Trwa ładowanie proszę czekać ...

Poznaj właściwości chlorofilu

19 grudnia 2016 0

O tym, że zdrowe odżywianie się jest niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu i bez niego nie możemy cieszyć się dobrym zdrowiem, wie chyba każdy. Powtarza się nam to od najmłodszych lat i wpaja się podstawową wiedzę na temat tego, co powinniśmy jeść a czego mamy unikać. W praktyce jednak często mamy spore problemy z przygotowaniem dla siebie dobrej diety, która dostarczyłaby nam wszystkich ważnych składników odżywczych.

Duochlorofil​Na szczęście jednak współczesny rynek może nam zaoferować sporo możliwości, jeśli chodzi o uzupełnianie jakichkolwiek ewentualnych niedoborów. Suplementy diety cieszą się aktualnie wielką popularnością i są tak zróżnicowane, że dosłownie każdy znajdzie wśród nich dokładnie to, czego akurat potrzebuje. Mogą one być doskonałym sposobem na uzupełnianie wszystkich braków w składnikach odżywczych, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć samą dietą. Najczęściej są one produkowane na bazie roślin bogatych w cenne witaminy lub minerały. Nierzadko znajdziemy wśród nich dość egzotyczne rzeczy, które nie występują powszechnie w naszym klimacie i z tego powodu mamy do nich ograniczony dostęp. Oczywiście nie oznacza to, że wśród suplementów diety można spotkać wyłącznie egzotyczne i niedostępne dla nas produkty. Przykładem jest tutaj chlorofil, substancja, która występuje w naszym otoczeniu bardzo powszechnie – ale i tak często mamy problem z jej niedoborem.

Sama nazwa "chlorofil" jest prawdopodobnie dobrze znana większości z nas, choć jednocześnie stosunkowo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, co tak dokładnie ona oznacza. W rzeczywistości chlorofil to zbiorcza nazwa, używana w odniesieniu do całej grupy związków organicznych występujących przede wszystkim w zielonych warzywach, a także niektórych glonach czy nawet bakteriach. Wyróżnia się kilka typów chlorofilów; najpowszechniej spotyka się chlorofil a i b, szczególnie w warzywach. W niektórych glonach występuje z kolei chlorofil c i d. Związek ten jest absolutnie niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny i funkcjonowania jej organizmu. Odpowiada za proces fotosyntezy, który – jak pamiętamy z lekcji – jest niezbędny do tego, aby dana roślina mogła w ogóle rosnąć. Z uwagi na swoją rolę w tym procesie, chlorofil otrzymał kilka ciekawych nazw, takich jak "słoneczny sok" czy "zielona krew". W procesie fotosyntezy pochłania on światło czerwone i niebieskie, odbija natomiast światło zielone. Właśnie z tego powodu rośliny w których obecny jest chlorofil mają zielony kolor.

Chlorofil jest niezwykle ważnym związkiem nie tylko dla roślin, ale również dla naszego organizmu. Między innymi właśnie dlatego spożywanie zielonych warzyw tak dobrze wpływa na nasze zdrowie. Niestety, w dobie masowej uprawy na przemysłową skalę i stosowania najróżniejszych sztucznych metod, ilość chlorofilu w naszej diecie znacznie spadła. Warzywa które kupujemy w sklepach bardzo często ani trochę nie dorównują tym, które pochodzą z upraw ekologicznych przy których stosuje się naturalne metody. Ciężko jest je jednak kupić, szczególnie w większych miastach. Właśnie dlatego chlorofil suplement diety jest tak dobrą propozycją dla każdego, kto chce lepiej zadbać o swoje zdrowie.

chlorofil w płynie

Chlorofil do picia

Właściwości chlorofilu są bardzo zróżnicowane, co pokazuje, że związek ten pomaga nam w utrzymaniu dobrego zdrowia na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim wzmacnia on serce i naczynia krwionośne, regulując ciśnienie krwi. Ułatwia transportowanie tlenu wewnątrz organizmu i pomaga w lepszym wchłanianiu żelaza – zresztą, sam w sobie jest również jego źródłem. Chlorofil do picia jest dobrą propozycją w przypadku nadmiernego zakwaszenia organizmu, bowiem pomaga w przywróceniu równowagi kwasowo–zasadowej. Odpowiada on też za obniżanie poziomu cukru we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zresztą, chlorofil w płynie wspomaga układ odpornościowy naszego organizmu i chroni nas przed najróżniejszymi dolegliwościami. Neutralizuje wolne rodniki, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory. Doskonale oczyszcza organizm usuwając z niego wiele szkodliwych dla niego toksyn.

Chlorofilem powinny zainteresować się również osoby, które chcą dobrze dbać o swoją cerę. Jak dobrze wiadomo, wygląd naszej skóry jest w dużym stopniu uzależniony od działania promieni słonecznych. Chlorofil dostarcza nam wielu substancji które są wydzielane na słońcu, dzięki czemu skóra staje się lepiej odżywiona. Związek ten hamuje procesy starzenia się i zmniejsza ryzyko powstawania zmarszczek. Ponadto chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, zatem jest bardzo wskazany dla osób, które dużo czasu spędzają na słońcu.

Płynny chlorofil jako suplement diety można pić kilka razy dziennie. Można również samemu przygotowywać koktajle z poszczególnych warzyw zielonych, pod warunkiem, że nie są to produkty zanieczyszczone przez nowoczesne metody uprawy. Tak czy inaczej, chlorofil jest dla naszego organizmu niezwykle ważny i zdecydowanie warto zadbać o jego obecność w codziennej diecie.