptę na opioidy najczęściej otrzymują pacjenci, u których choroba zwyrodnieniowa stawów jest awansowana.
  • Siarczan glukozaminy. Również łagodzi ból, dlatego często jest zalecany osobom, u których rozpoznano osteoporozę. Aby lekarz zapisał siarczan glukozaminy, musi się upewnić, że pacjent nie jest uczulony na owoce morza.
  • Kwas hialuronowy i glikokortykosteroidy – są wstrzykiwane do wnętrza stawu. W odróżnieniu od wyżej omówionych leków, przynoszą choremu długotrwałą ulgę – ból ustępuje nawet na kilka miesięcy.

Ponieważ zwyrodnienie stawu to choroba, która się rozwija, w pierwszej kolejności pacjent otrzymuje łagodne leki przeciwbólowe. Wraz z postępem osteoporozy lekarz zaleca stosowanie coraz silniejszych leków.

 

Materiał zewnętrzny