Trwa ładowanie proszę czekać ...

Mandaty – jakie rodzaje wyróżniamy?

8 czerwca 2021 0

​Otrzymując mandat za przekroczenie przepisów ruchu drogowego myślimy przede wszystkim o jego zapłacie lub w przypadku pewności, że jesteśmy niewinni – o jego nieprzyjęciu. Nikt nie zastanawia się wówczas, na jakie rodzaje dzielą się mandaty.

Rodzaje mandatów drogowych

W Polsce możemy wyróżnić 3 rodzaje mandatów, do których wystawiania uprawniona jest policja. Należą do nich:

  • mandat kredytowany – to najpopularniejsza kategoria mandatów, z którą na co dzień spotykają się kierowcy zatrzymani przez policję. Mandat zawiera określoną grzywnę, która musi zostać opłacona w terminie do 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Tego rodzaju mandat staje się prawomocny w momencie jego pokwitowania. Jeżeli kierowca uważa, że nie przekroczył przepisów ruchu drogowego ma prawo nie przyjąć mandatu. Wówczas sprawa trafia do sądu, który wyjaśnia, kto ma rację i czy kierowca pojazdu musi zapłacić nałożoną na niego karę,
  • mandat zaoczny – jest wystawiany, kiedy sprawcy nie zastano na miejscu popełnienia wykroczenia. Do tej kategorii można zaliczyć między innymi mandaty, które kierowcy otrzymują na skutek uchwycenia wykroczenia przez fotoradar. Inny popularny przypadek to mandat wystawiony za niezgodne z przepisami zaparkowanie auta. Mandaty zaoczne są wystawiane także w sytuacji, kiedy zachodzi wątpliwość, kto popełnił wykroczenie,
  • mandat gotówkowy – w tym przypadku nałożona grzywna musi zostać zapłacona bezpośrednio funkcjonariuszowi policji, który zdecydował o wystawieniu mandatu. Tego rodzaju mandaty otrzymują osoby, które przebywają na terytorium Polski wyłącznie czasowo i nie mają stałego miejsca zamieszkania.

Taryfikator mandatów drogowych

Znacznie bardziej istotna od rodzajów mandatów drogowych jest wiedza dotyczące aktualnego taryfikatora mandatów. W ostatnich latach nie zachodzą w nim szczególne zmiany. Za wykroczenie drogowe kierowca może zapłacić karę do 500 zł. Jeśli dojdzie do więcej niż jednego wykroczenia, maksymalna wysokość mandatu wynosi 1000 zł. Maksymalna kara 500 zł jest przewidziana, na przykład za wykroczenia, takie jak: 

  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszemu, 
  • kierowanie pojazdem bez posiadania uprawnień do jego prowadzenia, 
  • przekroczenie prędkości o 51 km na godzinę lub więcej.

Znajomość aktualnego taryfikatora mandatów drogowych pozwala na ostrożniejsza jazdę ze względu na dbałość o kondycję portfela!

Kara wyznaczana przez sąd

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że w przypadku wyjątkowo poważnych przewinień na drodze maksymalna wysokość mandatu nie jest jedyną karą, jaką mogą ponieść. Jeśli policjant uzna, że przepisy zostały naruszone w zatrważający sposób, ma prawo skierować sprawę do sądu. Wówczas maksymalna grzywna to aż 5000 zł. Należy jednak wiedzieć, że taki obrót spraw następuje wyłącznie w ekstremalnych przypadkach.

Więcej ciekawych artykułów na temat przepisów ruchu drogowego można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/.

KioskPolis.pl to popularna porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych i nie tylko, dzięki której właściciele aut znajdują atrakcyjne polisy w bardzo korzystnej cenie. W tym celu należy wypełnić formularz dostępny na stronie: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Artykuł partnera