Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zdrowa skóra u starszych osób

16 maja 2018 0

Z biegiem czasu skóra się zmienia. Staje się delikatniejsza, zdecydowanie bardziej podatna na uszkodzenia, odparzenia i obtarcia. Z tego względu potrzebuje naprawdę starannej pielęgnacji. Higiena skóry starszych osób powinna wyglądać nieco inaczej niż w przypadku młodych, zwłaszcza w czasie choroby lub długotrwałego przebywania w łóżku.

Skóra a wiek

Skóra starszych osób jest bardzo narażona na różnego rodzaju choroby i uszkodzenia. Jest to wynikiem nie tyle bezpośrednich chorób, co raczej po prostu utraty jędrności i elastyczności. Skóra staje się coraz delikatniejsza i bardziej podatna na zranienia, które bardzo długo się goją. Dodatkowo tkanka jest o wiele cieńsza, więc każde draśnięcie powoduje o wiele większy ból. Ze względu na zaburzony proces ochrony zranienia są wrotami dla bakterii i wirusów, które szybko powodują zakażenia.

Kolejną trudnością jest fakt, że skóra seniorów może być bardziej wrażliwa na kontakt z moczem. To bardzo duży problem dla osób, które są obłożnie chore lub z powodu nietrzymania moczu muszą stosować pampersy dla dorosłych, także dlatego, że kontakt skóry z moczem potęguje powstawanie odleżyn. Na szczęście obecnie możesz zaopatrzyć się w takie majtki chłonne, które nie dopuszczą do ciągłego kontaktu delikatnej skóry ciała z gromadzącą się wilgocią.

Odpowiednia pielęgnacja

Oczywiście jej najważniejszym elementem jest stosowanie szczegółowej i odpowiedniej higieny. Warto jednak wiedzieć, że do pielęgnacji skóry starszych osób nie powinno się używać standardowego mydła. Zawarte w nim substancje myjące działają wysuszająco, a w przypadku delikatnej, cienkiej skóry starszych osób może to być bardzo niebezpieczne i prowadzić do ciągłego przerywania się naskórka.

Zadbać o skórę możesz, stosując odpowiednie preparaty myjąco-nawilżające, na przykład olejki lub delikatne emulsje na bazie wyciągów z roślin. Wodę możesz zastąpić na przykład naparem z rumianku lub innym delikatnym, łagodzącym płynem.

Skóra a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem wielu osób powyżej 70. roku życia. Jest on wstydliwy i krępujący, na dodatek może powodować odleżyny i podrażnienia delikatnej skóry. Dlatego w miejscach intymnych skóra potrzebuje szczególnie troskliwej pielęgnacji.

Częste mycie i odświeżanie to oczywiście najważniejszy krok do zdrowej skóry. Ważne jest także utrzymywanie skóry z daleka od wilgoci. Istotny element stanowi nawilżanie – natłuszczające i nawadniające kremy zapewnią skórze odpowiednią kondycję. Jeśli jednak pojawią się odleżyny lub niewielkie otarcia związane z nietrzymaniem moczu i stosowaniem pieluch, należy zwrócić uwagę na odkażanie i ochronę. Można zastosować środki osłaniające i podtrzymujące odpowiednią barierę ochronną. Warto stosować także preparaty łagodzące i zmniejszające uczucia bólowe.

 

Materiał zewnętrzny