Trwa ładowanie proszę czekać ...

Choinka sztuczna czy żywa?

15 grudnia 2020 0

Ciężko wyobrazić sobie święta bez choinki. Drzewko ubrane w bombki, łańcuchy i światełka buduje atmosferę świąt i jest miejscem, pod którym umieszcza się świąteczne prezenty. Jaką choinkę wybrać na święta?

Choinka w centrum domu

Świerk, jodła i sosna są bardzo popularne, ponieważ cieszą oczy błyszczącym igliwiem i pachną lasem. Iglaste drzewko jest symbolem życia, dlatego tak wiele osób wybiera naturalność na święta. Możesz śmiało przebierać w rozmiarach, gatunkach i formach. Takie choinki znajdziesz w sklepach specjalistycznych, na targach, w nadleśnictwie i w sklepach internetowych. Dopasuj wielkość drzewka do pomieszczenia, co pozwoli wyeliminować problemy logistyczne.

Czym różnią się gatunki?

Choinki różnią się między sobą wyglądem, gatunkiem i ceną. Wszystko zależy od tego, jakie masz preferencje. Chcesz choinkę aromatyczną, ze stożkowym pokrojem, a może cenisz sobie niską cenę?

  • Świerk pospolity to najchętniej wybierane drzewko. Igły są dość krótkie, sztywne i kłujące. Mają tendencje szybko opadać, co jest dość kłopotliwe. Kupuj ten gatunek tuż przed świętami, inaczej każdego dnia czeka cię sprzątanie igliwia. Świerk ma bardzo intensywny zapach, a jego wysokość potrafi sięgać do 60m wysokości. Drzewko jest tanie. Za 100cm wysokości, zapłacisz ok. 30zł.
  • Świerk kłujący jak sama nazwa wskazuje choinka jest bardzo kłująca. Świerk kłujący ma gęsty i stożkowaty pokrój, a jego igły są o barwie sinozielonej lub srebrzystoniebieskiej. Dzieje się tak za sprawą sinego w kolorze nalotu, który chroni przed szybkim wysychaniem. Drzewko dorasta do 40m, a średnica pnia osiąga 1,5m. Osypuje się znacznie mniej, niż świerk pospolity.
  • Jodła kaukaska jest najbardziej wytrzymała ze wszystkich drzewek,a jej igły zasychają i nie opadają. Taka jodłowa choinka może służyć długo za dekorację, jednak cena potrafi zwalić z nóg! Za ładniejszy model, zapłacisz po prostu więcej. Choinki różnią się ceną w zależności od wysokości, np. za drzewko 160cm-180cm zapłacisz od 45zł-85zł. Minusem jest to, że jodła nie wydziela zapachu, jest zatem idealna dla alergików.
  • Sosna pospolita ma nieregularny kształt, a jej korona jest szeroko stożkowata i rzadka.  Sosna wydziela intensywny zapach, dlatego coraz częściej jest wybierana na świąteczne drzewko. Minusem jest brak symetrii, dlatego trzeba się postarać, aby ładnie udekorować choinkę.

Naturalność czy sztuczność?

Plusem sztucznej choinki jest wytrzymałość. Żywa choinka po paru dniach wygląda mizernie, a jej igły opadają. Sztuczne drzewko cały czas wygląda tak samo! Możesz ją ubrać wedle uznania, celować w różne kolory, dekoracje, a nawet ułożyć sztuczne gałązki wedle uznania! Żywa choinka nie posiada takiej funkcji. Co więcej, trzeba nieustannie sprzątać osypujące się igliwie. Jeśli cenisz świąteczną aurę, ze sztuczną choinką nie poczujesz żywicznego aromatu. Jedynym rozwiązaniem jest zakup zapachowych świeczek o zapachu lasu. Zastanów się też, co zamierzasz zrobić z choinką po świętach. Jeśli kupisz drzewko w doniczce to z czasem będziesz mógł przesadzić je do gruntu. Z kolei drzewka cięte – ich żywotność można przedłużyć  np. odpowiednią pielęgnacją, usytuowaniem z dala od grzejnika i nawadnianiem z pomocą odpowiedniego stojaka z wodą. Ostatni etap drzewka uciętego to utylizacja. Sztuczna choinka jest plastikowa i nie sprzyja środowisku. A po świętach? Musisz zagospodarować na nią miejsce w domu.

Wszystko ma swoje plusy i minusy.  Choinka żywa jest zjawiskowa i ciężko wyobrazić sobie święta bez pachnącego, żywego drzewa. Choinkę sztuczną można ciekawie udekorować! Na rynku znajdziesz choinki białe, zielone, różowe, a nawet z efektem przypruszenia śniegiem! To wydatek jednorazowy i posłuży na lata. Bez względu na to, jakie drzewko wybierzesz pamiętaj, że święta to czas miłości i radości. Liczy się rodzinna atmosfera, a drzewko świąteczne jest tylko dodatkiem do całej istoty świąt. Zobacz co przygotowała hebe gazetka.