Trwa ładowanie proszę czekać ...

Na co zwracać uwagę, kupując system alarmowy?

2 listopada 2017 0

Centrala alarmowa jest niezbędnym elementem systemu alarmowego. W zależności od wielkości chronionego budynku należy wybrać pomiędzy Integrą, Versą a Micrą. Manipulator odpowiada za komunikację użytkownika z systemem alarmowym. Czujniki natomiast służą wykrywaniu pierwszych sygnałów. Wyróżnia się obiekty z sygnalizacją optyczną i dźwiękową.

Kupując system alarmowy, trzeba najpierw dokładnie zbadać wielkość obiektu oraz ilość niezbędnych dodatkowych zabezpieczeń.

Rodzaj centrali alarmowej – podstawa przy kupnie zestawu alarmowego

Centrala alarmowa jest podstawowym elementem każdego systemu alarmowego. To do niej trafiają informacje z wszystkich pozostałych urządzeń. Centrala służy do kontroli całego systemu i wykrywania zagrożeń. Kupując ten sprzęt, należy najpierw przeanalizować, do jakiego typu obiektu chce się go użyć. Jeśli ma się zamiar zabezpieczyć duże i drogocenne obiekty, takie jak sklep jubilerski lub bank, to warto zainwestować w Integrę, która ma najwięcej wyjść linii dozorowych, określonych w nazwie, np. Integra 64. W celu ochrony mniejszych sklepów lub biur poleca się urządzenie Versa (np. Versa 10, która ma 10 wejść na płycie, które można rozbudować do 30). Centrala Micra natomiast jest przeznaczona dla najmniejszych obiektów, np. garaży czy domków letniskowych. Jej prosta konstrukcja sprawia, że może ją zamontować niemal każdy.

Manipulator – centrum obsługi systemu

Manipulator jest urządzeniem, przez które można komunikować się z systemem alarmowym. Za jego pomocą można zarządzać zasilaniem układu oraz obserwować jego stan i zaistniałe zmiany. Należy wybierać takie urządzenia, które są proste w obsłudze, aby o każdej porze dnia i nocy można było rozpoznać problem. Warto wybierać też te manipulatory, które mają w zestawie kilka różnych klawiatur. O jakości tego sprzętu świadczy przede wszystkim cena i producent, warto więc poczytać opinię o danej firmie przed zakupem urządzenia. Starsze urządzenia bazują na diodach LED, a nowsze są typu LCD z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.

Czujniki – detektory zagrożenia

Czujniki alarmowe są niezbędnym elementem każdego systemu, ponieważ są one pierwszym elementem, który wykrywa zagrożenie. W celu detekcji intruza stosuje się czujki optyczne oraz dźwiękowe. Na rynku można dostać czujki: wibracyjne, ultradźwiękowe, zbicia szkła, magnetyczne, inercyjne, mikrofalowe lub mieszane. Jeśli chce się poszerzyć zastosowanie czujników, to należy zaopatrzyć się w detektor czadu, dymu, gazu i ognia. Aby ochronić większe obiekty, warto zabezpieczyć się przez wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami związanymi z pożarem czy zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla.

 

Materiał zewnętrzny