Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zadbać o komfort podczas problemów z nietrzymaniem moczu?

22 grudnia 2017 0

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje częściej niż u kobiet, lecz problem jest na tyle groźny, jeżeli nie podejmie się odpowiedniej ochrony skóry, że może się skończyć poważnymi odparzeniami lub odleżynami, których leczenie może zająć dużo czasu, a same rany mogą być bardzo dotkliwe dla osoby starszej.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet do powszechny problem wieku podeszłego. Każdy, kto cierpi na taką dolegliwość powinien wyjątkowo dbać o skórę, zwłaszcza w okolicach intymnych. Oznacza to używanie pieluch dla dorosłych oraz regularne ich wymienianie, a także przemywanie i smarowanie skóry.

Dobór pieluch dla dorosłych

Aby czuć się komfortowo i sucho, bardzo ważny jest odpowiedni dobór pieluch i ich rozmiaru. Ważne jest w doborze, jak chłonne muszą być pieluchy (to zależy od stanu osoby starszej, czy jest ona leżąca, czy samodzielnie się porusza itd.), częstości epizodów nietrzymania moczu, a także aktywności osoby, która będzie używać pieluchomajtek.

Odpowiedni dobór pieluchy to komfort i uczucie czystości. Warto podkreślać to również przy opiece nad osobą starszą. Pieluchy nie oznaczają współcześnie tego, że np. w przypadku rzadkich epizodów należy nosić pieluchy tzw. anatomiczne – duże i bardzo chłonne, dostosowane do stanu, gdy chory leży i nie może się poruszać i całkiem wypróżnia się w pieluchę. Są bardzo różne rozmiary i rodzaje pieluch takie, aby każdy w zależności od potrzeb mógł czuć się dobrze.

Higiena miejsc intymnych

Gdy zdarza się nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet, należy przestrzegać zasad zasad higieny. Bardzo ważne jest wymienianie pieluchy często, na tyle, na ile jest to potrzebne. Skórę przy każdej zmianie należy przemyć wacikiem, nasączonym wodą, dokładnie osuszyć i posmarować dedykowanym kremem, który natłuści skórę, będzie działał przeciw odparzeniom i pielęgnował ją.

Pielęgnacja i leczenie podrażnień

Zawsze podczas ablucji należy dokładnie obejrzeć skórę naszego podopiecznego, zwłaszcza miejsca, które są najbardziej podatne na odparzenia, czyli takie, które ocierają się o siebie, jak pachy, pachwiny, powłoki brzuszne, skóra pod piersiami. Zawsze te miejsca muszą być suche, więc dbajmy o to niezwykle dokładnie. Pot i wilgoć mogą powodować odparzenia, które mogą eskalować nawet do ran, co boli, piecze, jest obrzęknięte itd. Tak chora skóra może się nawet zakazić, więc jest to niebezpieczne. Zawsze należy w takich sytuacjach, gdy tylko zauważymy objawy podrażnienia, stosować specjalne kremy na takie dolegliwości.

Pamiętajmy też, zwłaszcza, gdy opiekujemy się osobą starszą, że wszelkie czynności pielęgnacyjne, zwłaszcza te, które dotyczą miejsc intymnych, są bardzo krępujące. Dlatego starajmy się dużo rozmawiać, mówić, co zamierzamy wykonać, budujmy atmosferę zaufania i wzajemnego szacunku, aby senior mógł poczuć się lepiej i bezpieczniej.

 

Materiał zewnętrzny