Trwa ładowanie proszę czekać ...

Podróż dla osób pragnących mocnych wrażeń

30 kwietnia 2018 0

Podróżowanie to nie tylko wielka przygoda, ale i możliwość zrelaksowania się i odseparowania od codziennych problemów. Jednak nie wszystkim marzy się zwykła wycieczka nad morze czy do centrum znanego miasta. Aby urozmaicić wyjazd urlopowy, warto przyjrzeć się alternatywnym sposobom na spędzanie wolnego czasu. Osoby szukające mocnych wrażeń powinny spróbować trekkingu górskiego – taka kilkudniowa wyprawa w góry ze spaniem „pod chmurką” bez wątpienia zachwyci wszystkich miłośników nieszablonowych podróży. Jakie wyposażenie będzie konieczne podczas wędrowania po górach?

Trekking to forma turystyki uprawiana w trudnych warunkach zarówno terenowych, jak i klimatycznych. Najbardziej popularny jest trekking górski, choć wędrować można także po wulkanach, lodowcach czy lasach tropikalnych. W Polsce gór nie brakuje, dlatego warto wybrać się na południe kraju i zobaczyć na własne oczy piękne krajobrazy i pobyć blisko natury. Jednak w górach przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo – odpowiednia odzież i sprzęt to podstawa. Wędrówka w sandałkach czy klapkach to skrajna bezmyślność, dlatego zanim człowiek wybierze się w góry, musi dobrze zorientować się w regułach, które rządzą górskim trekkingiem.

Jak wędrować bezpiecznie po górach?

Po pierwsze zawsze należy poinformować bliskich, że idzie się w góry. Dobrze jest podać konkretne dane, czyli gdzie się wędruje i kiedy zamierza się wrócić. Warto także podróżować w większym gronie, a nie w pojedynkę. Zawsze trzeba mieć ze sobą porządne ubranie, buty do trekkingu i wiele niezwykle przydatnych akcesoriów, takich jak: latarka, kompas lub GPS, gwizdek, mapa, repsznur, scyzoryk czy taśma do łatania i mocowania.

Podstawowe wyposażenie na wyprawę w góry

Wielodniowe wędrowanie po górach wiąże się z tym, że trzeba zorganizować nocleg. Najlepiej, jeśli będzie to spanie w namiocie. Wówczas można naprawdę się wyciszyć i poznać przyrodę z bliska. Jednak do organizacji noclegu „pod chmurką” niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który każdy wędrowiec powinien posiadać. Samo przemieszczanie się po górach także wymaga specjalistycznych akcesoriów. Co bezwzględnie należy zabrać w góry?

  1. Namiot – żeby spanie w ogóle było możliwe. Powinien być lekki, aby można go było bez problemu przenosić. Najlepiej wybrać namiot kopułowy (igloo) z krzyżującymi się pałąkami. Namiot w góry powinien być też wodoodporny (3000 mm słupa wody dla tropiku) i mieć podklejone szwy.
  2. Śpiwór – aby nie zmarznąć, warto wybierać modele o komforcie około 0°C. Najlepiej sprawdzi się śpiwór typu „mumia”, który z jednej strony jest bardzo ciasny, ale z drugiej doskonale utrzymuje ciepło. Jeśli komuś zależy na wysokiej kompresji i lekkości śpiwora, powinien wybrać model z ociepliną naturalną, natomiast jeśli ważniejsza jest odporność na wilgoć, lepiej zdecydować się na śpiwór z ociepliną syntetyczną.
  3. Kije trekkingowe – niezbędny dodatek dla wszystkich wędrujących po górach. Odciążają kolana oraz kręgosłup, a także pomagają przy wspinaczce. Warto wybierać kije trekkingowe z końcówką widiową, o piankowych uchwytach, z zewnętrzną dźwignią, 3-segmentowe. Materiał, z jakiego wykonane są kije trekkingowe, także ma znaczenie: najlżejsze jest włókno węglowe, ale najbardziej wytrzymałe jest aluminium.
  4. Apteczka – o której nigdy nie wolno zapominać. Przyda się w razie upadku, otarć, chorób czy oparzeń słonecznych. Powinna zawierać bandaże, plastry, podstawowe leki (np. na przeziębienie, problemy żołądkowe) i takie przydatne akcesoria jak nożyczki czy pęseta.

Osoby pragnące mocnych wrażeń powinny koniecznie spróbować trekkingu górskiego z noclegiem pod namiotem. Taka wyprawa pozwoli zmierzyć się z własnymi słabościami, podziwiać piękno przyrody i pomoże się odstresować. W góry należy iść, będąc dobrze przygotowanym. Przede wszystkim należy zabrać odpowiedni sprzęt: namiot, śpiwór, kije trekkingowe czy apteczkę.

Materiał zewnętrzny